Z okazji Światowego Dnia Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (POChP) Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę Alergie i POChP, działająca w ramach Polskiej Koalicji Zdrowe Płuca, organizuje bezpłatne badania spirometryczne dla mieszkańców Warszawy.
Badania odbędą się 20 listopada w godzinach 9.00-15.00 w siedzibie TVP przy ul. Woronicza 17 oraz w godzinach 11.00-17.00 w Mazowieckim Oddziale NFZ przy ul. Chałubińskiego 8. Nie trzeba mieć na nie skierowania od lekarza.
Światowy Dzień POChP (World COPD Day) to inicjatywa Global Initiative for Chronic Obstructive Lung Disease (GOLD), do której przyłączają się pracownicy ochrony zdrowia i pacjenci z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc. Jej celem jest podnoszenie świadomości, dzielenie się wiedzą i omawianie sposobów radzenia sobie z chorobą.
Hasłem Światowego Dnia POChP w 2024 r. jest “Know Your Lung Function” czyli „Poznaj funkcję swoich płuc”. Chodzi o podkreślenie znaczenia pomiaru funkcji płuc (ich pojemności płuc i przepływu powietrza przez układ oddechowy), znanego również pod nazwą badanie spirometryczne. Chociaż spirometria jest doskonałym narzędziem do diagnozowania POChP, może być również stosowana do pomiaru zdrowia płuc przez całe życie. Zwłaszcza że istnieje wiele innych czynników oprócz dymu tytoniowego, które mogą przyczyniać się do POChP.
Nasze płuca rosną od życia prenatalnego aż do wczesnej dorosłości. W tym okresie jesteśmy podatni na takie czynniki jak zanieczyszczenie powietrza i infekcje dróg oddechowych, które mogą utrudniać wzrost płuc i zwiększać ryzyko rozwoju przewlekłej choroby płuc w późniejszym życiu
– podkreślają organizatorzy akcji bezpłatnych badań spirometrycznych w Warszawie.
Niestety, wraz z działaniem niekorzystnych czynników duża część sprawności wentylacyjnej płuc może być utracona, jeszcze zanim pojawią się objawy POChP. Funkcja płuc jest nie tylko wskaźnikiem zdrowia płuc, ale także naszego ogólnego stanu zdrowia. Nawet niewielkie pogorszenie funkcji płuc wiąże się ze zwiększonym ryzykiem śmierci. Pomiar sprawności wentylacyjnej płuc przez całe życie może zapewnić możliwości wczesnej diagnozy i szybkiego leczenia wielu chorób płuc, w tym POChP.
Badanie spirometryczne powinna zrobić każda osoba powyżej 40. roku życia, która kaszle od co najmniej 8 tygodni, szybko się męczy i ma duszności. Często kaszel jest nasilony w godzinach porannych – po obudzeniu chory kaszle przez kilka minut, a ulgę przynosi w końcu odkrztuszenie plwociny.
Spirometria pozwala ocenić stopień zwężenia (obturacji) dróg oddechowych i stwierdzić, czy jest to zwężenie odwracalne (ulegające poprawie pod wpływem leków rozkurczających oskrzela) czy też nieodwracalne, czyli takie, które nie ulega poprawie pod wpływem leków. Nieodwracalna obturacja oskrzeli jest najważniejszą cechą POChP.
Badanie nie wymaga skomplikowanych przygotowań. Wykonuje się je w pozycji siedzącej. Pacjent musi objąć ustami i zębami ustnik spirometru i wykonywać polecenia technika. Maksymalny wdech, potem gwałtowny i odpowiednio długi wydech. Czynność tę powtarza się trzy razy.
Zachęcamy do obejrzenia filmu edukacyjnego “POChP skraca życie o 10-15 lat” na YouTube.