Mezoterapia kolagenowa to skuteczny sposób na spowolnienie procesu starzenia skóry i zachowania jej w dobrej kondycji. Zmarszczki, utrata jędrności i elastyczności oraz zaburzony owal twarzy to nic innego jak efekt nieprawidłowej jakości i ilości włókien kolagenowych.
Na tempo przebiegu procesów starzenia skóry wpływ ma wiele czynników. Czynniki zewnętrzne to np. promieniowanie UV, zanieczyszczenie środowiska, dym papierosowy czy klimatyzowane pomieszczenia. Wśród czynników wewnętrznych wymienia się geny, tryb życia, dietę, stres oraz hormony, które u kobiet w wieku menopauzalnym są odpowiedzialne za widoczne pogorszenie stanu skóry.
Choć procesy starzenia u każdego człowieka przebiegają w nieco innym tempie, to swój początek mają w okolicach 25. roku życia. Wówczas zaczynają zwalniać procesy metaboliczne oraz spada potencjał energetyczny komórek. Oznacza to, że komórki wolniej się regenerują i spowalnia również synteza białek – kolagenu i elastyny, które stanowią swoisty stelaż dla skóry.
Początkowo zmiany zachodzą powoli i nie są widoczne, jednak z czasem skóra pozbawiona odpowiedniej ilości włókien podporowych zaczyna się zapadać, traci jędrność i sprężystość. Staje się wiotka i sucha. Pojawiają się na niej widoczne zmarszczki, zaburza się owal twarzy. Mówi się wówczas o utracie gęstości skóry.
Przeczytaj także: Mięśnie twarzy też się starzeją. Jak można je odmłodzić?
Najszybciej i najintensywniej dotyka ona kobiet w wieku okołomenopauzalnym, gdy poziom estrogenów drastycznie spada, co wpływa na znaczne zmniejszenie ilości włókien elastynowych i kolagenowych oraz kwasu hialuronowego odpowiedzialnego za prawidłowe nawilżenie skóry.
Mezoterapia kolagenowa — co robić, aby cieszyć się jak najdłużej młodą skórą?
Z czynników wpływających na kondycję skóry oraz tempo przebiegu procesów starzenia jedynie na geny nie mamy wpływu. Chcąc jednak długo czuć się i wyglądać młodo, warto zadbać o siebie jak najwcześniej. Higieniczny tryb życia, odpowiednia ilość snu, zbilansowana dieta, unikanie stresu, ochrona skóry przed słońcem i intensywne jej nawilżanie powinny stanowić rutynę każdej, nawet bardzo młodej kobiety.
Jednak kluczowa w zachowaniu dobrej jakości i gęstości skóry jest odpowiednia ilość kolagenu — białka, które jest bezpośrednio odpowiedzialne za jędrność, sprężystość i młody wygląd twarzy.
Kolagen można dostarczać w diecie lub poprzez jej suplementy, jednak nie są one w stanie dostarczyć organizmowi wystarczająco dużo tego białka, tak aby uzupełnić jego niedobory, które występują we wszystkich tkankach. Na rynku są także dostępne kremy zawierające kolagen, niestety zazwyczaj są w nich jego śladowe ilości, a aktywne cząsteczki są zbyt duże, aby przeniknąć w głąb skóry.
Aby kuracja kolagenowa przyniosła szybki i spektakularny efekt, powinna celować dokładnie w miejsce, w którym pojawia się problem – tkankę łączną, w której włókna kolagenowe zostały uszkodzone. Taką możliwość dają zabiegi medycyny estetycznej w postaci mezoterapii kolagenowej.
Iniekcje kolagenowe to innowacyjny i niezwykle precyzyjny sposób na zachowanie skóry w doskonałej kondycji. Preparat wstrzykiwany jest w obszary najbardziej narażone na degradację włókien kolagenowych, a jego zadaniem jest zahamowanie procesu fizjologicznego starzenia skóry. Decydując się na iniekcję preparatem zawierającym tropokolagen, który jest prekursorem dojrzałego kolagenu, możemy spodziewać się widocznych i długotrwałych efektów.
– Tropokolagen to podstawowa forma kolagenu, która natychmiast po zaaplikowaniu do skóry właściwej wnika w biorusztowanie, odbudowując je. Skóra odzyskuje swoją prawidłową gęstość, staje się sprężysta i nawilżona. Efekt mezoterapii tropokolagenowej jest trwały, gdyż opiera się na stymulacji naturalnych procesów naprawczych zachodzących w skórze — wyjaśnia lek. Dorota Bednarczyk-Kocwa, dyrektor naukowy Ambra Group. – Najbezpieczniejszy jest tropokolagen pochodzenia wieprzowego, ponieważ liczne badania wykazały jego największe podobieństwo do kolagenu ludzkiego. Daje to gwarancję, że po zabiegu nie dojdzie do żadnych reakcji niepożądanych, a tropokolagen zadziała szybko i zgodnie z oczekiwaniami — dodaje.
Mezoterapia kolagenowa — w jakim wieku można zacząć ją stosować?
Zgodnie z zasadą: lepiej zapobiegać niż leczyć, mezoterpię tropokolagenową poleca się każdej, nawet bardzo młodej kobiecie, która chce, aby jej skóra dłużej pozostała gładka, jędrna i pełna blasku.
– Nawet jeśli nie widzimy jeszcze oznak starzenia, miejmy świadomość, że spowolnienie procesu produkcji kolagenu rozpoczyna się w skórze w okolicach 25. roku życia. Warto więc rozważyć mezoterapię tropokolagenową jako zabieg profilaktyczny. Jest bezpieczny, a efekty uzyskane przy jego pomocy bardzo naturalne. Dodatkowo tropokolagen doskonale wspiera działanie innych, bardziej inwazyjnych zabiegów medycyny estetycznej, przez co pozwala na uzyskanie jeszcze lepszego efektu – tłumaczy ekspertka.
Starzenie skóry jest nieodwracalnym procesem biologicznym. Okazuje się jednak, że nie jesteśmy wobec niego całkowicie bezbronni. Odpowiednia metoda zastosowana w odpowiednim czasie jest w stanie znacznie spowolnić procesy degradacji włókien kolagenowych i cieszyć się młodo wyglądającą skórą na bardzo długo.