Czy grozi nam “ślepota smartfonowa”?

Czy grozi nam “ślepota smartfonowa”?

Intensywne korzystanie z najnowszych technologii i ślęczenie przed ekranem smartfona czy tabletu nie sprzyja zachowaniu dobrego wzroku. Okuliści mówią już o coraz powszechniejszym zjawisku – grożącej nam „ślepocie smartfonowej”.

“Najnowsze badania pokazują, że dziennie spędzamy nawet osiem godzin, patrząc w ekran smartfona. Niestety,  najbardziej narażeni na tzw. ślepotę smartfonową są najmłodsi” – mówi dr n. med. Katarzyna Skonieczna z kliniki okulistycznej Optegra.

W Polsce już nawet 20 procent dzieci w wieku szkolnym cierpi na krótkowzroczność, czyli złe widzenie odległych przedmiotów. Na ogół powodem tej wady jest zbyt długie i zbyt częste używanie smartfonów. Dzieci patrzą na nie z małej odległości, niekiedy przez wiele godzin w ciągu dnia.

Jednak zagrożenie związane z pogarszającym się wzrokiem dotyczy także dorosłych. Jak informuje dr Katarzyna Skonieczna, na świecie udokumentowano dwa przypadki kobiet, które straciły wzrok w jednym oku przez nieprawidłowe używanie smartfona. Patrzyły w ekran jednym okiem, leżąc na boku, a drugie oko zasłaniały poduszką. Co ciekawe, widzenie powróciło do normy, kiedy przestały w ten sposób  korzystać z telefonu.

Co możemy zrobić, gdy już mamy wadę wzroku? Dzięki rozwojowi chirurgii okulistycznej okuliści mogą nam dziś zaproponować nie tylko skorygowanie wady za pomocą odpowiednio dobranych okularów czy soczewek kontaktowych. W ostatnich latach rośnie liczba Polaków, którzy decydują się na zabieg laserowej korekcji wad wzroku, który pozwala trwale pozbyć się wady i odzyskać ostrość widzenia.

Najnowsze metody laserowej korekcji wzroku, do których należy mikrosoczewkowa korekcja Lentivu, są mało inwazyjne, bezbolesne i umożliwiają bardzo szybki powrót do codziennej aktywności. Po zabiegu Lentivu, do którego kwalifikuje się większość krótkowidzów  (z wadą do minus 10 dioptrii) oraz astygmatyków (do 5 dioptrii), można do niej wrócić już następnego dnia.

Dla zachowania zdrowia oczu najważniejsze jest codzienne dbanie o wzrok, zapewnianie oczom odpoczynku w czasie pracy przy komputerze, unikanie nadmiernego przeciążania wzroku oraz regularne badania w gabinecie okulistycznym.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

5 pomysłów na pyszne przekąski z pieczarek

Dziś przedstawiamy wam 5 pomysłów na pyszne przekąski z pieczarkami, które z pewnością zadowolą każdego smakosza.