Dlaczego trzeba chronić oczy przed słońcem

Dlaczego trzeba chronić oczy przed słońcem

Fot. Pixabay.com

Czy wiesz, że powinieneś chronić swoje oczy przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym nie tylko latem, ale o każdej porze roku, również zimą?

Słońce emituje promienie ultrafioletowe w trzech zakresach: UVA, UVB oraz UVC, ale tylko dwa pierwsze docierają do Ziemi, a oczy bardzo łatwo je absorbują. Brak odpowiedniej ochrony może prowadzić do uciążliwych dolegliwości, a w konsekwencji – groźnych schorzeń. W momencie absorpcji promieniowania (rogówka absorbuje głównie UVB, soczewka zaś UVA) dochodzi do przekazania tkance oka całej energii. Jeśli nie jest ono dostatecznie chronione, może dojść do poważnych uszkodzeń w obrębie jego struktury, nie tylko na powierzchni, ale i wewnątrz.

Zbyt duża dawka UV zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia zaćmy, czyli zmętnienia soczewki oka. Soczewka nie ma naturalnych zdolności regeneracyjnych, dlatego wszelkie negatywne zmiany są nieodwracalne i prowadzą do późniejszych chorób. Nawet jeśli na drodze ewolucji wypracowaliśmy mechanizmy obronne mające chronić nas przed promieniowaniem UV, takie jak: mrużenie oczu, zmniejszenie źrenicy w reakcji na światło, obecność w komorze przedniej oka kwasu askorbinowego, to niestety nie są one wystarczająco skuteczne.

Skutki nadmiernej ekspozycji oczu na UV

Szczyt ekspozycji oczu na promieniowanie UV latem nie przypada – wbrew powszechnemu przekonaniu – w samo południe, lecz o godzinie 9.00 oraz między 14.00 a 15.00. Zimą natomiast ekspozycja na UV może być nawet 100 razy większa niż latem, ponieważ promienie słoneczne odbijają się od śniegu. Pierwszym sygnałem ostrzegawczym, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest zapalenie spojówek i nadwrażliwość na światło. Towarzyszy temu zazwyczaj pieczenie, łzawienie, zaczerwienienie i uczucie piasku w oczach. Przewlekła ekspozycja oczu na promieniowanie UV może przyspieszyć rozwój schorzeń soczewki, m.in. zaćmy.

Tymczasem, jak wynika z badań, 56 proc. Polaków nie przywiązuje dostatecznej wagi do ochrony oczu, a jedynie 6 proc. pamięta o odpowiednim ich zabezpieczeniu niezależnie od pogody.

Odpowiednia ochrona, czyli jaka?

Przestrzegając kilku prostych zasad, można zmniejszyć ryzyko niekorzystnego działania promieniowania UV na oczy.

  • Latem i zimą warto zaopatrzyć się w okulary przeciwsłoneczne z wysokiej klasy filtrem UV i upewnić się, że posiadają one stosowny certyfikat producenta. Najlepiej wybrać te, które blokują 99-100 proc. promieniowania UVA i UVB.
  • Idealnie dobrane okulary przeciwsłoneczne są na tyle szerokie, by chroniły całe oczy, a nie tylko ich część.
  • Latem warto pamiętać o kapeluszu z szerokim rondem lub czapce z daszkiem – tego typu nakrycie głowy będzie stanowić dodatkową ochronę przed promieniami słonecznymi.
  • Nawet jeśli nosimy soczewki kontaktowe, które zapewniają częściową ochronę przed UV, nie należy rezygnować z okularów przeciwsłonecznych.
  • Nie zapominajmy o diecie bogatej w luteinę – to naturalny filtr siatkówki oka, chroniący przed promieniowaniem ultrafioletowym. Wprowadźmy więc do jadłospisu zielone warzywa: szpinak, brokuły, sałatę, natkę pietruszki oraz pamiętajmy o żółtych, czerwonych i pomarańczowych warzywach i owocach – są doskonałym źródłem przeciwutleniaczy, chroniących przed działaniem wolnych rodników.

Alternatywa dla okularów przeciwsłonecznych

Są nią szkła Transitions, które mogą być dobrym rozwiązaniem dla osób, które zmuszone są często zmieniać okulary w ciągu dnia. Mają one zdolność zmiany swojego zabarwienia pod wpływem działania promieniowania UV. W momencie ekspozycji na światło zaczynają zmieniać swoją strukturę, powodując ciemnienie soczewek. W pomieszczeniach pozostają przejrzyste i zachowują się jak zwykłe okulary korekcyjne, natomiast na zewnątrz automatycznie się zaciemniają i chronią oczy przed rażącym słońcem.

Szkła Transitions dedykowane są również prezbiopom, czyli osobom po 40. roku życia, mającym problem z wyraźnym widzeniem z bliska (tzw. nadwzroczność starcza). Zapewniają one komfort widzenia o każdej porze dnia i roku, bez konieczności wymiany okularów na przeciwsłoneczne.

Z kolei kierowcom zaleca się stosowanie szkieł EyeDrive w wersji TransitionsXtractive, które zaciemniają się umiarkowanie za szybą samochodu, co oznacza, że w słoneczny dzień zapewnią każdemu kierowcy komfort jazdy.

 

CZYTAJ TAKŻE:

Nie kupuj okularów przeciwsłonecznych bez filtrów!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w miejscu pracy?

"To nie jest zawód dla kobiet", "Może zajmij się czymś łatwiejszym, to zbyt trudne dla ciebie", "Masz za małą wiedzę i umiejętności", "Nie dasz rady, nie nadajesz się". Takie zdania słyszą na początku swojej kariery kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w tej branży?