1/3 artykułów na temat raka w mediach społecznościowych to fake newsy

1/3 artykułów na temat raka w mediach społecznościowych to fake newsy

Fot. pixabay.com

W badaniu opublikowanym w czasopiśmie “Journal of the National Cancer Institute” dwóch ekspertów oceniło 200 najpopularniejszych anglojęzycznych artykułów dotyczących nowotworów opublikowanych w mediach społecznościowych. Jedna trzecia z nich okazała się nieprawdziwa.

Były to artykuły z lat 2018-2019 pochodzące z platform takich jak Facebook, Reddit, Twitter, Pinterest. Ich popularność wyznaczano za pomocą reakcji na nie, komentarzy i udostępnień. Wszystkie sprawdzane artykuły dotyczyły czterech najczęstszych nowotworów: raka płuca, piersi, gruczołu krokowego i jelita grubego.

Przeprowadzona analiza wykazała, że 65 z nich (32,5%) zawiera nieprawdziwe informacje. Wśród artykułów zawierających takie informacje aż 76,9% (50 artykułów) było potencjalnie szkodliwych dla czytelnika, np. mogących wywołać opóźnienie w zgłoszeniu się po pomoc medyczną, powodujących niepotrzebne wydatki lub promujących działania o nieznanym lub toksycznym efekcie. Średnia liczba reakcji czytelników (np. komentarzy) była znacząco wyższa dla artykułów zawierających nieprawdziwe informacje: 2300 w porównaniu do 1600.

Źródło: Polska Liga Walki z Rakiem, academic.oup.com/jnci

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Radioterapia adaptacyjna — nowa jakość w leczeniu promieniami

Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach jest pierwszym ośrodkiem w Polsce, w którym chorzy na nowotwory są od tygodnia leczeni przy użyciu nowej, bardzo precyzyjnej metody naświetlania – radioterapii adaptacyjnej. Do tej pory skorzystało z niej dwoje pacjentów, ale kolejni są już przygotowywani do zabiegów.