Jak zapobiegać starzeniu się skóry?

Jak zapobiegać starzeniu się skóry?

Fot. Hubert Zieliński

Na to pytanie odpowiada dr n. med. Agnieszka Szewczyk, specjalista dermatolog-wenerolog z warszawskiej kliniki Novaderm, ekspertka marki Emolium.

Około 45. roku życia możemy zauważyć zmiany zachodzące w skórze, związane z genetycznym starzeniem się komórek oraz działaniem czynników zewnętrznych, takich jak promienie UV, stres oraz zanieczyszczenia powietrza. Właśnie w tym okresie w komórkach skóry właściwej zachodzą degeneracyjne procesy na poziomie molekularnym. Związane są one z mutacją genów, zaburzeniami biochemicznymi i hormonalnymi. Doprowadzają do uszkodzenia włókien kolagenowych i sprężystych, co skutkuje utratą elastyczności i jędrności oraz tworzeniem się zmarszczek. Uszkodzone zostają gruczoły łojowe, które ulegają zmniejszeniu, a im są mniejsze, tym mniej są w stanie natłuścić skórę, co powoduje, że staje się ona sucha. Uszkodzeniu ulegają też naczynia krwionośne, niekiedy pękają, tworząc teleangiektazje i wybroczyny, rozszerzają się lub stają się podatne na wpływy zewnętrznych czynników.

Prędkość odnowy i regeneracji naskórka zmniejsza się z roku na rok, a wolniejszy cykl odnowy komórkowej sprawia, że skóra złuszcza się mniej skutecznie. Mniejsze złuszczanie wiąże się z nagromadzeniem korneocytów, powodując matowienie i szorstkość skóry. Z czasem zaczyna być ona gorzej ukrwiona, przez to słabiej utleniona, ziemista, szara, całokształt obrazu pogarszają powstające przebarwienia. Traci naturalną zdolność do regeneracji i naprawy uszkodzonego DNA, a także swój potencjał ochronny, co przyczynia się do rozwoju nowotworów i przyspieszonego jej starzenia.

Regeneracja jest naturalnym procesem, dzięki któremu stare, uszkodzone komórki zamieniane są na nowe. Istnieją też mechanizmy dermonaprawy uszkodzonego DNA komórek. Z upływem czasu stają się one niestety mniej wydolne. Nadmierna ekspozycja na promienie UV, zanieczyszczenia, dym papierosowy, stres, klimatyzację, szkodliwe substancje chemiczne, restrykcyjne diety i zmęczenie przyczyniają się do zaburzenia wytwarzania lipidów, czyli substancji tłuszczowych cementujących komórki naskórka. Te zakłócenia prowadzą do uszkodzenia naturalnego płaszcza lipidowego naskórka, tym samym zwiększa się przepuszczalność skóry, staje się ona „dziurawa jak sito”, bardziej podatna na utratę wody oraz szkodliwy wpływ alergenów i drobnoustrojów.

Aby przeciwdziałać procesom starzenia się skóry, należy intensywnie ją regenerować, stosować nawilżające i odżywcze kremy, uzupełniające płaszcz lipidowy, uszczelniające naskórek, a także preparaty o działaniu antyoksydacyjnym, wychwytującym wolne rodniki. Inspiracją do tworzenia kuracji odmładzających są procesy dermonaprawy i regeneracji uszkodzonej skóry. Wiadomo bowiem, że uszkodzone komórki wysyłają sygnały alarmujące do intensywnego napływu substancji regenerujących i naprawiających uszkodzenie, a tym samym aktywuje się odnowa komórkowa.

Podstawą pielęgnacji skóry starzejącej się jest całoroczna ochrona przeciwsłoneczna, ponieważ promieniowanie UV jest jednym z najważniejszych czynników nasilających starzenie skóry. Niezwykle ważne jest też uzupełnienie naturalnych lipidów, które  wnikając w struktury płaszcza lipidowego, naśladują lipidy własne, powodując, że skóra staje się gładka i nawilżona. W tym czasie  skóra potrzebuje także intensywnej regeneracji i dermonaprawy. W procesy te zaangażowane są komórki macierzyste i czynniki wzrostu. Pielęgnacja oparta na stymulowaniu komórek macierzystych oraz usuwaniu wolnych rodników jest w stanie spowolnić procesy starzenia i zregenerować uszkodzoną skórę.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Niepłodność to problem kobiet i mężczyzn. Jakie czynniki o niej decydują?

Niewłaściwa jakość nasienia to przyczyna co najmniej 60