Mobilny gabinet medyczny dotrze do najodleglejszych zakątków kraju z badaniami

Mobilny gabinet medyczny dotrze do najodleglejszych zakątków kraju z badaniami

BADABUS – innowacyjny mobilny gabinet medyczny, w którym można będzie skorzystać z szybkiej diagnostyki w kierunku raka szyjki macicy, raka jajnika i raka prostaty, to nowy projekt Ogólnopolskiej Organizacji Świat Kobiecości. Mogą go wynająć prywatne firmy i instytucje, które chcą zainwestować w zdrowie swoich pracowników lub klientów.

Każdego roku z powodu zbyt późnego wykrycia nieprawidłowości ponad 2 000 kobiet umiera z powodu raka szyjki macicy, ponad 2500 z powodu raka jajnika, a 5500 mężczyzn na raka prostaty. Jak wynika z badań IQS, 65% kobiet unika badań profilaktycznych, ponieważ boi się, że zostanie wykryta u nich choroba. Istotnym problemem jest też to, że spory odsetek kobiet uważa, że nie stać ich na prywatnego lekarza (49%), a jednocześnie na wizytę, szczególnie w ramach NFZ, czeka się zbyt długo (38%).

W odpowiedzi na ten problem powstał BADABUS, czyli profesjonalny, w pełni wyposażony i innowacyjny gabinet medyczny „na kółkach”, który umożliwi uratowanie życia tysiącom kobiet i mężczyzn w całej Polsce. Oprócz standardowego wyposażenia typowego dla gabinetu ginekologicznego, w busie znajduje się także wydzielone pomieszczenie z toaletą i bieżącą wodą, zapewniające komfortowe przygotowanie do  diagnostyki.  

Badania przeprowadza wykwalifikowany personel medyczny i obsługa, w skład których wchodzą położne i pielęgniarki z odpowiednimi uprawnieniami i doświadczeniem pobierające materiał do badania u kobiet i mężczyzn oraz osoby rejestrujące pacjentów.      

Nigdy nie wiemy, kiedy choroba zagości w naszym życiu, dlatego tak ważne są badania profilaktyczne, aby odpowiednio wcześnie zareagować i dać sobie większe szanse na jej przezwyciężenie. Z tego powodu powstał BADABUS, miejsce, w którym szybko i bezpłatnie można wykonać badania diagnostyczne ratujące życie. Nasz mobilny gabinet medyczny mogą wynająć prywatne firmy czy instytucje, które chcą zainwestować w zdrowie i bezpieczeństwo pracowników czy swoich klientów, dając im warunki i motywację do zatroszczenia się o siebie samego. Każda okazja, aby zadbać o swoje zdrowie jest dobra.

Ida Karpińska, prezes Ogólnopolskiej Organizacji Kwiat Kobiecości

Z badań mogą skorzystać wszyscy, niezależnie od wieku. Zarówno osoby nieubezpieczone, jak i te, które nie posiadają polskiego obywatelstwa. BADABUS dojedzie wszędzie tam, gdzie jest potrzebny. Badania mogą być wykonywane w zakładach pracy, na piknikach i eventach, w mieście czy przed galeriami handlowymi.       

Mobilny Gabinet przyjeżdża na zaproszenie prywatnych firm, instytucji, urzędów miasta i gmin. W BADABUSIE można wykonać następujące badania:

Badania dla kobiet

  • Cytologia zwykła lub LBC – pozwala na wykrycie wczesnej postaci raka szyjki macicy w stadium bezobjawowym.
  • Test DNA HPV – służy do wykrywania materiału genetycznego tych typów wirusa HPV, które stwarzają wysokie ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy.
  • Test połączony – cytologia LBC + test HPV – test dający największe szanse na rozpoznanie raka szyjki macicy.
  • Test DNA BRCA1 – oparty jest na badaniu genu BRCA1, nierzadko związanego z zachorowaniem na raka piersi i jajnika.

Badania dla mężczyzn

  • Test PSA z krwi – wykorzystywany do wykrywania oraz śledzenia przebiegu raka prostaty, a także do wykrywania łagodnego przerostu gruczołu krokowego.

Mobilny gabinet medyczny jest w pełni zabezpieczony przed wszelkimi wirusami, bakteriami, grzybami, pleśniami i lotnymi związkami organicznymi, dzięki zaaplikowanej specjalnej powłoce tytanowej, którą tworzą zaawansowane technologicznie nanocząsteczki. Powłoka dezynfekuje wszystkie powierzchnie przez 24 godziny na dobę.           

Miejsca i daty, w których będzie można wykonać bezpłatne badania profilaktyczne w BADABUSIE, można śledzić tutaj.

Fundatorami BADABUSA są firmy Amica i Volvo Trucks.      

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Poznaj nowość Vichy: krem Liftactiv B3 na noc

Noc, choć często nie docenia się jej roli w codziennej pielęgnacji, jest momentem, gdy nasza skóra odzyskuje blask i witalność. Naukowcy zajmujący się chronobiologią — nauką o rytmach dobowych, w jakich funkcjonuje człowiek, dowodzą, że to właśnie po zmierzchu skóra jest najbardziej aktywna i uruchamia szereg procesów służących jej odnowie i regeneracji.