Jak pielęgnować włosy zimą? [WYWIAD]

Jak pielęgnować włosy zimą? [WYWIAD]

Jak dbać o włosy w zimowe dni? To pytanie powraca co roku, a my zadajemy je Annie Kuznetsovej, trychologowi*.

Czy pielęgnacja włosów zimą różni się czymś od tej w cieplejszych porach roku?

Cały rok powinniśmy dbać o włosy i skórę głowy, zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Zimą często brakuje nam witamin, dlatego szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na właściwe odżywianie się, odpowiednią suplementację. Druga bardzo istotna kwestia – włosy nie lubią zmian temperatury, niska temperatura stanowi dla nich szok, powoduje ich osłabienie. Mróz na dworze i ciepłe powietrze w pomieszczeniu zdecydowanie im nie służą.  Dlatego bardzo ważne zimą jest noszenie czapki.

Co się dzieje ze skórą głowy pod czapką?

Skóra głowy zachowuje pod czapką odpowiednią temperaturę. Jest to bardzo istotne, gdyż zimne powietrze szkodzi cebulkom włosów i może spowodować ich wypadanie.

Jak zminimalizować przetłuszczanie się włosów?

Przetłuszczanie skóry głowy to naturalny efekt pracy gruczołów łojowych. Łój zapobiega wysychaniu skóry głowy i włosów i nadaje im połysk, dlatego nie chcemy się go całkowicie pozbyć, a jedynie zredukować. Jest to warstwa wodno-lipidowa, ochronna dla skóry, która zawiera odpowiednie pH. Jeżeli nie będziemy dbać o skórę głowy, możliwy jest rozwój bakterii, co może doprowadzić do swędzenia głowy i pojawienia się łupieżu. Najważniejsze zadanie, które przed nami stoi, to dokładne oczyszczanie powierzchni skalpu z nagromadzonego łoju, co oznacza potrzebę częstego mycia włosów, nawet codziennie.

Należy wybierać te szampony, które mają większe właściwości myjące i raz w tygodniu oczyszczać skórę głowy z nagromadzonego tłuszczu. Dobrze sprawdzają się peelingi enzymatyczne. Jednak przed wyborem konkretnego peelingu najlepiej skonsultować to ze specjalistą.

Jak uniknąć elektryzowania się włosów?

Elektryzowaniu się włosów sprzyja brak odpowiedniego nawilżenia. Zimą w naszych pomieszczeniach mamy niski poziom wilgoci, dlatego też trzeba dbać o odpowiedni poziom nawilżenia w miejscach, w których przebywamy. Jeżeli nie możemy o to zadbać, należy stosować kosmetyki pielęgnacyjne, które nawilżą włosy oraz skórę głowy – maski, spraye, balsamy z proteinami.

Jak wzmocnić włosy, aby nie były matowe i łamliwe?

Należy przede wszystkim działać od wewnątrz poprzez prawidłowe odżywianie, czyli zbilansowaną dietę oraz wspomagać się suplementami bogatymi w witaminy i związki budulcowe włosów. Warto pić wodę, dostarczać organizmowi kwasy omega-3, witaminę D3. Suchość i łamliwość włosów może być też objawem choroby tarczycy,  zaburzeń metabolicznych. Dlatego należy regularnie dbać o swoje zdrowie, robić systematyczne badania, aby zachować piękne włosy.  

Dziękujemy za rozmowę.

* Anna Kuznetsova jest trychologiem, certyfikowanym przez Międzynarodowe Towarzystwo Trychologów w Australii. Ukończyła szkołę przygotowującą trychologów w Moskwie. Specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu łysienia oraz wypadania włosów. Jest ekspertem telewizji śniadaniowej Dzień Dobry TVN.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

5 tys. euro dla laureata Nagrody Prezesów PTK. Kto nim jest?

Wybitny polski kardiolog, dr hab. n. med. Mariusz