Jest już projekt listopadowej listy refundacyjnej

Jest już projekt listopadowej listy refundacyjnej

Chorzy na szpiczaka mnogiego, tętnicze nadciśnienie płucne, łuszczycę i hipercholesterolemię rodzinną będą największymi beneficjantami listopadowych zmian w refundacji leków. Choć nowa lista leków refundowanych nie została jeszcze ogłoszona, to wiadomo już, co przyniesie.

W ramach programu lekowego chorym na nawrotowego i opornego szpiczaka mnogiego Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się zrefundować leczenie trzeciej linii pomalidomidem.

– W niezwykle istotnych obszarach refundacji wprowadzamy nowe opcje terapeutyczne. Do tej pory mieliśmy zabezpieczony europejski standard leczenia w pierwszej i drugiej linii leczenia szpiczaka. Intensywnie negocjowaliśmy opcje terapeutyczne dla pacjentów po drugim nawrocie choroby. Dzisiaj wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom tej grupy chorych, dając im możliwość skorzystania z innowacyjnej terapii pomalidomidem – stwierdził na dzisiejszej konferencji prasowej wiceminister zdrowia Marcin Czech.

Dobre wieści resort zdrowia miał dzisiaj również dla  pacjentów ze zdiagnozowanym tętniczym nadciśnieniem płucnym (TNP). – Wprowadzamy na listę leków refundowanych epoprostenol w ramach programu lekowego “Leczenie tętniczego nadciśnienia płucnego epoprostenolem w terapii skojarzonej z inhibitorem fosfodiesterazy typu 5 oraz antagonistą receptorów endoteliny oraz riocyguat w ramach programu lekowego “Leczenie tętniczego nadciśnienia płucnego riocyguatem w monoterapii i riocyguatem w skojarzeniu z bosentanem” – poinformował Marcin Czech.

Korzystne zmiany w poprawie dostępności do leczenia obejmą tez pacjentów dotkniętych łuszczycą. Od 1 listopada refundacją zostanie objęty lek biologiczny sekukinumab. Będzie on dostępny w ramach trzech programów lekowych: “Leczenie umiarkowanej i ciężkiej  postaci  łuszczycy plackowatej”, “Leczenie łuszczycowego zapalenia stawów o przebiegu agresywnym” oraz “Leczenie ciężkiej, aktywnej postaci zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa”. Z kolei w ramach programu “Leczenie ciężkiej postaci łuszczycy plackowatej” chorzy będą mogli być leczeni ixekizumabuem.

Na listę leków refundowanych wejdzie również, jak podkreślili przedstawiciele resortu zdrowia, alirokumab. Będzie on refundowany w ramach programu lekowego “Leczenie hipercholesterolemii rodzinnej alirokumabem”.

Szczegóły dotyczące tego, ile nowych leków pojawi się na liście refundacyjnej, a które z niej znikną, mają być znane w najbliższych dniach. “Wywiesimy komunikat w tej sprawie na naszych stronach internetowych” – zapewnił wiceminister Czech, któremu na konferencji prasowej towarzyszył p.o. dyrektora Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji Łukasz Szmulski (na zdjęciu od lewej).

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w miejscu pracy?

"To nie jest zawód dla kobiet", "Może zajmij się czymś łatwiejszym, to zbyt trudne dla ciebie", "Masz za małą wiedzę i umiejętności", "Nie dasz rady, nie nadajesz się". Takie zdania słyszą na początku swojej kariery kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w tej branży?