Influencerzy medyczni: czym zajmują się lekarze na FB i IG

Influencerzy medyczni: czym zajmują się lekarze na FB i IG

Coraz częściej do budowania własnego wizerunku w mediach społecznościowych przekonują się lekarze specjaliści oraz autorytety w dziedzinie medycyny – wynika z raportu “Influencerzy Medyczni” przygotowanego przez agencję Procontent Communication i Sotrender.

Wśród influencerów możemy dziś spotkać m.in. psychiatrów, chirurgów, kardiologów, flebologów, onkologów, ale też lekarzy medycyny estetycznej. Prowadzą oni live’y z sal operacyjnych, pokazują nowe techniki leczenia oraz edukują młodych lekarzy, którzy dołączają do zawodu – podkreśla Iwona Kubicz z agencji Procontent Communication.

Lekarze mają dostęp do profesjonalnej wiedzy i potrafią się nią dzielić. Budują wokół siebie liczne i lojalne społeczności, walcząc z medycznymi mitami, nakłaniając do działań prozdrowotnych i profilaktycznych. Dzięki nim krok po kroku medycyna staje się dziedziną zrozumiałą nie tylko dla wtajemniczonych.

O czym piszą influencerzy medyczni?

Influencerzy z branży zdrowotnej na Instagramie i Facebooku przekazują wiedzę dotyczącą zagadnień współczesnej medycyny, zarezerwowaną do tej pory dla nielicznych, językiem bliskim użytkownikom sieci. Unikają trudnego w odbiorze specjalistycznego żargonu, co przyciąga szerokie grono odbiorców. Publikują nie tylko treści stricte poradnikowe. Przybliżają nowe metody leczenia chorób i nie boją się tematów tabu. Pokazują ciekawe dla odbiorców kulisy swojego zawodu, dzielą się także z użytkownikami swoim prywatnym życiem.

Lekarze używają Instagrama nie tylko po to, by budować swój wizerunek, ale także, by walczyć z powszechną w dziedzinie zdrowia dezinformacją oraz edukować pacjentów i młodych lekarzy za pomocą inspirujących zdjęć, filmów, relacji.

Jednym z nowych trendów marketingowych w medycynie jest wzrost roli opinii oraz materiałów zza kulis i relacji live, w których influencerzy angażują ludzi we własną praktykę zawodową. Nie ma tu skrótów ani profesjonalnego montażu, jest za to budowanie więzi i relacji z własnymi obserwatorami.

Najpopularniejsi influencerzy medyczni

Według danych Sotrender największym polskim profilem o tematyce medycznej na Instagramie wciąż pozostaje @mamaginekolog, czyli Nicole Sochacki-Wójcicka, która zgromadziła ponad 800 tys. obserwujących. Publikuje ona treści związane z ciążą i macierzyństwem, a posty na jej profilu pojawiają się niemal codziennie, dzięki czemu szybko zbliża się ona do statusu megainfluencerki. Profil ten znajduje się na pierwszym miejscu nie tylko pod względem liczby obserwujących. Jest zdecydowanym przodownikiem, uwzględniając liczbę postów, komentarzy, a także liczbę polubień.

Drugie miejsce pod względem liczby obserwujących zajmuje @dr_wojciechfalecki – jego profil ma 210 tys. obserwujących. Utrzymuje on drugie miejsce również pod względem komentarzy i polubień, a na Instagramie opisuje swoją codzienną pracę w szpitalu. Posiada silną i zaangażowaną społeczność.

Na trzecim miejscu klasyfikuje się @mama.i.stetoskop, czyli Katarzyna Woźniak, która na swoim koncie ma 143 tys. fanów. To samo miejsce utrzymuje, biorąc pod uwagę liczbę postów oraz polubień. Na swoim profilu dzieli się informacjami z życia prywatnego, często przypomina o badaniach profilaktycznych, a także odpowiada na pytania często zadawane przez pacjentów.

Oceniając aktywność fanów na profilu, można stwierdzić, że @mamaginekolog, a także @dr_wojciechjfalecki i @mama.i.stetoskop wyróżniają się na tle pozostałych.

Miarą zaangażowania na Instagramie jest Activity Index liczony jako suma ważona aktywności użytkowników. Według tego wskaźnika dodanie komentarza pod postem ma większą wagę, tj. bardziej wpływa na zaangażowanie, od zostawienia lajka. Przykładowo profile @tata_stomatolog, @stomatolog_dobra_rada oraz @okiem_doktor_luizy mają wyższą pozycję w zestawieniu Activity Index niż sumy aktywności.

Uwzględniając liczbę fanów w zaangażowaniu, otrzymujemy Relative Activity Index. Wskaźnik ten przy mierzeniu wszystkich aktywności na fanpage’ach uwzględnia ich wielkość. Na pierwszym miejscu plasuje się profil @mamaginekolog, jednak nie ma już tak dużej przewagi, jak w przypadku Activity Index. Wysokim zaangażowaniem charakteryzują się również posty publikowane na profilach @mama.i.stetoskop oraz @stomatolog_dobra_rada.

Współczynnik zmienności aktywności pod postem służy do oceny poziomu zaangażowania użytkowników Instagrama. Dzięki temu możemy wskazać, czy zaangażowanie pod postami jest względnie stałe, czy zmienne. Na zmienność aktywności mogą wpływać m.in. prowadzenie okresowych płatnych kampanii oraz sezonowość treści. Wysoka wartość tego współczynnika oznacza nierównomierny rozkład aktywności pomiędzy poszczególnymi stanowiskami w profilu, a niska wartość – wręcz przeciwnie – wskazuje, że aktywność poszczególnych stanowisk jest względnie stała. Zgodnie z wynikami raportu na pierwszym miejscu znajduje się pediatra na zdrowie, drugie miejsce zajmuje @drjoanna_lifestylemedicine, natomiast na trzecim miejscu jest @doktorka_od_7_bolesci.

Na podstawie wszystkich wskaźników ujętych w badaniu, po przeanalizowaniu aktywności 55 influencerów medycznych prowadzących swoje konta na platformach Facebook lub Instagram, powstała lista 20 topowych influencerów medycznych.

TOP 20 influencerów medycznych w Polsce

1. mama ginekolog — lekarz w trakcie specjalizacji, prywatnie jest mama Rogera i Gilberta
2. Pan Tabletka — farmaceuta, prywatnie mąż, ojciec oraz właściciel psa
3. Mama Fizjoterapeuta — zawodowo fizjoterapeuta, prywatnie mama pięciorga dzieci
4. dr_wojciechfalecki – ginekolog, którego pasją są narodziny
5. Mama Lekarz — lekarz rodzinny w trakcie specjalizacji
6. Mama i stetoskop — lekarka w lubelskim szpitalu, prywatnie mama, która w trakcie studiów urodziła
dwóch synów
7. MAMA Pediatra — specjalistka pediatrii, prywatnie mama i żona
8. Doktor Magda — lekarz endokrynolog, prywatnie mama, która w prosty sposób pisze o zdrowiu
i problemach medycznych
9. Siostra Bożenna — pielęgniarka, która walczy z toksycznymi relacjami względem pielęgniarek
10. Okiem Doktor Luizy — lekarz endokrynolog i diabetolog, pisze m.in. o diabetologii i zdrowym trybie życia
11. Hafija.pl — dyplomowany Promotor Karmienia Piersią, a także specjalista z zakresu komunikacji społecznej i PR
12. Doktorek Radzi — lekarz Łukasz Durajski — pediatra, prowadzi program „Pogromcy Medycznych Mitów”
13. Tata Stomatolog Michał Kaczmarek — specjalista stomatologii dziecięcej, dyplomowany lekarz medycyny estetycznej
14. dr_nina_wisniewska_derma – specjalistka dermatologii oraz wenerologii, znana również z telewizji i
publikacji w czasopismach branżowych
15. dr.paluch.flebolog — przybliża tematykę żylaków, tętnic oraz limfologii
16. instalekarz — właścicielka marki z odzieżą medyczną, zawodowo lekarz medycyny rodzinnej
17. Lekarz Bartosz Fijałek — specjalista reumatolog, działacz społeczny w obszarze ochrony zdrowia
18. Lekarz Dawid Ciemięga — pediatra, który walczy z antyszczepionkowcami i fake newsami
19. Chirurg Paweł — o chirurgii inaczej — lekarz, specjalista chirurgii i żywienia klinicznego
20. Pan Pielęgniarka — absolwent ratownictwa medycznego i pielęgniarstwa  

Raport dostępny jest tutaj: https://www.procontent.pl/wp-content/uploads/2023/01/Raport-Influencerzy-Medyczni-1.pdf

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Tym pacjentom pomoc psychologiczna jest potrzebna na każdym etapie choroby

Choroba hematoonkologiczna bardzo często spada na pacjenta i jego rodzinę niespodziewanie. I choć na przestrzeni ostatnich lat postęp medycyny jest ogromny, to na każdym etapie leczenia — od podejrzenia choroby, poprzez pobyt w szpitalu, a także po zakończeniu leczenia, pacjentowi potrzebna jest pomoc psychologiczna.