Chcesz sprawdzić, co zawierają kosmetyki? Zajrzyj do internetowej bazy składników

Chcesz sprawdzić, co zawierają kosmetyki? Zajrzyj do internetowej bazy składników

Polskie Stowarzyszenie Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego uruchomiło, liczącą około 30 tys. substancji, internetową bazę składników kosmetycznych COSMILE. To rzetelne, oparte na dowodach naukowych źródło informacji o właściwościach i działaniu, a także bezpieczeństwie poszczególnych składników produktów kosmetycznych.

Kwestie bezpieczeństwa produktów kosmetycznych są kompleksowo regulowane Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) Nr 1223/2009 z dnia 30 listopada 2009 roku, dotyczącym produktów kosmetycznych. Artykuł 3 tego rozporządzenia stanowi, że produkt kosmetyczny udostępniany na rynku powinien być bezpieczny dla zdrowia ludzi w normalnych lub dających się przewidzieć warunkach stosowania.

– Internet jest pełen niesprawdzonych informacji o składnikach produktów kosmetycznych, które nierzadko wprowadzają konsumentów w błąd, przyczyniając się do powstawania i upowszechniania szkodliwych mitów oraz będących ich konsekwencją obaw i lęków. Poszukując wiadomości, uważnie weryfikujmy źródła, z których korzystamy  – mówi dr n. chem. Anna Oborska, dyrektor generalna i wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego.

– Zgodnie z rozporządzeniem kosmetycznym, każdy produkt kosmetyczny przed wprowadzaniem na rynek podlega ocenie bezpieczeństwa, stanowiącej potwierdzenie, że według obecnego stanu wiedzy jest bezpieczny dla konsumenta i nie zagraża jego zdrowiu – dodaje dr n. farm. Piotr Koziej, założyciel Instytutu Badań Kosmetyków Dr Koziej, Safety Assessor z wieloletnim doświadczeniem.

Restrykcyjny system wymogów i obowiązków

Ocena bezpieczeństwa to wieloetapowy proces, uwzględniający m.in.: docelową grupę konsumentów, częstotliwość aplikacji danego produktu, obszar aplikacji. Ocena bezpieczeństwa to również konieczność przeprowadzenia badań, w tym toksykologicznych, składników stosowanych w danym produkcie kosmetycznym.

Do treści rozporządzenia 1223/2009 regularnie wprowadzane są zmiany związane z postępem nauki i pojawiającymi się nowymi informacjami, np. odnośnie do bezpieczeństwa i toksykologii substancji stosowanych w kosmetykach.

Obok rozporządzenia. bardzo ważnym aktem prawnym regulującym zasady funkcjonowania produktów kosmetycznych w obrocie prawnym w Polsce jest krajowa ustawa o produktach kosmetycznych z 4 października 2018 r. Ustawa określa obowiązki przedsiębiorców uczestniczących w produkcji, dystrybucji i sprzedaży kosmetyków, a także właściwość organów administracji publicznej, odpowiedzialnych za nadzór nad działalnością podmiotów na rynku kosmetycznym.

– To tu – w ustawie o produktach kosmetycznych – przepisy krajowe dostosowują do treści rozporządzenia system nadzoru przestrzegania zasad dobrej praktyki produkcji m.in. w zakresie prawidłowości składu, oznakowania i dokumentacji, która potwierdzi bezpieczeństwo produktu – mówi dr Piotr Koziej.

Celem ustawy o produktach kosmetycznych jest zapewnienie właściwego poziomu bezpieczeństwa produktów kosmetycznych mogących wpływać na zdrowie konsumentów. 

Łącznie rozporządzenie i ustawa o produktach kosmetycznych to bardzo restrykcyjny system wymogów i obowiązków, które prawo nakłada na firmy wprowadzające produkty kosmetyczne do obrotu.

Rzetelna wiedza o składnikach produktów kosmetycznych

Jak w gąszczu chemicznych związków może odnaleźć się konsument? Z pomocą zainteresowanym przychodzi COSMILE – projekt, który już od dwóch lat skutecznie działa w Niemczech, Austrii i Szwajcarii, a od października 2021 r. także w Polsce.

– Cieszę się, że konsument poszukujący rzetelnego źródła informacji o składnikach produktów kosmetycznych może skorzystać z bazy COSMILE. To encyklopedia składników kosmetycznych, której filarami są neutralność i źródła naukowe – mówi dr Anna Oborska.

Jeśli jesteś osobą, dla której skład produktu jest ważną przesłanką wyboru kosmetyku, kieruj się do cosmile.app. Wpisując tu wskazane na opakowaniu nazwy INCI (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients), znajdziesz informację o składnikach i ich funkcji w produkcie.

Co znajdzie użytkownik w bazie COSMILE? Rzetelną, opartą na wiedzy informację a także jej źródła literaturowe, w tym opinie Scientic Committee On Consumer Safety (SCCS). Nie znajdzie natomiast ani ocen, ani wskazań sugerujących wybór konkretnego produktu. – Wierzymy, że najlepszą decyzję o wyborze kosmetyku podejmuje dobrze poinformowany konsument – mówią przedstawiciele Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego.

Korzystanie z bazy COSMILE, dostępnej na cosmile.app, jest proste – nie wymaga logowania ani zakładania konta. Nie wiążą się z nim także dla użytkowników żadne opłaty.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Perfecta Ceramedica Pep-3 – synergiczne działanie ceramidów i peptydów

Marka Perfecta wprowadziła na rynek nową linię kosmetyków Ceramedica Pep-3 z ceramidami i peptydami, które błyskawicznie spłycają zmarszczki, ujędrniają skórę i przyspieszają syntezę kolagenu.