Rodzinny Piknik Seniora już po raz dziesiąty odbędzie się w Gliwicach

Rodzinny Piknik Seniora już po raz dziesiąty odbędzie się w Gliwicach

Fot. Michał Buksa / archiwum UM Gliwice

W najbliższą niedzielę (3 września) w gliwickim parku Chopina odbędzie się 10. Rodzinny Piknik Seniora. W programie nie mogło zabraknąć bezpłatnych badań i konsultacji medycznych.

Zainaugurowany w 2012 roku Rodzinny Piknik Seniora na dobre wpisał się już w kalendarz miejskich imprez. W tym roku odbędzie się już po raz dziesiąty i rozpocznie tradycyjną paradą. Zbiórkę jej uczestników zaplanowano o godz. 13.30 przy Domu Tekstylnym Weichmanna (ul. Zwycięstwa 37). O oprawę muzyczną przemarszu zadba Orkiestra Dęta z Ostropy, a całość ubarwią gliwickie mażoretki.

Od godz. 14.00 do 19.00 park Chopina wypełni mnóstwo atrakcji. Punktem centralnym będzie scena, na której zaprezentują się gliwickie przedszkolaki, młodzież wraz z zespołami artystycznymi oraz uzdolnieni seniorzy. Do wspólnego śpiewania i tańca uczestników imprezy porwą na parkiet zespoły Happy Jędrowski Show, Alpina Show i Metrum.

W tym roku przygotowano 60 stoisk, które podzielono na 5 stref tematycznych.

  • Strefę kultury i edukacji z animacjami i licznymi konkursami. Znajdziemy tu ciekawe zajęcia organizowane m.in. przez Hufiec ZHP Ziemi Gliwickiej, Teatr Miejski czy Fundację Różyczka. Na stoiskach szkolnych będzie można sprawdzić, jak działają roboty edukacyjne lub przeprowadzić doświadczenia naukowe. Coś dla siebie znajdą też fani klocków, gier planszowych i rękodzieła.
  • Strefę aktywności, gdzie odbędą się gry, zabawy ruchowe, warsztaty taneczno-akrobatyczne i konkursy.
  • Strefę technologii i innowacji – o widowiskowe pokazy zadbają tam m.in. Śląski Yacht Club, przedstawiciele gliwickiej policji, straży miejskiej i straży pożarnej, a Klub Sportów Łączności podczas warsztatów radiowych pomoże przetestować łączność w amatorskiej radiostacji.
  • Strefę zdrowia i urody – na wszystkich chętnych czekać będą lekarze specjaliści, dietetycy i fizjoterapeuci. Jak co roku do pikniku dołączył gliwicki oddział Narodowego Instytutu Onkologii, który zachęca do skorzystania z indywidualnych konsultacji z lekarzem onkologiem i dietetykiem, wzięcia udziału w prelekcjach o zdrowym odżywianiu, wysłuchania porad dotyczących programów profilaktycznych ukierunkowanych na wykrywanie nowotworów oraz do wykonania badań. Na stoisku NIO-PIB będzie można sprawdzić swoje ciśnienie, stężenie glukozy we krwi, wyliczyć wskaźnik BMI i nauczyć się samobadania piersi na fantomie. Panie w wieku 50-69 lat zainteresowane bezpłatnymi badaniami mammograficznymi będą mogły je wykonać w pobliżu parku Chopina, w Narodowym Instytucie Onkologii. A Górnośląska Fundacja Onkologiczna zaprasza na konsultacje dietetyczne i psychologiczne oraz spacer historyczny z kijkami, który zaplanowano na godz. 15.00.
  • Strefę seniora, która skupi członków Klubów Seniora, przedstawicieli dzielnic i miejskich instytucji. To możliwość porozmawiania z fachowcami w wielu dziedzinach oraz uzyskania informacji – począwszy od oferty kulturalnej, a skończywszy na ubezpieczeniowej czy możliwościach otrzymania pomocy finansowej.

Podczas pikniku nie zabraknie stoisk gastronomicznych i punktu PWiK, gdzie wszyscy spragnieni goście będą mogli spróbować głębinowej wody gliwickiej serwowanej z saturatora. 

Organizatorem Gliwickiego Rodzinnego Pikniku Seniora jest Miasto Gliwice, a współorganizatorem Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Wydarzenie objęli honorowym patronatem Prezydent Miasta Gliwice Adam Neumann oraz Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Upał może być bardzo groźny dla serca i naczyń

W trakcie upału serce pracuje intensywniej niż zwykle. Jednak u osób z chorobą wieńcową, po zawale, z wadami zastawkowymi lub nieleczonym nadciśnieniem tętniczym może nie sprostać dodatkowym obciążeniom.