Dołącz do Onkobiegu, wesprzyj chorych na raka!

Dołącz do Onkobiegu, wesprzyj chorych na raka!

Do 10 lipca lub do wyczerpania pakietów startowych potrwają zapisy na “Onkobieg – Razem po zdrowie”, który wraca w tym roku pod Narodowy Instytut w Warszawie. Impreza, organizowana już po raz 15. przez Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Mięsaki i Czerniaki “Sarcoma”, odbędzie się 11 września.

– To bieg, który nieprzerwanie od 15 lat tworzymy z myślą o ludziach, z którymi łączą nas podobne doświadczenia – pacjentach onkologicznych. Wiedząc, z jakimi trudnościami mierzą się każdego dnia, w tak symboliczny sposób chcemy wyrazić swoją solidarność z nimi i uznanie dla ich siły oraz trudu, jaki wkładają w to, aby codziennie móc sięgać po swoje marzenia – mówi Kamil Dolecki, organizator i prezes Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Mięsaki i Czerniaki “Sarcoma”.

Onkobieg jest też, jak podkreśla Kamil Dolecki, okazją do zwrócenia uwagi społeczeństwa na temat chorób nowotworowych i profilaktykę przeciwnowotworową. – Chcemy uwrażliwiać i uświadamiać społeczeństwo, a także pokazać wszystkim, że pomagając innym, możemy także pomóc sobie – mówi.

W realu lub wirtualnie

Onkobieg wraca pod Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie, ale nadal będzie można pobiec w biegu wirtualnym. – Z radością wracamy do formuły biegu stacjonarnego, aby spotkać się 11 września przy Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie. Wszyscy o godzinie 11:00 staniemy na starcie i pobiegniemy wyznaczoną trasą, by tłumnie dać wyraz jedności z pacjentami w trakcie terapii onkologicznych. Osobom, które nie będą mogły wziąć udziału w biegu w Warszawie, pozostawiamy opcję udziału w biegu wirtualnym. To już znana wielu uczestnikom forma z poprzednich lat – mówi Szymon Bubiłek, członek zarządu stowarzyszenia “Sarcoma”.

Rejestracja uczestników już się rozpoczęła. Odbywa się wyłącznie za pośrednictwem strony internetowej www.onkobieg.pl. Przy rejestracji można wybrać jedną z dwóch form biegu: w realu (w Warszawie przy Narodowym Instytucie Onkologii) lub bieg wirtualny, w dowolnie wybranym przez siebie miejscu.

Przy wyborze biegu wirtualnego to uczestnicy decydują o swojej trasie. Ważne, aby zadeklarowany dystans podczas godzinnej aktywności zamknąć między godzinami 7:00 i 12:00.

Tak jak odbywało się to wcześniej, jeszcze przed pandemią, wydarzenie będzie transmitowane na żywo ze studia w Warszawie, w którym prowadzone będą rozmowy z zaproszonymi gośćmi – lekarzami i pacjentami.

Wsparcie dla pacjentów i ich bliskich

Onkobieg to projekt całoroczny, którego ideą jest okazanie solidarności z pacjentami w trakcie terapii i ich bliskimi, pomoc socjalna dla najbardziej potrzebujących oraz profilaktyka zdrowotna. Dzięki środkom finansowym zebranym od partnerów i darowiznom od biegaczy, Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Mięsaki i Czerniaki “Sarcoma” zwróci pacjentom koszty dojazdów do szpitali na diagnozę i leczenie, rehabilitację, a pacjentom po amputacji zrefunduje koszty protez. W ciągu ostatnich 14 lat stowarzyszenie wsparło ponad 300 pacjentów i ich bliskich.

Organizatorzy Onkobiegu planują również opublikowanie raportu dotyczącego profilaktyki Polek i Polaków. – Zdajemy sobie sprawę, że najważniejszą rolę w zapobieganiu chorobie nowotworowej odgrywa profilaktyka. Nasze złe nawyki względem organizmu, a także rezygnacja z badań diagnostycznych przyczyniają się do powstawania nowotworu. Przygotowujemy raport o zdrowiu, który opublikujemy w trakcie naszej kampanii onkobiegowej. Tą publikacją chcemy pokazać, że bardzo zależy nam na zdrowiu społeczeństwa oraz to, że każda osoba ma wpływ na swoje zdrowie – mówi Ewa Styś ze stowarzyszenia “Sarcoma”.

“Jeśli masz dobrą formę – możesz biec, jeśli mniejszą – krok spacerowy czy marsz też jest mile widziany. Uprawiasz nordic walking? – spędź przedpołudnie razem z Onkobiegiem. Często uczestnikami biegu są też osoby z niepełnosprawnościami poruszający się np. o kulach czy wózku, byli i obecni pacjenci, którzy zasługują na szczególny szacunek. Wszystko według myśli – Razem po zdrowie!” – zachęcają organizatorzy i Onkobiegacze, którzy uczestniczyli również w poprzednich edycjach biegu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Czy prosty test genetyczny COLOTECT zastąpi kolonoskopię?

Laboratorium Novazym i Państwowy Instytut Medyczny MSWiA w Warszawie rozpoczęły badanie porównujące skuteczność testu genetycznego COLOTECT z kolonoskopią.