Masz niewystarczającą ilość pokarmu? Nie jesteś sama, to problem wielu matek

Masz niewystarczającą ilość pokarmu? Nie jesteś sama, to problem wielu matek

Ponad 90 proc. kobiet w ciąży deklaruje, że chce karmić piersią i zależy im, aby robić to jak najdłużej. Czasem jednak – nawet mimo wielu starań – podawanie dziecku wyłącznie własnego pokarmu nie jest możliwe. Chociaż dla każdej młodej mamy to trudna sytuacja, nie oznacza, że nie może się zatroszczyć o swoje maleństwo w inny sposób.

Większość kobiet zdaje sobie sprawę, że ich mleko jest dla dziecka najlepszym pokarmem. Nie bez powodu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wyłączne karmienie piersią jako najlepszy sposób żywienia przez 6 pierwszych miesięcy życia dziecka, a następnie jego kontynuację do 2. roku życia lub dłużej, przy jednoczesnym rozszerzaniu diety. Jednak nie wszystkie kobiety mają taką możliwość. Czynników utrudniających lub uniemożliwiających karmienie piersią jest wiele. Zdarza się, że piersi kobiety nie mogą wyprodukować odpowiedniej ilości pokarmu dla niemowlęcia, a pobudzenie laktacji nie idzie zgodnie z planem – maluszek się nie najada i nie przybiera odpowiednio na wadze. W takiej sytuacji warto zwrócić się o pomoc np. do położnej środowiskowej czy doradcy laktacyjnego – młoda mama otrzyma wtedy wsparcie oraz wskazówki, dzięki którym możliwe, że uda jej się odpowiednio pobudzić laktację.

Istnieje wiele powodów decydujących o tym, że kobieta ma zbyt mało pokarmu w piersiach w stosunku do potrzeb żywieniowych niemowlęcia. Należą do nich m.in.:

  • długotrwały stres,
  • osłabienie lub wyczerpanie organizmu,
  • brak pozytywnego nastawienia, że uda się pobudzić laktację,
  • przyjmowanie leków,
  • zaburzenia hormonalne.

Cztery na 10 mam zaczyna podawać swojemu dziecku mleko modyfikowane ze względu na problemy laktacyjne, a w szczególności niewystarczającą ilość pokarmu i w efekcie obawę, że dziecko nie będzie odpowiednio najedzone.

Rozwiązanie dopasowane do potrzeb dziecka

Jeśli mimo wszelkich starań karmienie piersią nie przynosi oczekiwanych efektów, pomocna przy podjęciu decyzji o innym sposobie żywienia dziecka będzie wizyta u pediatry. Możliwe, że lekarz zaleci karmienie mieszane, czyli tzw. mixed feeding – włączenie do diety niemowlęcia mleka modyfikowanego i podawanie go naprzemiennie z pokarmem mamy. Warto pamiętać, że jednym z głównych powodów wprowadzenia karmienia mieszanego jest m.in. głód niemowlęcia, który powoduje niski przyrost masy jego ciała. W takiej sytuacji mama musi też pamiętać, że to tylko inne rozwiązanie, dzięki któremu będzie mogła wciąż troszczyć się o swoje maleństwo. Bo każda mama – bez względu na to, jak karmi swoje dziecko – jest dla niego najlepszą mamą.

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze mleka następnego do karmienia mieszanego?

Zderzenie z rzeczywistością dla wielu młodych mam bywa bardzo trudne. Niezależnie od powodu, z jakiego mama nie może w pełni karmić wyłącznie swoim pokarmem, z myślą o dalszym wspieraniu rozwoju organizmu dziecka powinna (w porozumieniu z lekarzem pediatrą) wybrać odpowiednie mleko modyfikowane. Wyniki najnowszych badań pozwalają na opracowywanie formuł, których receptury są inspirowane właściwościami kobiecego pokarmu, a dzięki temu dostarczają niemowlętom niekarmionym wyłącznie piersią kluczowe składniki odżywcze.

Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz jest rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Jak odróżnić wiarygodne informacje od fake newsów w sieci

Internet jest głównym źródłem informacji i rozrywki dla młodzieży. Kształtuje je opinie i postawy. Dlatego tak ważne jest, aby młodzi ludzie potrafili odróżnić wiarygodne źródła informacji od fake newsów w sieci.