Stowarzyszenie „AGAPE” z Lublina zaprasza 6 marca na bezpłatne, anonimowe testy w kierunku HIV, HCV i kiły oraz na rozmowę na temat profilaktyki chorób przenoszonych drogą płciową.
Stoisko informacyjne „AGAPE” będzie czynne 6 marca w godz. 10-16 w Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie przy ul. Chodźki 4. Na wszystkich chętnych będą tam czekać pielęgniarki i doradcy ds. HIV/AIDS z lubelskiego Punktu Konsultacyjno-Diagnostycznego.
Podczas wydarzenia będzie można porozmawiać o chorobach przenoszonych drogą płciową, ryzykownych zachowaniach, o tym, czy i kiedy robić test, a także jak się zabezpieczyć przez zakażeniami. Będzie także możliwość wykonania anonimowo i bezpłatnie szybkich testów na HIV, HCV i kiłę. Na stoisku będą dostępne ulotki oraz broszury informacyjne, dodatkowo będą dystrybuowane gadżety oraz prezerwatywy. Wydarzenie jest organizowane przy współpracy ze studentami działającymi w Stowarzyszeniu IFMSA – Poland oddział Lublin.
– Przynajmniej raz w życiu test na HIV wykonało zaledwie 10, może kilkanaście procent Polaków. A ile osób ma za sobą ryzykowne zachowanie i – nie wiedząc o tym, że było ono ryzykowne – testu nigdy nie zrobiło? Być może to właśnie z uwagi na unikanie testów w 2023 roku, ostatnim, z którego dane są dostępne, w naszym województwie Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – PZH zanotował 54 nowo wykryte zakażenia HIV. Tylko 54, bo to zaledwie niecałe 2% w skali kraju. Czy to znaczy, że w Lubelskiem się nie zakażamy, czy że się nie badamy? Nikt nie potrafi odpowiedzieć na to pytanie. Dlatego uważamy, że mówienie o HIV i innych chorobach zakaźnych jest bardzo potrzebne. Stąd decyzja o organizacji stoiska z okazji Światowego Dnia Prezerwatywy. O potrzebie badania się w kierunku HIV i innych chorób zakaźnych planujemy mówić również na antenie lokalnych radiostacji oraz w Internecie – mówi Natalia Dobrowolska, koordynatorka projektu ze Stowarzyszenia „AGAPE”.

Organizator wydarzenia, Stowarzyszenie „AGAPE”, to laureat konkursu „Pozytywnie otwarci”, który jest najstarszym nieprzerwanie działającym projektem grantowym skupiającym się na edukacji i profilaktyce zakażeń HIV, a także na promocji wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem.
– HIV to nie jest popularny temat rozmów. A przecież rozmowa ze specjalistą może uchronić przed zakażeniem lub uratować życie osobom, które dzięki wykonanemu testowi dowiedzą się o swoim seropozytywnym statusie i możliwościach leczenia zakażenia. W Polsce jest ono bezpłatne i na najwyższym światowym poziomie. By normalnie, zdrowo i długo żyć trzeba tylko być świadomym swojego zakażenia i przyjmować leki. Cieszę się, że możemy pomagać Agape w mówieniu o tym na Lubelszczyźnie” – powiedział Sławomir Roś z Gilead Sciences, koordynator programu „Pozytywnie otwarci”.