Bezpłatne badania dermatoskopowe – sprawdź stan swojej skóry!

Bezpłatne badania dermatoskopowe – sprawdź stan swojej skóry!

W najbliższą sobotę (20 maja) w godz. 9-17 na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie na wszystkich chętnych będzie czekać #FuraZdrowia mobilny gabinet, w którym będą wykonywane bezpłatne badania dermatoskopowe.

Bezpłatne badania dermatskopowe skóry wykonuje specjalista dermatolog lub chirurg onkolog. Są całkowicie bezbolesne i bezinwazyjne. Ich organizatorem jest Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Mięsaki i Czerniaki Sarcoma, jeden z inicjatorów kampanii RAK UV.

– Kampania RAK UV poświęcona jest edukacji na temat niebarwnikowych nowotworów skóry – wyjaśnia Kamil Dolecki, prezes Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Mięsaki i Czerniaki Sarcoma. Zachęcając do udziału w badaniach, przekonuje: – Im szybciej zmiana zostanie rozpoznana, tym lepsze są rokowania. Warto też pamiętać, że tego typu nowotwory rozwijają się latami, a można temu w łatwy sposób zapobiec.

Dwa oblicza słońca

Jak wynika z raportu “Dlaczego się nie badamy? Profilaktyka nowotworowa Polek i Polaków”, badania dermatoskopowe skóry są jednymi z tych, które przez Polaków są bardzo rzadko kojarzone z profilaktyką nowotworową – w 2021 roku wykonało je zaledwie 5 proc. uczestników badania. Zbliżający się sezon urlopowy to bardzo dobry moment, aby sprawdzić stan swojej skóry.

Lato kojarzy nam się ze słońcem i opalenizną. Jednak dla zsyntetyzowania w skórze odpowiedniej ilości witaminy D wystarczy 10-15 minut działania słońca na odsłoniętą skórę twarzy, dłoni i przedramion. Dłuższe przebywanie na słońcu nie tylko nie zwiększa jej produkcji, ale może przyczynić się do uszkodzenia skóry. Bez odpowiedniej profilaktyki słońce może być dla nas naprawdę niebezpieczne. Nadmierna ekspozycja na działanie promieni słonecznych jest główną przyczyną rozwoju nowotworów skóry, których liczba z roku na rok dynamicznie wzrasta; stanowią one już 30 proc. wszystkich rozpoznawanych nowotworów złośliwych w Polsce.

Najczęściej występującymi są niebarwnikowe nowotwory skóry (98 proc. zachorowań), które według danych z Krajowego Rejestru Nowotworów zajmują już niechlubne trzecie miejsce (po raku płuca i raku piersi) w rankingu najczęstszych zachorowań na nowotwory złośliwe w Polsce. Dominuje rak podstawnokomórkowy, który jest rozpoznawany w 80 proc. przypadków, a tuż za nim plasuje się rak kolczystokomórkowy (15-20 proc. przypadków).

Obserwuj swoje ciało!

Bardzo istotnym elementem profilaktyki jest samoobserwacja, którą należy powtarzać przynajmniej raz w miesiącu. Ważne jest, aby obserwować zmiany już istniejące oraz sprawdzać skórę pod kątem nowych. Raz w roku, szczególnie po okresie wakacyjnym, warto udać się do dermatologa.

– Nie można bagatelizować żadnych zmian na skórze. W przypadku raków skóry tak samo jak
w przypadku innych chorób nowotworowych wczesna diagnostyka ma kluczowe znaczenie dla zdrowia i życia pacjenta – wyjaśnia prof. Piotr Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie. – Złotym standardem w leczeniu raków skóry jest wycięcie zmiany wraz z marginesem zdrowych tkanek. Można je zastosować w większości przypadków, szczególnie przy wczesnym wykryciu choroby. Zabieg ten nie jest jednak możliwy w postaci zaawansowanej choroby lub ze względu na lokalizację nowotworu — dodaje.

Czytaj też: Obserwuj swoją skórę. Nawet niewielka zmiana może być rakiem

Chorym na przerzutowego lub miejscowo zaawansowanego podstawnokomórkowego raka skóry Ministerstwo Zdrowia refunduje od 1 maja lek cemiplimab. Na taką decyzję czekają teraz chorzy na
raka kolczystokomórkowego skóry.

Twarze polskiej wsi

20 maja, przy okazji badań w mobilnym gabinecie #FuraZdrowia, będzie można obejrzeć wystawę fotograficzną Jacka Poremby — autora zdjęć portretowych m.in. Lecha Wałęsy, Agaty Buzek, Kuby Wojewódzkiego, Kory Jackowskiej, Artura Rojka, Marka Edelmana czy Tomasza Stańki. Ta na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie została zatytułowana “Twarze polskiej wsi”. Zgromadzono na niej 19 zdjęć, których bohaterami są rolnicy i rolniczki, sadownik, hodowca bydła, hodowca kóz, leśnik, baca oraz rybak — osoby z grupy wysokiego ryzyka zachorowania na niebarwnikowe nowotwory skóry, narażone na nadmierną ekspozycję promieniowania UV.

Obraz kliniczny raka podstawnokomórkowego, tak samo jak w przypadku raka kolczystokomórkowego, jest zróżnicowany i zależy od umiejscowienia. Rozwija się przede wszystkim na odkrytych częściach ciała, tj. głowie i szyi, które są najbardziej narażone na oddziaływanie promieni UV, ale może również występować na tułowiu, kończynach czy genitaliach.

Czytaj też: Twoja skóra – ważne pole do ochrony! Trwa 12. Tydzień Świadomości Czerniaka

– Apelujemy, aby podczas wykonywania prac czy odpoczynku na świeżym powietrzu chronić skórę przed słońcem, a wszystkie niepokojące zmiany skórne konsultować z lekarzem dermatologiem
lub onkologiem. Przez cały rok, a szczególnie w sezonie wiosenno-letnim, należy pamiętać o stosowaniu kremu z filtrem oraz o jego reaaplikacji. Należy pamiętać, że zachmurzenie nie jest jednoznaczne z brakiem oddziaływania promieni UV na naszą skórę – bez problemu przedostają się one nawet przy zachmurzonym niebie. Na raka skóry pracuje się przez całe życie, dlatego tak ważna jest profilaktyka, szczególnie wśród osób z grupy ryzyka – tłumaczy Kamil Dolecki.

Link do wydarzenia: https://m.facebook.com/events/205351332283199

Więcej informacji na temat kampanii i projektu „Twarze Polskiej Wsi” na www.rakuv.pl.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Perfecta Planet Essence: 4 nowe produkty do pielęgnacji ciała

Linia Perfecta Planet Essence powiększyła się o cztery nowe produkty do pielęgnacji ciała. Połączenie gruszki z karmelem, grejpfruta z kawą i ashwagandhy z szafranem ma być gwarancją zmysłowych doznań i obietnicą gładkiego ciała.