Już za kilka dni rozpoczyna się wyjątkowy festiwal dla osób z zaburzeniami słuchu

Już za kilka dni rozpoczyna się wyjątkowy festiwal dla osób z zaburzeniami słuchu

Pełnia dźwięku, czyli muzyka w rozwoju człowieka – to myśl przewodnia 7. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy”, który odbędzie się w dniach 13-15 lipca w formule on-line.

Tradycyjnie towarzyszą mu e-Warsztaty Naukowo-Muzyczne oraz Międzynarodowa e-Konferencja Naukowa „Muzyka w Rozwoju Słuchowym Człowieka”.

W formule on-line, wymuszonej przez pandemię

– Tegoroczny Festiwal zaplanowaliśmy jako wydarzenie on-line, gwarantujące bezpieczny udział uczestnikom z całego świata i widzom w sytuacji pandemii COVID-19 – mówi prof. Henryk Skarżyński, pomysłodawca i organizator wydarzenia. – Głęboko wierzę, że pomimo jego nowej formuły, dostarczy on ważnej wiedzy i niezwykłych doświadczeń z zakresu muzyki. Tradycyjnie Festiwalowi towarzyszą spotkania ze specjalistami, a program tegorocznych e-Warsztatów obejmuje dziedziny muzykoterapii, arteterapii czy emisji głosu. Na zakończenie tradycyjnie mam zaszczyt zaprosić Państwa na Koncert Galowy z udziałem laureatów poprzedniej edycji, 10 nowych uczestników, którzy przysłali swoje utwory oraz gości specjalnych. Wszystkie wykłady, warsztaty i koncerty będzie można śledzić w Internecie w serwisie YouTube lub na stronie Festiwalu – dodaje, zapraszając wszystkich do udziału w tym niecodziennym wydarzeniu.

Festiwal rozpoczną e-Warsztaty pod nazwą „Muzyka w rozwoju słuchowym człowieka”, podczas których specjaliści postarają się odpowiedzieć na pytanie: w jaki sposób z różnych obszarów sztuki, takich jak muzyka, malarstwo, taniec czy śpiew, można czerpać pozytywne doświadczenia pomocne w codziennym życiu? Podczas zajęć będzie można poczuć radość, jaka płynie ze wspólnego śpiewania, odnaleźć swój naturalny ruch i poczucie rytmu podczas zajęć rytmiki Dalcroze’a, a także spróbować zmierzyć się z szumami usznymi podczas specjalnie opracowanych zajęć muzykoterapeutycznych. Z kolei ćwiczenia z emisji głosu pomogą lepiej poznać swój głos i rozwinąć jego siłę. Warsztat gitarowy dla pasjonatów, wbrew swojej nazwie, przeznaczony jest dla wszystkich, którzy chcieliby lepiej poznać ten fantastyczny instrument i posłuchać terapeutycznych kompozycji gitarowych. Dzieci z dysfunkcjami narządu słuchu i osoby zainteresowane organizatorzy zapraszają do odkrywania różnych malarskich technik, które pomagają wyrażać swoje przeżycia i doświadczenia, mogą więc być sposobem komunikowania myśli. Po e-Warsztatach odbędzie się e-koncert teatralnych interpretacji ruchowych muzyki w wykonaniu studentów Akademii Muzycznej w Katowicach, zatytułowany „W rytmie emocji”. W programie utwory Haendla, Pendereckiego, Hosokawy, Vasksa i Xenakisa.

Szczegółowy program e-Warsztatów jest dostępny tutaj.

Integralną częścią Festiwalu jest Międzynarodowa e-Konferencja Naukowa „Muzyka w Rozwoju Słuchowym Człowieka”, której tematyka skoncentruje się przede wszystkim na potencjale i efektywności różnych form muzykoterapii w pracy z osobami z zaburzeniami słuchu, a zwłaszcza dziećmi – użytkownikami implantów słuchowych. Nie zabraknie także interesujących tematów dla szerszego grona odbiorców – będzie można dowiedzieć się, co to jest droga słuchowa i dlaczego sam sprawny zmysł słuchu nie wystarczy, by dobrze słyszeć. Pogłębieniem tego tematu będzie wykład m.in. o tym, jak mózg radzi sobie z informacjami dźwiękowymi dostarczanymi przez implant słuchowy i dlaczego dopasowywanie procesorów mowy u pacjentów jest za każdym razem dużym wyzwaniem. – Przyjrzymy się także, jak wygląda opieka rehabilitacyjna przed wszczepieniem implantu i po zabiegu oraz badaniu metodą rezonansu magnetycznego pod kątem zagadnień interesujących dla pacjenta. Ciekawym tematem będzie z pewnością prezentacja wyników badań słuchu przeprowadzonych wśród studentów szkoły muzycznej – zachęcają organizatorzy.

Szczegółowy program e-Konferencji dostępny jest tutaj.

Warsztaty, wykłady naukowe, koncerty będą dostępne pod linkami:

13.07.2021

e- Warsztaty – https://youtu.be/c-RyXyg6xxQ

14.07.2021

e-Konferencja – https://youtu.be/wUP7n5Wz_aI

15.07.2021

e-Koncert – https://youtu.be/nSc9U-l-Uvo

Koncert laureatów

Na zakończenie Festiwalu odbędzie się Koncert Galowy, który ma odzwierciedlać wielowymiarowość muzyki oraz pokazać moc jej oddziaływania.

– Każdy ton, każda pauza, każdy dysonans czy harmonia, largo czy vivo – prowadzą do świata indywidualnych doznań. Mają siłę wpływania na nasze emocje i mogą je zmieniać. zapewnia prof. Henryk Skarżyński.

Podczas e-koncertu wystąpią gwiazdy 7. edycji Festiwalu „Ślimakowe Rytmy”, czyli tegoroczni laureaci z Polski i z zagranicy. Ich wykonania instrumentalne i wokalne będą wzbogacone filmami, które nakręcili w miejscach szczególnie im bliskich, będących wizualnym dopełnieniem muzyki, którą wykonują z prawdziwą pasją i zaangażowaniem. Atrakcją będzie też występ Masovia String Quartet – kameralnego kwartetu smyczkowego założonego przez grupę przyjaciół – wirtuozów i miłośników sztuki.

Koncert Galowy poprowadzą Agnieszka Sepioło i Maciej Miecznikowski.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Otyłość to choroba, którą trzeba leczyć (ROZMOWA)

Otyłość to choroba. Jej przyczyną nie jest brak ruchu i objadanie się. To nieuprawnione, dyskryminujące i stygmatyzujące opinie — tłumaczy dr hab. Mariusz Wyleżoł, kierownik Warszawskiego Centrum Kompleksowego Leczenia Otyłości i Chirurgii Bariatrycznej.