Zbadaj się, zanim będzie za późno

Zbadaj się, zanim będzie za późno

Fot. materiały prasowe

Rozpoczął się Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Od 16 do 20 września w wielu placówkach na terenie całego kraju odbywają się badania profilaktyczne dla pacjentów. Ich listę można znaleźć na stronie www.oppngis.pl

Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi towarzyszy kampanii “Make Sense”. Jej polską odsłonę, zatytułowaną “Zrozumieć nowotwory głowy i szyi”, zainicjowało Polskie Towarzystwo Nowotworów Głowy i Szyi. W tym roku kampanii przyświeca hasło: “Po stronie przeżycia”.

Nowotwory głowy i szyi to grupa nowotworów, która, ze względu na swoją lokalizację i bardzo agresywny przebieg, w sposób błyskawiczny i często nieodwracalny, zmienia nasze życie. W naszym kraju obserwuje się szczególną dynamikę wzrostu nowych zachorowań, która na przestrzeni dwóch dekad wyniosła ok. 18 proc.. Przewidywania niestety nie są dobre – do roku 2030 dynamika ta nie zmieni się, dlatego tak ważne są działania społeczno-edukacyjne w kontekście nowotworów głowy i szyi. Kampania “Zrozumieć nowotwory głowy i szyi” wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom mówi prof. Wojciech Golusiński, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Głowy, Szyi i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu w Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu, prezydent Europejskiego Towarzystwa Nowotworów Głowy i Szyi, prezes Polskiego Towarzystwa Nowotworów Głowy i Szyi oraz pomysłodawca Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi.

Bezpłatne badania, które mogą uratować życie

W ramach kampanii „Zrozumieć nowotwory głowy i szyi”, od 16 do 20 września w kilkunastu placówkach w Polsce odbywają się bezpłatne badania dla pacjentów, na które w szczególności zapraszane są osoby z grupy ryzyka (40-65 lat). Na badania powinni zgłosić się zwłaszcza ci, którzy zauważyli u siebie niepokojące objawy utrzymujące się dłużej niż trzy tygodnie. Należą do nich: utrzymująca się chrypka, ból gardła, pieczenie języka, niegojące się owrzodzenie, białe i/lub czerwone plamy w jamie ustnej, ból i trudności w przełykaniu, guzek na szyi, zatkany z jednej strony nos, krwawienie z nosa.

Okazuje się, że aż 60 proc. pacjentów z nowotworami głowy i szyi zgłasza się do lekarza zbyt późno, w III i IV stopniu zaawansowania choroby nowotworowej. Większość z nich umiera w pierwszych pięciu latach od rozpoznania. Jedyną nadzieją dla nich jest szybka diagnoza i małoinwazyjne leczenie – dzięki nim 95 proc. pacjentów ma szansę na powrót do pracy z dobrą jakością życia.

Chorych wspierają gwiazdy

Wśród osób wspierających kampanię znalazły się osoby ze świata sztuki, mediów i sportu: Sławomir i Kajra, Danuta Stenka, Marcin Bosak, Karolina Gruszka, Katarzyna Dziurska i Emilian Gankowski i Honorata Witańska.

Zdecydowałam się wesprzeć kampanię, bo wierzę, że jedną z podstawowych form dbania o zdrowie jest profilaktyka. Im głośniej będziemy o niej mówić, tym większa szansa na zmniejszenie liczby zachorowań – tłumaczy Honorata Witańska, aktorka teatralna i telewizyjna, gwiazda serialu “Policjantki i policjanci”.

Więcej informacji o kampanii “Zrozumieć nowotwory głowy i szyi” można znaleźć na stronie www.makesensecampaign.eu/pl

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w miejscu pracy?

"To nie jest zawód dla kobiet", "Może zajmij się czymś łatwiejszym, to zbyt trudne dla ciebie", "Masz za małą wiedzę i umiejętności", "Nie dasz rady, nie nadajesz się". Takie zdania słyszą na początku swojej kariery kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w tej branży?