Jak dbać o włosy zimą

Jak dbać o włosy zimą

Niskie temperatury, wilgoć i silny wiatr na zewnątrz, suche powietrze w domu i biurze – nie są to czynniki sprzyjające włosom. Co robić, żeby po zdjęciu czapki były piękne i zdrowe – pytamy Annę Kuznetsovą, specjalistę trychologa z kliniki Dr Beata Dethloff.

Czy pielęgnacja zimą powinna się różnić od tej w pozostałych porach roku?

– Cały rok powinniśmy dbać o włosy i skórę głowy, zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Zimą często brakuje nam witamin, dlatego szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na właściwe odżywianie, odpowiednią suplementację. Druga bardzo istotna kwestia – włosy nie lubią zmian temperatury. Niska temperatura stanowi dla nich szok, powodując ich osłabienie. Mróz na dworze i ciepłe powietrze w pomieszczeniu zdecydowanie im nie służą.  Dlatego bardzo ważne zimą jest noszenie czapki.

Co się dzieje ze skórą głowy pod czapką?

– Nic złego. Pod czapką zachowuje odpowiednią temperaturę. Jest to bardzo istotne, gdyż zimne powietrze szkodzi cebulkom włosów i może spowodować, że będą one wypadać.

To w takim razie, jak zminimalizować przetłuszczanie się włosów zimą?

– Przetłuszczanie skóry głowy to naturalny efekt pracy gruczołów łojowych wytwarzających skórny łój. Łój zapobiega wysychaniu skóry głowy i włosów i nadaje im połysk, dlatego nie chcemy się go całkowicie pozbyć, a jedynie go zredukować. Jest to warstwa wodno-lipidowa, ochronna dla skóry, która zawiera odpowiednie pH. Jeżeli nie będziemy dbać o skórę głowy, możliwy jest rozwój bakterii, co może doprowadzić do swędzenia głowy i pojawienie się łupieżu. Najważniejszym zadaniem, które przed nami stoi, jest dokładne oczyszczanie powierzchni skalpu z nagromadzonego łoju, co oznacza potrzebę częstego mycia włosów, nawet codziennie. Należy wybierać te szampony, które mają większe właściwości myjące i raz w tygodniu oczyszczać skórę głowy z nagromadzonego tłuszczu. Do tego celu idealnie sprawdzają się peelingi enzymatyczne. Jednak przed wyborem konkretnego peelingu najlepiej skonsultować to ze specjalistą.

Anna Kuznetsova

Jak uniknąć elektryzowania się włosów?

– Elektryzowaniu sprzyja brak odpowiedniego nawilżenia. Zimą w naszych pomieszczeniach mamy niski poziom wilgoci, dlatego trzeba dbać o odpowiedni poziom nawilżenia powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy. Jeżeli nie możemy o to zadbać, należy stosować kosmetyki pielęgnacyjne, które nawilżą włosy oraz skórę głowy: maski, spraye, balsamy z proteinami.

Jak wzmocnić włosy, aby nie były matowe i łamliwe?

– Należy przede wszystkim działać od wewnątrz poprzez prawidłowe odżywianie, czyli zbilansowaną dietę, oraz wspomagać się suplementami bogatymi w witaminy i związki budulcowe włosów. Należy pić wodę, dostarczać organizmowi kwasy omega-3, witaminę D3. Suchość i łamliwość włosów może być objawem choroby tarczycy,  zaburzeń metabolicznych. Dlatego należy regularnie się badać i dbać o swoje zdrowie, aby zachować piękne włosy.

1 Comment

  1. Niestety moje włosy zimą zupełnie się zmieniają – robią się suche, przetłuszczają sie u nasady, a co najgorsze wypadają garściami. Próbowałam już dosłownie wszystkiego…. od tanich domowych sposobów po drogie wcierki, odżywiki, ampułki i albo nic mi to nie dawało, albo robiło się jeszcze gorzej. Tej zimy znowu byłam nastawiona na to, że włosy będą wypadać jak szalone, ale nie chciałam już tracić więcej pieniędzy na specyfiki, które i tak w żaden sposób nie pomagały rozwiązać tego problemu. Znajoma z pracy poleciła mi szampon Dermastic, stwierdziłam że spróbuje… nawet jak nic nie da to szampon tak czy siak się zużyje. Okazał się to strzał w dziesiątkę!!! Włosy są mocne, sprężyste i nie zostają już na szczotce podczas czesania. Jestem bardzo szczęśliwa, że nareszcie udało mi się znaleźć idealny produkt. Widziałam, że z tej samej serii mają również serum przeciw wypadaniu włosów, więc chętnie go wypróbuję. Dodatkowo, mój chłopak narzekał ostatnio, że ma mniej włosów na głowie, więc powiedziałam mu, żeby spróbował myć włosy tym samym szamponem co ja. U niego również zadziałał świetnie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

7-8 października w Warszawie: piknik rodzinny “Odważ się być zdrowym”

Fundacja Instytutu Matki i Dziecka już od 9