Na razie nie ma w Polsce ani jednego potwierdzonego przypadku zakażenia koronawirusem. 47 osób przebywa w szpitalach z podejrzeniem zakażenia, 55 poddano kwarantannie domowej, a 1570 objęto tzw. aktywnym nadzorem epidemiologicznym.
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska przedstawił dzisiaj w Senacie aktualny stan przygotowań polskich służb do walki z koronawirusem Covid-19.
Łóżka szpitalne są przygotowane. Jeśli będzie potrzebnych więcej – przekształcimy oddziały internistyczne w oddziały zakaźne. Stale monitorujemy liczbę stanowisk na oddziałach intensywnej terapii, bo część chorych może wymagać “oddechu wspomaganego”. Takich stanowisk mamy w całym kraju 3825. Uruchomiliśmy Agencję Rezerw Materiałowych, ponieważ dyrektorzy szpitali sygnalizują nam braki w sprzęcie ochrony indywidualnej. Ratownictwo medyczne jest wyposażone w odpowiednie skafandry, mamy 40 izolatorów transportowych.
[wiceminister zdrowia Waldemar Kraska na posiedzeniu Senatu]
Na wszystkich lotniskach w Polsce prowadzony jest pomiar temperatury u pasażerów powracających z północnych Włoch oraz krajów azjatyckich, w których wirus rozprzestrzenia się najszybciej, czyli Chin, Korei Południowej, Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu. Otrzymują oni również powiadomienia SMS-owe z informacjami, jak powinni postępować po powrocie z tych krajów. Jeśli mają objawy sugerujące zakażenie, powinni skontaktować się z sanepidem lub zgłosić się bezpośrednio do szpitala zakaźnego (nie do lekarza rodzinnego czy na izbę przyjęć “zwykłego” szpitala). Jeśli nie mają żadnych objawów – zalecana jest im 14-dniowa obserwacja w domu.
Epidemiolodzy przypominają, że 80 proc. zakażeń koronawirusem przebiega w sposób łagodny. Odsetek zgonów wynosi od 2 do 4 proc., w zależności od wieku pacjenta i stanu ich zdrowia. Największe ryzyko dotyczy osób starszych i chorych przewlekle, np. na cukrzycę, niewydolność nerek, choroby układu oddechowego lub krążenia.
Jeśli sytuacja epidemiologiczna będzie tego wymagała, wojewodowie będą odwoływać imprezy masowe, w tym sportowe.
Obecnie na świecie potwierdzonych jest ponad 81 tys., w tym 381 na terenie Unii Europejskiej, przypadków zakażenia koronawirusem wywołującym ciężkie zapalenie płuc.