Zbadaj płuca i przeleć się balonem!

Zbadaj płuca i przeleć się balonem!

30 maja o godzinie 17.30 na przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie można będzie bezpłatnie wykonać badanie spirometryczne, a godzinę później wznieść się w powietrze specjalnym balonem widokowym. Bezpłatne loty przewidziane są dla pierwszych 100 osób, które odwiedzą stoisko kampanii edukacyjnej “Płuca Polski”.

Badania są adresowane do osób dorosłych, które chcą zbadać stan swoich płuc. Spirometria to proste i nieinwazyjne badanie, pozwalające wykryć przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) na wczesnym etapie jej rozwoju.

Płuca chorego na POChP zachowują się właśnie tak, jak nie do końca nadmuchany balon, ponieważ choroba polega na stopniowym zmniejszaniu się ich pojemności. Tak jak niecałkowicie nadmuchany balon nigdy nie uniesie się w powietrze lub zrobi to z ogromną trudnością, tak chory na POChP z powodu zmniejszonej pojemności płuc i towarzyszącej temu duszności wykonuje zwykłe dla osoby zdrowej czynności znacznie wolniej, a wielu nie jest w stanie wykonać ich w ogóle – tłumaczy prof. Paweł Śliwiński, ekspert kampanii “Płuca Polski”.

Kampania “Płuca Polski” to inicjatywa, która ma na celu edukowanie i uświadamianie Polaków na temat przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. W Polsce choruje na nią ok. 2 mln osób, a rocznie umiera z jej powodu ok. 17 tys. chorych. U trzech na cztery osoby nie zdiagnozowano tego schorzenia, więc nie są leczone. Dlatego właśnie warto wykonać badanie spirometryczne, a w razie wykrycia POChP, jak najszybciej rozpocząć leczenie.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc to schorzenie układu oddechowego, którego podstawowym czynnikiem ryzyka jest palenie tytoniu, odpowiadające za ok. 90 proc. wszystkich zachorowań. Eksperci podkreślają, że wczesne rozpoznanie choroby jest warunkiem szybkiego podjęcia terapii, która może spowolnić proces rozwoju POChP.

 

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Radosław Kawęcki ambasadorem kampanii “Płuca Polski”

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Czy prosty test genetyczny COLOTECT zastąpi kolonoskopię?

Laboratorium Novazym i Państwowy Instytut Medyczny MSWiA w Warszawie rozpoczęły badanie porównujące skuteczność testu genetycznego COLOTECT z kolonoskopią.