Czego najbardziej obawiają się szczepionkosceptycy?

Czego najbardziej obawiają się szczepionkosceptycy?

Fot. NIO Gliwice

Niemal co czwarty Polak nie chce się zaszczepić przeciw COVID-19, a co trzeci nie zarejestrował się jeszcze w systemie Narodowego Programu Szczepień. Dlaczego?

Odpowiedź na to pytanie przynosi badanie sondażowe „Opinie Polaków podczas pandemii SARS-CoV-2”, przeprowadzone w dniach 20-21 maja br. przez Centrum Badawczo-Rozwojowego BioStat. Wynika z niego, że 38,8 proc. dorosłych Polaków przyjęło pierwszą dawkę szczepionki, a 11,7 proc. jest już po drugiej dawce. Jednocześnie 49,5 proc. Polaków w ogóle nie zostało jeszcze zaszczepionych. Wśród nich jest wielu takich, którzy nie zamierzają tego zrobić.

Uczestnicy sondażu zostali zapytani o to, czy w ogóle zamierzają się szczepić. I tu odsetek odpowiedzi negatywnych wyniósł 21,9 proc., podczas gdy zamiar zaszczepienia się przeciw COVID-19 zadeklarował jedynie co ósmy Polak.

Dlaczego Polacy nie chcą się zaszczepić? Najczęstszym argumentem są obawy przed skutkami ubocznymi szczepienia (52,5 proc. wskazań), a także brak wiary w skuteczność szczepionki (46,1 proc.). Przekonanie, że szczepionka nie chroni przed kolejnymi wariantami koronawirusa jako powód unikania szczepień wskazało 45,2 proc. sceptyków szczepienia. Co szósty ankietowany z tej grupy nie wierzy w pandemię.

Czy wobec tego rodzice zamierzają zaszczepić przeciw COVID-19 przynajmniej swoje dzieci powyżej 12. roku życia, kiedy będzie taka możliwość? 52,8 proc. zadeklarowało, że tak, ale prawie jedna czwarta rodziców stwierdziła, że nie będzie szczepić młodzieży, natomiast 23,3 proc. ankietowanych uchyliło się od odpowiedzi.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Perfecta Planet Essence: 4 nowe produkty do pielęgnacji ciała

Linia Perfecta Planet Essence powiększyła się o cztery nowe produkty do pielęgnacji ciała. Połączenie gruszki z karmelem, grejpfruta z kawą i ashwagandhy z szafranem ma być gwarancją zmysłowych doznań i obietnicą gładkiego ciała.