Rak nie poczeka na koniec pandemii. Idź do lekarza!

Rak nie poczeka na koniec pandemii. Idź do lekarza!

– Bądźcie czujni, nie bagatelizujcie niepokojących objawów. W trosce o własne zdrowie i życie koniecznie idźcie do lekarza, by wykluczyć nowotwór – apeluje do Polaków prof. Jacek Jassem.

Rusza kampania edukacyjna skierowana do wszystkich osób potencjalnie zagrożonych choroba nowotworową. Jej pomysłodawcy – Polska Liga Walki z Rakiem, której szefuje prof. Jacek Jassem, chcą zwrócić uwagę na wczesne, niepokojące objawy najczęstszych nowotworów, zachęcić do nielekceważenia ich, zmotywować do pokonania obaw spowodowanych lękiem przed zakażeniem koronawirusem i zmobilizować do jak najszybszego kontaktu z lekarzem w celu wykluczenia nowotworu lub, w przypadku jego rozpoznania, rozpoczęcia odpowiedniego leczenia.

Rak jest groźniejszy od koronawirusa

Według prognoz wirus SARS-CoV-2 jeszcze długo będzie nam towarzyszył, a z ulgą odetchniemy dopiero, gdy opracowana zostanie skuteczna szczepionka. Oznacza to, że musimy nauczyć się żyć ze świadomością potencjalnego zagrożenia koronawirusem, jednocześnie uwzględniając ryzyko zachorowania na inne choroby, które mogą być dużo poważniejsze w skutkach. Bo pandemia COVID-19 nie ograniczyła występowania innych chorób. Z jej powodu zmarło dotychczas w Polsce około 1900 osób, co odpowiada liczbie zgonów z powodu nowotworów w ciągu kilku dni.

W obawie przed kontaktem z ochroną zdrowia i lękiem przed zakażeniem koronawirusem wiele osób, mimo niepokojących objawów, zrezygnowało z wizyty u lekarza.

Prof. Jacek Jassem, kierownik Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, prezes Polskiej Ligi Walki z Rakiem, przytacza alarmujące dane. – Podczas lockdownu znacznie zmalała liczba chorych zgłaszających się na wizyty do lekarzy onkologów. Paraliżujący strach przed zakażeniem koronawirusem był silniejszy niż głos rozsądku. Niestety efekty zaniedbań okazały się katastrofalne – zatrważająco wzrosła liczba zaawansowanych nowotworów, szczególnie przewodu pokarmowego i piersi – mówi. I apeluje do wszystkich Polaków, aby byli czujni i nie bagatelizowali niepokojących objawów. – W trosce o własne zdrowie i życie koniecznie idźcie do lekarza, by wykluczyć nowotwór – powtarza.

Katalog najczęstszych objawów, które powinny Cię zaniepokoić

Aby podnieść świadomość zagrożenia wynikającego z przeoczenia wczesnych objawów choroby nowotworowej i zminimalizować skutki opóźnienia rozpoznania choroby, organizatorzy kampanii edukacyjnej “Rak nie poczeka na koniec pandemii” stworzyli katalog najczęstszych, niepokojących objawów, które mogą świadczyć o rozwijającym się nowotworze, a często, zwłaszcza w dobie COVID-19, bywają lekceważone.

W ramach kampanii powstało 15 infografik ilustrujących objawy, które mogą wskazywać na rozwijający się rak płuca, rak piersi, nowotwory układu pokarmowego, nowotwory jamy ustnej, gardła, krtani, nowotwory skóry, nowotwory ginekologiczne, nowotwory układu moczowo-płciowego i nowotwory hematologiczne. Przygotowany został także materiał wideo z udziałem znanych osób, które same zachorowały na nowotwór, towarzyszyły chorującym członkom rodziny lub przyjaciołom bądź są zaangażowane w szeroko pojętą walkę z nowotworem. Materiały zostaną udostępnione w mediach społecznościowych Polskiej Ligi Walki z Rakiem, znanych osób wspierających kampanię, a także organizacji pacjenckich, które przyłączyły się do akcji.

Hashtag kampanii – #rakniepoczekanakoniecepidemii

Więcej informacji znajduje się na Facebooku: https://pl-pl.facebook.com/polskaligawalkizrakiem/ oraz na stronie https://ligawalkizrakiem.pl/

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Wrocław. Drag queens o profilaktyce HIV/AIDS

W najbliższą sobotę (30 marca) w klubie Surowiec przy ul. Ruskiej 46A we Wrocławiu wystąpią polskie drag queens: Zicola, Aurora i Ciotka Aktywistka. Oprócz zapewnienia publiczności świetnej zabawy, ich występy mają na celu zwrócenie uwagi na profilaktykę HIV/AIDS.