Miesiąc dobrego słuchu — rusza akcja bezpłatnych badań dla seniorów

Miesiąc dobrego słuchu — rusza akcja bezpłatnych badań dla seniorów

Fot. Pixabay.com

Z myślą o seniorach organizowana jest akcja „Miesiąc dobrego słuchu”, w ramach której przez cały marzec w gabinetach Amplifon będzie można skorzystać z bezpłatnego badania słuchu i konsultacji ze specjalistą. Okazją jest Światowy Dzień Słuchu, który przypada 3 marca.

Aby zapisać się na bezpłatną konsultację i skorzystać z badań w ramach akcji “Miesiąc dobrego słuchu”, wystarczy zadzwonić pod numer bezpłatnej infolinii 800 888 899. Im wcześniej zostanie wykryty ubytek słuchu, tym większa szansa na jego wyleczenie lub podjęcie rehabilitacji. W przypadku trwałego ubytku słuchu wykwalifikowany protetyk dopasuje odpowiednie aparaty słuchowe.

Do tego specjalisty warto udać się także w przypadku wrażenia zatkanych uszu, tymczasowego lub trwałego pogorszenia słyszenia, również w wyniku infekcji czy szumów usznych.

Połowa sześćdziesięciolatków ma problemy ze słuchem

Jak wynika ze statystyk, z problemami ze słuchem boryka się aż 51 proc. Polaków po 60. roku życia, a większość z nich pierwszy raz udaje się na wizytę do specjalisty dopiero po 65. roku życia. To efekt braku świadomości, że im wcześniej zaczniemy się badać, tym większa szansa na uniknięcie problemów w przyszłości, a także przekonania, że na wizytę u specjalisty trzeba bardzo długo czekać. Tymczasem badanie słuchu możemy wykonać właściwie bez kolejki, a szybsze wykrycie problemów przełoży się na poprawę ogólnego stanu naszego zdrowia.

W ramach zachęcania seniorów do diagnostyki rusza akcja “Miesiąc dobrego słuchu”. W marcu będą mogli oni skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych. W badaniach przeprowadzonych przez IQS na zlecenie marki Amplifon aż 60 proc. seniorów przyznało, że nie badało słuchu od 3 lat albo dłużej.

Jedną z przyczyn problemów ze słuchem jest brak świadomości, jakie zagrożenia płyną
z zaniedbania słuchu i związany z tym niski poziom diagnostyki. Oczywiście z wiekiem funkcjonowanie naszego organizmu się zmienia, jednak nie oznacza to, że mamy odpuszczać badania profilaktyczne. Ubytek słuchu narasta stopniowo, nie jest objawem, który widzimy z dnia na dzień. Skoro nic się nie dzieje, to po co się badać – takie podejście to także jedna z przyczyn niskiej częstotliwości badań profilaktycznych

– mówi Katarzyna Kowalczyk, dyplomowany protetyk słuchu i kierownik oddziału w Amplifon.

W badaniu IQS cierpiący na problemy ze słuchem przyznali, że skutki swoich dolegliwości odczuwają w codziennym życiu. Najczęściej wskazywali na trudności podczas oglądania telewizji lub słuchania muzyki (56 proc.), problemy w ogólnej komunikacji z otoczeniem (55 proc.), podczas załatwiania spraw urzędowych i kontaktów z najbliższymi (po 46 proc.) czy problemy z funkcjonowaniem w życiu codziennym, np. zrobieniem zakupów (44 proc.).

Mądry Polak po szkodzie

Ubytek słuchu może powodować dolegliwości wpływające na ogólny stan zdrowia, samopoczucie i komfort życia. Aż 30 proc. osób niedosłyszących przebadanych w ramach Eurotrak Poland 2023 wskazało, że ubytek słuchu może się w ich przypadku łączyć z depresją, 26 proc. deklarowało zaburzenia snu, 17 proc. wysokie ciśnienie krwi, a 14 proc. problemy z widzeniem.

Wśród osób noszących aparaty słuchowe aż 61 proc. przyznało, że cieszyłoby się lepszą kondycją psychiczną, a 55 proc. aktywniejszym życiem towarzyskim, gdyby wcześniej zadbali o zdrowie swoich uszu.

Kłopoty ze słuchem to nie tylko domena polskich seniorów, a problem globalny. Szacuje się, że do 2050 roku problemy ze słyszeniem mogą dotknąć niemal 2,5 mld ludzi na całym świecie, z czego ponad 700 mln będzie wymagało stałego leczenia.

Problemy ze słuchem będą dotyczyły coraz większej części populacji – jesteśmy po prostu społeczeństwem, które z roku na rok starzeje się coraz bardziej. To ważne, żeby utrzymać ludzi w jak najlepszej kondycji psychofizycznej. Odpowiednia dbałość o narząd słuchu wyraża się w badaniach profilaktycznych i diagnostyce. Teraz wszyscy seniorzy będą mieli szansę na bezpłatne badania w ramach akcji “Miesiąc dobrego słuchu”

– podkreśla Dominika Dziewa, dyplomowany protetyk słuchu z firmy Amplifon.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

5 pomysłów na wiosenne kanapki z pomidorem

Soczysty, pełen witamin i antyoksydantów, jest idealnym składnikiem lekkich, zdrowych i niezwykle kolorowych kanapki. Oto pięć pomysłów na wiosenne kanapki z pomidorem w roli głównej, które zadowolą każdego smakosza.