W „Clinical Cancer Research” opublikowano wyniki badania II fazy oceniającego skuteczność nowej szczepionki Vvax001 przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (human papilloma virus, HPV).
Mechanizm jej działania opiera się na ukierunkowanym działaniu przeciwko antygenom E6 i E7, wykazującym nadmierną ekspresję u chorych zakażonych wirusem HPV-16.
W opisanym badaniu wzięło udział 18 kobiet z rozpoznaną dysplazją szyjki macicy wysokiego stopnia (CIN3) na podłożu zakażenia HPV-16. Otrzymały one trzy dawki szczepionki Vvax001 w odstępach 3-tygodniowych.
Czytaj też: Rak szyjki macicy. Można mu zapobiec, szczepiąc się przeciwko HPV (WYWIAD)
Pierwszorzędowym punktem końcowym badania była potwierdzona histopatologicznie regresja stopnia dysplazji (z CIN3 do CIN1 lub braku dysplazji) w biopsji wykonanej 19 tygodni po ostatnim szczepieniu. Stwierdzono ją u 50 proc. kobiet, w tym u trzech pań zmiany dysplastyczne ustąpiły całkowicie. U wszystkich 9 kobiet z odpowiedzią zaobserwowano wzrost liczby limfocytów T ukierunkowanych przeciwko antygenom E6 i E7. U 94 proc. chorych stwierdzono w kolposkopii regresję kliniczną zmian przednowotworowych.
Czytaj też: Wirus HPV: co piąty mężczyzna jest nosicielem podtypu, który wywołuje raka
Drugorzędowy punkt końcowy badania, którym była eliminacja wirusa HPV z tkanek, osiągnięto u 10 z 16 kobiet. U żadnej chorej nie wystąpiły działania niepożądane w stopniu II lub wyższym. Najczęstszym powikłaniem były odczyny miejscowe – ból, obrzęk i zaczerwienienie. Żadne z działań niepożądanych nie wymagało leczenia. Średni czas ich samoistnego ustąpienia wyniósł 3 dni.
Bezpłatny program szczepień przeciwko HPV
Od 1 czerwca 2023 r., w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030, w Polsce realizowany jest powszechny program szczepień przeciw HPV. Uzupełnia on bezpłatny program szczepień ochronnych dla dzieci i młodzieży o szczepienie, które chroni przed chorobami wywołanymi przez HPV.
HPV odpowiada za zachorowania na raka szyjki macicy, a także inne choroby nowotworowe.
Powszechny program bezpłatnych szczepień przeciw HPV skierowany jest do dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat. Szczepienia podawane są w dwóch dawkach. Odstęp między tymi dawkami wynosi od 6 do 12 miesięcy.
Źródło: aacrjournals.org/clincancerres, Polska Liga Walki z Rakiem, https://www.gov.pl/web/edukacja/szczepienia-przeciw-hpv