Bezpłatne badania kardiologiczne i diabetologiczne. Gdzie i kiedy?

Bezpłatne badania kardiologiczne i diabetologiczne. Gdzie i kiedy?

W ramach Strefy na Zdrowie Polpharmy w ośmiu miastach Polski można będzie wykonać bezpłatne badania o profilu kardiologiczno-diabetologicznym i skorzystać z bezpłatnych konsultacji specjalistów.

Badania ruszają już w sierpniu, a odbędą się w Starogardzie Gdańskim, Pabianicach, Sieradzu, Nowej Dębie, Lesznie, Ełku, Wałbrzychu i Nowym Sączu. W każdym z tych miast mieszkańcy będą mogli skorzystać z następujących bezpłatnych badań i konsultacji:

  • Profil lipidowy – badanie: trójglicerydów, cholesterolu całkowitego i frakcji cholesterolu zawierających odpowiednio LDL i HDL,
  • EKG i ciśnienie tętnicze,
  • INR i czas PT – badanie wykrywające zaburzenia w krzepnięciu krwi,
  • Hemoglobina glikowana – badanie oceniające średnie stężenie glukozy we krwi w okresie ostatnich trzech miesięcy.

Jak podkreślają organizatorzy akcji, jej ideą jest ułatwienie dostępu do badań, porad lekarskich i edukacji zdrowotnej pacjentom w wieku powyżej 40. roku życia. Program prowadzony jest już dziewięć lat, w tym czasie udało się przebadać ponad 20 tysięcy mieszkańców z ponad 100 miast w Polsce.

– Dobór badań i konsultacji nie jest przypadkowy. Do tej pory były to specjalizacje, do których najdłużej oczekuje się na wizytę, stąd przez wiele lat prowadziliśmy badania endokrynologiczne, okulistyczne, kardiologiczne i pulmonologiczne. W tym roku sytuację odmieniła pandemia i zgodnie z ekspertami uznaliśmy, że profil badań kardiologiczno-diabetologicznych jest najbardziej pożądanym dla polskich pacjentów – tłumaczy Marta Gawrylik, koordynator akcji Strefa na Zdrowie Polpharmy.

– Nadciśnienie tętnicze, zaburzenia gospodarki lipidowej, cukrzyca typu 2, to jedne z najistotniejszych czynników prowadzących do rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, w tym zawału serca i udaru mózgu. Biorąc pod uwagę, że wczesna interwencja lecznicza pozwala na spowolnienie rozwoju i zmniejszenie częstości występowania zawałów serca i udarów mózgu, bardzo ważna jest profilaktyka, czyli wczesne wykrywanie wysokich wartości ciśnienia tętniczego, cholesterolu i glukozy oraz wdrożenie odpowiedniego postępowania. Już od dawna bowiem wiemy, że lepiej zapobiegać niż leczyć – mówi kardiolog dr hab. Piotr Dobrowolski.

Na zainteresowanych udziałem w akcji czekać będą specjaliści, którzy przeprowadzą wywiad, sprawdzą stan zdrowia oraz podpowiedzą, jak o nie dbać. Każdy pacjent oprócz możliwości wykonania badania otrzyma fachową poradę lekarza specjalisty oraz ewentualne wskazania do dalszego leczenia.

Aby skorzystać z badań i porady specjalisty nie jest wymagane skierowanie, ale obowiązują zapisy telefoniczne. Odbywają się one od poniedziałku do sobory w godzinach 16.00-20.00 pod numerem 662 378 062.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Jak odróżnić wiarygodne informacje od fake newsów w sieci

Internet jest głównym źródłem informacji i rozrywki dla młodzieży. Kształtuje je opinie i postawy. Dlatego tak ważne jest, aby młodzi ludzie potrafili odróżnić wiarygodne źródła informacji od fake newsów w sieci.