Bruce Liu gościem specjalnym na festiwalu “Ślimakowe rytmy” w Kajetanach

Bruce Liu gościem specjalnym na festiwalu “Ślimakowe rytmy” w Kajetanach

Bruce Liu, zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w 2021 r., będzie gościem specjalnym 9. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe rytmy”. Impreza odbędzie się 25 i 26 sierpnia w Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach.

26-letni Bruce Liu, kanadyjski pianista urodzony w Paryżu, a wychowany w Montrealu, będzie gościem specjalnym tego wydarzenia. Podczas koncertu galowego zatytułowanego “Tam, gdzie gra muzyka”, który zakończy dwudniowy festiwal w Kajetanach, zaprezentuje recital z utworami Fryderyka Chopina. Wystąpi też w duecie z pacjentami Światowego Centrum Słuchu — zagra z nimi koncert na cztery ręce. W trakcie tego koncertu słyszymy utwory polskich kompozytorów w interpretacji artystów-gości oraz artystów-pacjentów Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach.

“Ślimakowe rytmy” – rola muzyki i sztuki w terapii zaburzeń słuchu

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny “Ślimakowe rytmy” to cykliczna impreza, która na stałe weszła już do kalendarza wydarzeń artystycznych. Jej celem od samego początku jest promowanie muzyki jako formy terapii dla osób z zaburzeniami słuchu. Pomysłodawcą i organizatorem festiwalu jest prof. Henryk Skarżyński, który od ponad 30 lat pomaga wrócić ludziom ze świata ciszy do świata dźwięków.

W ramach tegorocznej edycji festiwalu uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w warsztatach muzyczno-scenicznych o nazwie “Muzyka i sztuka w terapii“. Doświadczeni terapeuci poprowadzą zajęcia z muzykoterapii dla każdego, ponieważ każda grupa wiekowa będzie mogła wziąć udział w odpowiednich zajęciach muzykoterapeutycznych. Odbędą się również warsztaty arteterapii, rytmiki terapeutycznej oraz warsztaty pisania piosenek dla nastolatków.

Ważną częścią tego wydarzenia będzie IX Konferencja Naukowa z cyklu “Muzyka w rozwoju słuchowym człowieka“, w tym roku pod hasłem „Muzyka i sztuka w terapii”. Eksperci skupią się na tematach związanych z medycyną i terapią a muzyką i sztuką. Wybitni specjaliści poprowadzą wykłady dotyczące muzykoterapii dzieci z różnymi zaburzeniami słuchu, a także muzykoterapii dla każdego, terapii opartej na rytmice i tańcu, arteterapii, metodach diagnostycznych i rehabilitacji przy niedosłuchu oraz po wszczepieniu implantów słuchowych. Poruszone zostaną również zagadnienia dotyczące centralnych zaburzeń przetwarzania słuchowego, percepcji dźwięków, a także postępów w dziedzinie implantów słuchowych.

Warsztaty w Mobilnych Laboratoriach Przyszłości

Uczestnicy festiwalu będą mieli również okazję poznać Mobilne Laboratoria Przyszłości, w których 16 zespołów edukatorów poprowadzi warsztaty, wykorzystując najnowocześniejszy sprzęt dostępny w szkołach dzięki programowi “Laboratoria Przyszłości”. Celem jest stworzenie najmłodszym przestrzeni do zabawy, eksperymentów oraz rozwijania kreatywnego myślenia i konstruktywnych działań.

Uczestnicy będą odkrywać swoje naturalne predyspozycje i talenty oraz uczyć się pracy w zespole. Edukatorzy pomogą im rozwijać zainteresowania i zdobyć umiejętności, zgodne z ich indywidualnymi predyspozycjami. Dzięki Mobilnym Laboratoriom Przyszłości mogą się spełnić dziecięce (i nie tylko) marzenia, takie jak przeniesienie się w wirtualną rzeczywistość czy kręcenie filmów za pomocą najnowocześniejszych kamer.

Forum dla nauczycieli i pedagogów

Istotną częścią festiwalu będzie I Forum Edukacyjno-Szkoleniowe poświęcone roli nauczycieli, opiekunów i edukatorów w kształceniu dzieci z niedosłuchem, użytkowników implantów słuchowych oraz korzystających z aparatów słuchowych w przedszkolach i szkołach. Zostaną poruszone tematy związane m.in. z ich codziennym funkcjonowaniem w placówkach oświatowych, problemach związanych z integracją i nauczaniem najmłodszych z problemami słuchowymi.

Dyskusja będzie przestrzenią do analizy potrzeb dzieci z niedosłuchem oraz ich opiekunów, a także rozmowy o udogodnieniach, które mogą ułatwić pracę zarówno uczniom, jak i wskazówki dla rodziców, nauczycieli i pracowników oświaty, które będą wsparciem dla edukacji i rozwoju językowego dzieci z niedosłuchem. Celem dyskusji będzie również wypracowanie dobrych praktyk dla pedagogów i nauczycieli oraz zidentyfikowanie możliwości zastosowania wybranych udogodnień w szkołach i przedszkolach.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej festiwalu.

Program festiwalu

25 sierpnia 2023 (piątek)

  • 10:00–17:30 Warsztaty muzyczno-sceniczne “Muzyka i sztuka w terapii” poprowadzone przez doświadczonych terapeutów.
  • 10:00–18:00 Mobilne Laboratoria Przyszłości, gdzie uczestnicy, szczególnie najmłodsi, będą mogli eksplorować świat poprzez zabawę, eksperymenty i kreatywne działania, wykorzystując najnowocześniejsze osiągnięcia techniki.
  • 11:00–16:25 IX Konferencja Naukowa z cyklu “Muzyka w rozwoju słuchowym człowieka” poruszająca tematy z zakresu medycyny, muzyki, sztuki i terapii, w tym roku poświęcona będzie w sposób szczególny 30. rocznicy powstania drugiego w Europie Ośrodka Diagnostyczno-Leczniczo-Rehabilitacyjnego dla Osób Niesłyszących i Niedosłyszących “Cochlear Center” w Warszawie.

26 sierpnia 2023 (sobota)

  • 13:00–18:00 Mobilne Laboratoria Przyszłości, gdzie uczestnicy, szczególnie najmłodsi, będą mogli eksplorować świat poprzez zabawę, eksperymenty i kreatywne działania, wykorzystując najnowocześniejsze osiągnięcia techniki.
  • 14:00–17:45 I Forum Edukacyjno-Szkoleniowe skupiające się na roli nauczycieli, opiekunów i edukatorów w kształceniu dzieci z niedosłuchem oraz użytkowników implantów słuchowych.
  • 19:00 Koncert Galowy „Tam, gdzie gra muzyka” z udziałem Bruce’a Liu, laureata XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Artysta zagra również w duecie z pacjentami Światowego Centrum Słuchu. Podczas koncertu wystąpią laureaci tegorocznej i poprzednich edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego “Ślimakowe rytmy”.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kosmetyki po opalaniu: olejek SOLVERX SUN SKIN Gold Shimmer

Kąpiele słoneczne sprzyjają przesuszeniu skóry i utracie przez nią jędrności, a suche, zmęczone ekspozycją na słońce, wiatr i słoną wodę ciało trudniej utrzymuje opaleniznę. O czym warto pamiętać, by zachować ją przez wiele tygodni po powrocie z bajecznego urlopu?