Bioniczna proteza ręki nagrodzona złotym medalem w Norymberdze

Bioniczna proteza ręki nagrodzona złotym medalem w Norymberdze

Fot. Politechnika Białostocka

Bioniczna proteza ręki MindHand skonstruowana przez studentów Politechniki Białostockiej została nagrodzona złotym medalem na 70. Międzynarodowych Targach “Pomysły, Wynalazki, Nowe Produkty iENA 2018” w Norymberdze w Niemczech.

W skład zespołu konstruktorów wchodzą doktorant mgr inż. Sławomir Grycuk oraz studenci trzech wydziałów Politechniki Białostockiej: Mechanicznego, Informatyki i Architektury, czyli Paweł Antoniuk, Adam Kozłowski, Łukasz Boguszewski i Ewelina Antoniuk. To oni opracowali prototyp protezy z użyciem nowoczesnego druku 3D, nowoczesnych technologii i autorskich rozwiązań.

“Wynalazek budził wyjątkowo duże zainteresowanie wśród odwiedzających targi. Mogli oni zobaczyć na żywo możliwości protezy MindHand i sterować tą protezą przy użyciu specjalnej opaski na rękę” – relacjonuje Paweł Antoniuk, jeden z członków zespołu, którzy wrócili z zakończonych 4 listopada targów w Norymberdze. Wśród odwiedzających stoisko Politechniki Białostockiej były, jak podkreśla Adam Kozłowski, także osoby niepełnosprawne lub poszukujące rozwiązań dla najbliższych. Często padały pytania dotyczące terminu wprowadzenia protezy MindHand na rynek” – dodaje.

Dr hab. inż Jarosław Sidun, opiekun zespołu, wyjaśnia, że skonstruowana przez białostockich studentów bioniczna proteza ręki jest sterowana sygnałami EMG pochodzącymi z mięśni. “Są one zbierane przez elektrody i klasyfikowane przez algorytm sztucznej inteligencji zawarty w protezie. Algorytm wybiera konkretny chwyt, zależnie od mięśnia z którego pochodził sygnał. Projekt wyróżnia się na tle innych, ponieważ używamy najnowszej technologii korzystając z tańszych komponentów. W projekcie zastosowano autorskie rozwiązanie mechanizmu ruchu poprzez umieszczenie jarzm, które poruszają poszczególne paliczki palca, redukując ilość napędów” – opowiada.

Bioniczna proteza ręki skonstruowana w Białymstoku powinna być kilkakrotnie tańsza od dostępnych już na rynku urządzeń tego typu.

Projekt MindHand znalazł się już w krajowych finałach konkursu Microsoft Imagine Cup 2018, uzyskał wyróżnienie w konkursie Technotalent 2017, został także doceniony w Konkursie Konstrukcji Studenckich KOKOS 2017, zajmując tam pierwsze miejsce.

Wyjazd na targi “Pomysły, Wynalazki, Nowe Produkty iENA 2018” w Norymberdze wsparł prezydent Białegostoku w ramach umowy dotyczącej promocji miasta. Konkurencja była ogromna – zaprezentowano około 800 wynalazków z 30 krajów.

Gratulujemy ekipie z Politechniki Białostockiej!!!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w miejscu pracy?

"To nie jest zawód dla kobiet", "Może zajmij się czymś łatwiejszym, to zbyt trudne dla ciebie", "Masz za małą wiedzę i umiejętności", "Nie dasz rady, nie nadajesz się". Takie zdania słyszą na początku swojej kariery kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w tej branży?