Kosmetyki naturalne. Im mniej składników, tym lepiej

Kosmetyki naturalne. Im mniej składników, tym lepiej

Fot. Pixabay.com

Kosmetyki naturalne to coś, co powinno na stałe towarzyszyć nam każdego dnia. Im mniej jest w nich składników, tym lepiej dla naszej skóry. Zwłaszcza jeśli ma skłonności do podrażnień i uczuleń.

Kluczem do pięknego, zdrowego wyglądu ciała i włosów jest staranna pielęgnacja – regularna i wykonana przy użyciu odpowiednich produktów. Odpowiednich, czyli jakich? Eksperci podkreślają, że – niezależnie od indywidualnych predyspozycji naszego organizmu – kosmetycznym must-have dla każdego są naturalne składniki i siła tradycji.

Każdego roku odkrywa się tysiące nowych składników, połączeń i zastosowań produktów. Producenci prześcigają się w nowościach, a my… coraz częściej mamy trudność z odróżnieniem od siebie kosmetyków i ich funkcji. Kosmetolodzy radzą, aby sięgać po proste produkty, bo im mniej składników i wyszukanych nazw oraz zastosowań, tym lepiej.

Kosmetyki naturalne: na co zwrócić uwagę przy doborze produktów do ciała i włosów?

W czasach naszych babć i prababć wszelkie wcierki, maski i mydła składały się z zaledwie kilku naturalnych komponentów, a po ich użyciu skóra była niczym alabaster. Nie znano produktów o wyszukanych składach, które u wielu osób powodują uczulenia.

Polska tradycja od setek lat odnosi się do składników kosmetycznych pochodzenia naturalnego. Nasze babcie i prababcie z sukcesem posługiwały się komponentami zaczerpniętymi z owoców, kwiatów, czy produktów mlecznych. Wcierki, maski i preparaty do mycia działały fenomenalnie – potwierdza Agnieszka Kasprzak, kosmetolog, ekspert polskiej marki Baśka stworzonej przez Empire Pharma. – Obecnie poziom rozwoju nauki i technologii pozwala nam wziąć z natury to, co najlepsze i przekuć w skuteczne kosmetyki pielęgnacyjne o prostych składach, które zachwycają zapachem i nawiązują do najlepszych, polskich tradycji. To inspiracja, z której warto korzystać – dodaje.

Przeczytaj także: Te substancje mogą ci pomóc w złagodzeniu objawów atopowego zapalenia skóry

Kosmetyki naturalne: w pielęgnacji liczy się systematyczność

Skuteczna pielęgnacja oparta jest na regularnie przeprowadzanym rytuale. Dzień po dniu, tydzień po tygodniu. W ferworze codziennych zajęć niekiedy trudno nam utrzymać kosmetyczny rytm. Gdy osiągamy satysfakcjonujące efekty, często robimy kilkudniowe pauzy w aplikacji kosmetyków lub, co gorsza, zapominamy o nich na dobre. To błąd! Eksperci podpowiadają, że doskonałym “przypominaczem” są w takiej sytuacji nasze zmysły. Kochamy kolory – szczególnie te, które przypominają nam ulubione owoce i kwiaty. Zielone jabłuszko, fioletowa jeżyna, róża prosto z krzaka to przyjemność dla zmysłów, która procentuje zdrowym, pięknym wyglądem skóry i włosów.

Klucz do olśniewającej cery i wspaniale wypielęgnowanych włosów tkwi w tzw. codziennym rytuale pielęgnacyjnym, który możemy nazwać “domowym SPA”. Składa się na niego staranne oczyszczenie skóry oraz włosów, a także nawilżenie i dogłębne odżywienie. Udowodniono, że jeśli produkty, które wybieramy, zachęcają kolorem, delikatnością i zapachem, chętniej poświęcamy czas na codzienną pielęgnację. A o to właśnie chodzi – mówi Agnieszka Kasprzak.Co jeszcze warto wiedzieć? To istotne, byśmy w produktach szukały protein, prebiotyków, witamin i ekstraktów z ziół (np. z nasturcji, rumianku czy szałwii). Taka kombinacja to prezent od natury, który szybko procentuje – dodaje.

Kosmetyki naturalne: wybieraj zapachy, które relaksują i orzeźwiają

Jeśli domowe SPA, to zdecydowanie na podium zalet produktów beauty znajduje się zapach. Czy wiesz, ile czasu spędzasz każdego dnia na pielęgnacji ciała? Prysznic bierzesz raz lub dwa razy w ciągu doby, dłonie myjesz od kilku do kilkunastu razy dziennie, a włosy – minimum dwa lub trzy razy w tygodniu. Jeśli podliczysz minuty, które poświęcasz na te wszystkie zabiegi pielęgnacyjne i dodasz do nich masaże nawilżające, aplikację wcierek i odżywki do włosów… okazuje się, że to pokaźna część kalendarza. A skoro tak – warto każdą chwilę poświęconą na pielęgnację zmienić w “prezent dla samej siebie”. Jak to zrobić? Wybieraj zapachy, które relaksują, koją, orzeźwiają.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Czy prosty test genetyczny COLOTECT zastąpi kolonoskopię?

Laboratorium Novazym i Państwowy Instytut Medyczny MSWiA w Warszawie rozpoczęły badanie porównujące skuteczność testu genetycznego COLOTECT z kolonoskopią.