Dominika Kulczyk wspiera lekarzy w walce z SARS-CoV-2

Dominika Kulczyk wspiera lekarzy w walce z SARS-CoV-2

Fot. Jakub Wittchen / Kulczyk Foundation

Na poznańskim lotnisku Ławica wylądował dziś rano pierwszy z czterech samolotów ze środkami ochrony osobistej na pokładzie. To dar od Kulczyk Foundation dla Fundacji Lekarze Lekarzom.

Dzięki darowiźnie Kulczyk Foundation, o łącznej wartości 20 mln zł, którą przekazano na specjalny fundusz pomocowy Fundacji Lekarze Lekarzom działającej przy Naczelnej Izbie Lekarskiej, udało się zakupić w Chinach:

  • 1 mln masek chirurgicznych,
  • 1,5 mln masek FFP2 N95,
  • 100 tys. kombinezonów klasy II,
  • 100 tys. gogli,
  • 100 tys. przyłbic.

Ze względu na ilość sprzętu – 57 ton, 470 m sześc. – zaplanowano w sumie cztery dostawy z Guangzhou Baiyun International Airport (port lotniczy Kanton) na Lotnisko Ławica w Poznaniu. Pierwsza doleciała dzisiaj dreamlinerem PLL LOT Cargo, trzy pozostałe odbędą się w najbliższych dniach.

Transport został opłacony przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów i jest realizowany w ramach akcji humanitarnej, dzięki czemu jest zwolniony z cła i podatku VAT. Logistyką zajęła się Polsko-Chińska Rada Biznesu.

Jak nas poinformował Rafał Hołubicki, rzecznik prasowy Naczelnej Izby Lekarskiej, towar z Kantonu zostanie przetransportowany do Poznania, gdzie przy pomocy lokalnych działaczy z organizacji przedsiębiorców Lions Club Poznań Pillory oraz przy wsparciu samorządu Poznania zostanie zorganizowana baza logistyczna dla Fundacji Lekarze Lekarzom. Stamtąd całość sprzętu zostanie przekazana do okręgowych izb lekarskich. Miasto Poznań zapewniło bezpłatnie transport oraz halę targową, a organizacje przedsiębiorców zajmą się pomocą w dystrybucji do szpitali i placówek medycznych wskazanych przez Fundację i okręgowe izby lekarskie.

Algorytm dystrybucji będzie bardzo prosty – będzie podzielony na lekarzy czynnych zawodowo w każdej izbie. Ze sprzętu będą korzystać absolutnie wszyscy, którzy są na pierwszej linii frontu. Nikt tego nie wydziela, działamy wspólnie, ramię w ramię, i lekarze, i pielęgniarki, i ratownicy.

[Paweł Czekalski, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej OIL w Łodzi, przewodniczący zespołu odpowiedzialnego za zakup i dystrybucję sprzętu] 

Prof. Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, poinformował, że sfinansowane przez Kulczyk Foundation środki ochrony osobistej być może nie zaspokoją wszystkich potrzeb, ale na pewno pozwolą przynajmniej na ten moment udzielać bezpiecznych porad pacjentom.

Gest pani Dominiki Kulczyk ma nie tylko wymiar materialny, ale przede wszystkim moralny dla nas wszystkich. Ten gest dobrej woli zapoczątkował podobne inicjatywy wielu darczyńców w całym kraju, którym chciałbym w imieniu całego środowiska lekarskiego podziękować. Sprzęt będzie służył nam wszystkim, a przede wszystkim pacjentom.

[prof. Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

26.02-3.03: Tydzień Wiedzy o Półpaścu. Czy wiesz, co to za choroba?

Każdy, kto przechorował ospę wietrzną, nosi w sobie uśpionego wirusa, który przy spadku odporności może się reaktywować i wywołać półpaśca. Ryzyko zachorowania na tę chorobę gwałtownie wzrasta po 50. roku życia.