Wiek serca lekarzy jest wyższy od metrykalnego

Wiek serca lekarzy jest wyższy od metrykalnego

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Badania, którym poddało się 41 proc. spośród około 250 lekarzy i innych ekspertów uczestniczących w XII Forum Rynku Zdrowia w dniach 26-27 października 2016 r. w Warszawie, dowiodły, że ich serca są starsze niż wynikałoby to z metryki.

W cyklicznym spotkaniu organizowanym przez redakcję branżowego miesięcznika dla lekarzy i organizatorów ochrony zdrowia wzięli udział, poza lekarzami, parlamentarzyści, przedstawiciele resortów zdrowia i rozwoju, Narodowego Funduszu Zdrowia, Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, Państwowej Inspekcji Sanitarnej, pielęgniarki, dyrektorzy szpitali, eksperci rynku medycznego i przedstawiciele przemysłu farmaceutycznego.

W trakcie dwudniowego Forum zainteresowane osoby mogły skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych, zorganizowanych w ramach kampanii “Ciśnienie na Życie”. Przy specjalnym stanowisku personel medyczny mierzył im ciśnienie i – na podstawie wielu różnych parametrów – oceniał wiek ich serca.

W określeniu wieku serca pomaga  specjalna aplikacja. Pozwala ona stwierdzić, czy u danej osoby istnieje zwiększone ryzyko zachorowania na zawał serca lub udar mózgu. A ryzyko to zwiększa się, jeśli obliczony wiek serca jest wyższy od wieku metrykalnego.

Aplikacja powstała w oparciu o wyniki Impact of atrial fibrillation on the risk of death: The Framingham Heart Study, publikację R. D’Agostino i wsp. Circulation oraz prace badawcze zespołu prof. Tomasza Zdrojewskiego z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Na szczęście wiek serca można obniżyć. Jak? Zmieniając styl życia na bardziej zdrowy, a w razie potrzeby skutecznie lecząc nadciśnienie, cukrzycę czy hipercholesterolemię. Obniżeniu wieku serca sprzyja również pozbycie się otyłości poprzez stosowanie zdrowej diety i zwiększenie aktywności fizycznej oraz rzucenie palenia.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w miejscu pracy?

"To nie jest zawód dla kobiet", "Może zajmij się czymś łatwiejszym, to zbyt trudne dla ciebie", "Masz za małą wiedzę i umiejętności", "Nie dasz rady, nie nadajesz się". Takie zdania słyszą na początku swojej kariery kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w tej branży?