“Zmiana diety dla planety” – konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych

“Zmiana diety dla planety” – konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych

Do 15 stycznia potrwa konkurs plastyczny „Zmiana diety dla planety”, zorganizowany dla uczniów szkół podstawowych przez Lidl Polska i Federację Polskich Banków Żywności.

Konkurs “Zmiana diety dla planety” ma na celu promowanie postaw proekologicznych, niemarnowanie jedzenia oraz zwrócenie uwagi na korzyści płynące ze stosowania diety planetarnej, czyli diety skupiającej się wokół warzyw, owoców, ryb, nasion, pełnych ziaren i orzechów, a ograniczającej ilość spożywanego czerwonego mięsa i cukru. W konkursie mogą wziąć udział szkoły, domy kultury, placówki edukacyjne i osoby indywidualne.

Prace plastyczne nawiązujące do tematu konkursu

Zasady udziału w konkursie “Zmiana diety dla planety” są proste: każdy uczestnik w wieku od 6 do 14 lat musi przedstawić swój pomysł nawiązujący do tytułu konkursu w postaci pracy plastycznej na formacie A3. Do wygrania są liczne nagrody rzeczowe o łącznej wartości 12 600 zł. Regulamin konkursu znajduje się na stronie https://niemarnuje.bankizywnosci.pl/konkurs-zmiana-diety-dla-planety/

Wierzymy, że edukacja ekologiczna od najmłodszych lat stanowi bardzo ważny element współczesnego świata, utrwalając dobre nawyki oraz budując świadomość dla przyszłych pokoleń. Jako partner Banków Żywności w ramach programu “EkoMisja”, od lat realizujemy działania umożliwiające szkołom prowadzenie takich zajęć, a teraz chcemy, aby każdy uczeń miał możliwość kreatywnie zaprezentować, dlaczego troska o klimat i szacunek do żywności jest dla niego ważny – mówi Aleksandra Robaszkiewicz, Head of Corporate Communications and CSR w Lidl Polska.

Przeczytaj także: EkoMisja nauczy dzieci, jak nie marnować żywności

Marnujemy żywność na potęgę

Szacuje się, że tylko w naszym kraju marnuje się rocznie prawie 5 mln ton żywności. A przecież to, co jemy i kupujemy wpływa bezpośrednio na nasze życie i przyszłość planety. Aż 40% (ok. 4,2 mld hektarów) wszystkich gruntów nadających się do zamieszkania jest wykorzystywane do wyżywienia ludzi. Z tego 71% (ok. 3 mld hektarów) jest wykorzystywane do wypasu zwierząt gospodarskich. 29% (ok. 1,2 mld hektara) na uprawę roślin, z czego około 38% wykorzystuje się do uprawy paszy. Aby zatrzymać zmiany klimatyczne, powinniśmy ograniczyć pewną grupę produktów bez całkowitej rezygnacji z nich.

Przeczytaj także: 7 prostych sposobów na niemarnowanie żywności

Zdaniem ekspertów bardzo ważne jest szerzenie świadomości oraz wiedzy proekologicznej już u najmłodszych dzieci w wieku szkolnym. Z takimi założeniami, już od 2018 roku, sieć Lidl Polska wraz z Federacją Polskich Banków Żywności realizuje w szkołach podstawowych projekt “EkoMisja – Nie marnuję.” Dzięki wsparciu finansowemu Lidl Polska, Federacja Polskich Banków Żywności mogła przygotować i przekazać nauczycielom scenariusze lekcji opracowane przez jej ekspertów we współpracy z metodykami i praktykami. Tematy lekcji poruszały zagadnienia ochrony środowiska, niemarnowania żywności i dbania o zdrowie nasze i naszej planety. Każda szkoła angażująca się w projekt mogła też wziąć udział w konkursie z nagrodami. Do tej pory w ramach “EkoMisji” powstało 18 scenariuszy lekcji, z których skorzystało aż 81 390 uczniów z 623 szkół w Polsce.

Przeczytaj także:

Rocznie każdy z nas wyrzuca do kosza 235 kg jedzenia. Co robić, żeby go nie marnować?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Radioterapia adaptacyjna — nowa jakość w leczeniu promieniami

Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach jest pierwszym ośrodkiem w Polsce, w którym chorzy na nowotwory są od tygodnia leczeni przy użyciu nowej, bardzo precyzyjnej metody naświetlania – radioterapii adaptacyjnej. Do tej pory skorzystało z niej dwoje pacjentów, ale kolejni są już przygotowywani do zabiegów.