Zmień słuchawki, jeśli chcesz mieć lepszy słuch

Zmień słuchawki, jeśli chcesz mieć lepszy słuch

Fot. Pixabay.com

Jedną z przyczyn pogarszania się słuchu są powszechnie używane dzisiaj słuchawki. Zanim ich znów użyjesz, koniecznie przeczytaj, co mają na ten temat do powiedzenia specjaliści.

Według Światowej Organizacji Zdrowia na niedosłuch i inne problemy ze słuchem cierpi już ok. 1,5 mld ludzi na świecie. Tylko w Polsce dotyczy to 6 proc. populacji, a eksperci szacują, że do 2050 roku będzie to nawet 9 proc. Chociaż na kłopoty z narządem słuchu uskarżają się przede wszystkim osoby starsze, coraz częściej skarżą się na nie także młodzi ludzie. Zdaniem lekarzy do pogorszenia słuchu przyczyniać się mogą, powszechnie używane dziś przez niemal wszystkich, słuchawki. 

85 decybeli (dB) to, według przyjętych przez Unię Europejską norm, górna granica szkodliwości natężenia hałasu. Tymczasem okazuje się, że limit głośności w niektórych modelach słuchawek sięga nawet  120 dB! Dla porównania, startujący odrzutowiec generuje hałas rzędu 130 dB.

– Długotrwała ekspozycja  narządu  słuchu na  hałas może prowadzić  do  uszkodzenia  nabłonka zmysłowego narządu Cortiego w uchu  wewnętrznym. Uszkodzenie to zmniejsza reaktywność komórek nabłonka, co ma niekorzystny  wpływ na  przekazywanie  bodźców  akustycznych  przez nerw słuchowy i powoduje narastające uszkodzenie  słuchu – mówi Piotr Pasternak, audiolog i laryngolog z Grupy LUX MED.

Cała Polska jest w słuchawkach

Stało się to swego rodzaju nawykiem. Spacer z psem, jogging, pokonywana komunikacją miejską trasa do pracy – wszystkim tym czynnościom towarzyszy nam dziś muzyka w słuchawkach. Problemem jest rodzaj urządzenia oraz głośność. Na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu słuchawek?

– Jeśli korzystanie ze słuchawek jest konieczne, powinniśmy wybrać model nauszny. To szczególnie ważne w przypadku najmłodszych. Aktualna sytuacja epidemiologiczna i związana z nią nauka zdalna wymusiła na rodzicach doposażenie dzieci w sprzęt niezbędny do uczestnictwa w lekcjach online, w tym między innymi w słuchawki. Słuchawki nauszne są najbezpieczniejsze, ponieważ mają największą powierzchnię, tłumią dźwięki z zewnątrz, a fala dźwiękowa dociera do ucha w bardziej naturalny sposób, niż w przypadku słuchawek dousznych lub dokanałowych (zwykle z silikonową końcówką), których absolutnie odradzam – tłumaczy Piotr Pasternak.

Na pytanie, dlaczego, ekspert dodaje: – Dostarczają one dźwięk bezpośrednio do kanału słuchowego, a to stwarza znacznie większe ryzyko uszkodzenia słuchu. Obecnie tradycyjne słuchawki mogą osiągać poziom dźwięku, który podczas ich długotrwałego użytkowania jest nie tylko męczący, ale także niebezpieczny. Aby dziecko uniknęło w przyszłości problemu z niedosłuchem, warto rozważyć zakup słuchawek z dodatkową funkcją ograniczenia głośności .

Trzy sposoby ograniczenia ryzyka

Podczas użytkowania słuchawek warto zastosować się do ponizszych wskazówek.

  1. Nigdy nie ustawiaj maksymalnej głośności – niektóre modele słuchawek przenoszą ciśnienie akustyczne o poziomie nawet 120 dB! Taka skala natężenia dźwięku wiąże się już z progiem bólu. Zalecana, optymalna i bezpieczna głośność to 30-60 dB.
  2. Czas korzystania ze słuchawek ogranicz do 1 godziny dziennie – słuchawki powodują, że naturalne otoczenie dźwiękowe się zmienia. Długotrwałe ich użytkowanie prowadzi do przemęczenia narządu słuchu. Ze słuchawek korzystaj wówczas, kiedy jest to niezbędne i rób częste przerwy.
  3. Ustaw głośność na poziomie 0 przy podłączeniu słuchawek i uruchomieniu muzyki, aby uniknąć nieprzyjemnego dla ucha uderzenia głośnego dźwięku i związanej z tym dolegliwości bólowej.

Aby odpowiednio zadbać o słuch, należy w miarę możliwości ograniczać przebywanie w hałasie. Rodzice powinni także zwracać szczególną uwagę na sposób i częstotliwość użytkowania słuchawek przez dzieci. Każdy niepokojący sygnał świadczący o pogarszającym się słuchu dziecka powinien być jak najszybciej skonsultowany ze specjalistą i poddany odpowiedniej diagnostyce. Pamiętajmy także o profilaktycznych, kontrolnych badaniach słuchu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Zanieczyszczenie powietrza zwiększa ryzyko zachorowania na raka. Którego?

Zanieczyszczenie powietrza drobnym pyłem zawieszonym (PM2.5, PM10 i