Zdrowe Płuca we Wrocławiu

Zdrowe Płuca we Wrocławiu

- Aktualności

Mieszkasz we Wrocławiu lub będziesz tam jutro przejazdem? Wybierz się późnym popołudniem w okolice Hali Stulecia. Przy stoisku kampanii Płuca Polski będziesz mógł bezpłatnie zbadać swoje płuca i… zobaczyć miasto z wysokości kilkudziesięciu metrów!

Celem kampanii Płuca Polski jest edukowanie i uświadamianie Polaków na temat groźnej, ale mało znanej, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Podstawowym badaniem, które pomaga wykryć nieprawidłowości w pracy tego narządu i zdiagnozować POChP, jest spirometria.

Jutro w godzinach 17-20 na terenie wrocławskiej Hali Stulecia pojawią się koordynatorzy kampanii i wykwalifikowane pielęgniarki. Chętni będą mogli bezpłatnie sprawdzić kondycję swoich płuc oraz skorzystać z lotu balonem na uwięzi. Warto się pospieszyć, bo loty przewidziane są dla pierwszych 80 osób, które poddadzą się badaniom spirometrycznym.

Skąd pomysł na badanie płuc połączone z lotem balonem?

Chorzy na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc mają ogromne kłopoty z oddychaniem. Ich płuca przypominają nie do końca nadmuchany balon. Taki balon ma problem ze wzniesieniem się w górę, a chorym wykonanie nawet najbardziej podstawowych czynności potrafi sprawić trudność. Chcemy też, by balon zachęcił jak najwięcej osób do odwiedzenia naszego stoiska i wykonania badania spirometrycznego. Jest ono niezwykle proste i nieinwazyjne, a czasami może nawet uratować życie – mówi prof. Adam Antczak, pulmonolog, ekspert kampanii Płuca Polski.

Głównym czynnikiem rozwoju POChP jest dym tytoniowy, w związku z czym choroba ta dopada przede wszystkim osoby palące, i to już w wieku 40+.  Objawami sygnalizującymi jej początek są poranny kaszel z odkrztuszaniem wydzieliny oraz duszność. Niestety, objawy te często bywają lekceważone lub mylone z innymi schorzeniami.

Z badań przeprowadzonych w 2016 roku na potrzeby kampanii Płuca Polski wynika, że zaledwie 40 procent Polaków słyszało kiedykolwiek skrót POChP. Tymczasem choroba ta jest czwartą w kolejności najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce i na świecie. W 2015 roku zmarły na nią około 3 miliony osób, w tym 17 tysięcy w Polsce.

Najważniejsze jest wczesne postawienie diagnozy oraz dobranie odpowiedniego leczenia. Mimo nieuleczalności choroby, można załagodzić jej objawy i sprawić, by poziom życia pacjenta nie uległ szczególnej zmianietłumaczy prof. Antczak.

Osoby chore na POChP nie muszę rezygnować z dotychczasowego trybu życia. Mogą nadal być aktywne fizycznie i cieszyć się życiem. Muszą tylko poddawać się okresowym kontrolom i trzymać się ustalonego planu leczenia.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj również

Poznajcie laureatów konkursu “Kryształowe Pióra”

13. edycja ogólnopolskiego konkursu dla dziennikarzy “Kryształowe Pióra”