Od 1 stycznia 2017 zmiany w refundacji leków

Od 1 stycznia 2017 zmiany w refundacji leków

Fot.: Pixibay.com

Ministerstwo Zdrowia opublikowało nową listę leków refundowanych. Zacznie ona obowiązywać od początku 2017 roku.

W porównaniu z wykazami obowiązującymi od 1 listopada do 31 grudnia 2016 r., refundacją zostały objęte 84 nowe produkty lecznicze, w tym: 60 w ramach listy aptecznej, 11 w ramach katalogu chemioterapii oraz 13 w ramach programów lekowych. Dla 173 produktów zostanie dodane wskazanie off-label.

W ramach listy aptecznej zostały objęte refundacją dwie nowe substancje czynne:

1. Atozet (ezetymib + atorwastatyna) we wskazaniu hipercholesterolemia LDL-C powyżej 130 mg/dl utrzymująca się pomimo terapii statynami w przypadku:

– stanu po zawale serca lub rewaskularyzacji wieńcowej (przezskórnej lub kardiochirurgicznej),
– stanu po rewaskularyzacji obwodowej lub amputacji obwodowej z powodu choroby miażdżycowej,

– hipercholesterolemii rodzinnej.

2. Toujeo (insulina glargine) we wskazaniu:

– cukrzyca typu 1 u dorosłych;
– cukrzyca typu 2 u dorosłych pacjentów leczonych insuliną NPH od co najmniej 6 miesięcy i z HbA1c ≥8%
– cukrzyca typu 2 u dorosłych pacjentów leczonych insuliną NPH od co najmniej 6 miesięcy i z udokumentowanymi nawracającymi epizodami ciężkiej lub nocnej hipoglikemii;

– cukrzyca u dorosłych o znanej przyczynie (zgodnie z definicją wg WHO).

W ramach katalogu chemioterapii refundacją został objęty preparat Akynzeo (netupitant + palonosetron) we wskazaniu do stosowania u dorosłych pacjentów wymagających profilaktyki nudności i wymiotów związanych z chemioterapią przeciwnowotworową o wysokim potencjale emetogennym, zawierającą cisplatynę w dawce równej lub wyższej niż 50 mg/m kw.

W projekcie obwieszczenia refundacyjnego znalazło się 8 nowych programów lekowych.

1. Leczenie mielofibrozy pierwotnej oraz mielofibrozy wtórnej w przebiegu czerwienicy prawdziwej i nadpłytkowości samoistnej ruksolitynibem;

2. Leczenie certolizumabem pegol pacjentów z ciężką, aktywną postacią spondyloartropatii osiowej bez zmian radiograficznych charakterystycznych dla ZZSK;

3. Leczenie spastyczności kończyny dolnej po udarze mózgu z użyciem toksyny botulinowej typu A;

4. Lenalidomid w leczeniu pacjentów z anemią zależną od przetoczeń w przebiegu zespołów mielodysplastycznych o niskim lub pośrednim ryzyku, związanych z nieprawidłowością cytogenetyczną w postaci izolowanej delecji 5q;

5. Leczenie pacjentów z przerzutowym gruczolakorakiem trzustki nanocząsteczkowym kompleksem paklitakselu z albuminą w skojarzeniu z gemcytabiną;

6. Leczenie wrodzonych zespołów autozapalnych anakinrą;

7. Leczenie chorych na zaawansowanego raka podstawnokomórkowego skóry wismodegibem;

8. Leczenie idiopatycznego włóknienia płuc pirfenidonem.

Ponadto dokonano zmiany w już istniejących programach lekowych:

1. Leczenie pacjentów z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego (WZJG) – program został całkowicie zmieniony poprzez udostępnienie pełnej terapii infliksymabem, obejmującej 6-tygodniową terapię indukcyjną oraz 12-tygodniowe leczenie podtrzymujące dla populacji osób dorosłych i dzieci (zastąpiono w ten sposób dostępne do tej pory jedynie ratunkowe leczenie trwające 6 tygodni dla osób dorosłych).

2. Leczenie choroby Leśniowskiego-Crohna (chLC) – czas leczenia podtrzymującego infliksymabem (Inflectra, Remsima) został dwukrotnie wydłużony, z 12 do 24 miesięcy. Ponadto lek Humira (adalimumab) został udostępniony populacji pediatrycznej.

3. Leczenie stwardnienia rozsianego po niepowodzeniu terapii lekami pierwszego rzutu lub szybko rozwijającej się ciężkiej postaci  stwardnienia rozsianego – dla leku Tysabri (natalizumab) zostało przyznane wskazanie off-label [poza wskazaniem – przyp. aut.] dla pacjentów w wieku 12-18 lat.

4. Leczenie wysiękowej (neowaskularnej) postaci zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (AMD) – od 1 stycznia 2017 r. modyfikacji ulegnie kryterium włączenia do programu w zakresie ostrości wzroku – będą mogli być do niego włączeni pacjenci z najlepszą skorygowaną ostrością wzroku (BCVA) w leczonym oku od 0,2 do 0,8 określoną według tablicy Snellena (lub odpowiednio ekwiwalent ETDRS); dodane zostało kryterium włączenia, polegające na tym, że pacjent przed rozpoczęciem leczenia nie ma istotnego, trwałego uszkodzenia struktury dołka.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w miejscu pracy?

"To nie jest zawód dla kobiet", "Może zajmij się czymś łatwiejszym, to zbyt trudne dla ciebie", "Masz za małą wiedzę i umiejętności", "Nie dasz rady, nie nadajesz się". Takie zdania słyszą na początku swojej kariery kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w tej branży?