Mycie zębów to za mało, by mieć piękny uśmiech. Czego im więcej trzeba?

Mycie zębów to za mało, by mieć piękny uśmiech. Czego im więcej trzeba?

Skaling, piaskowanie, polerowanie i fluoryzacja to połączenie działań, dzięki którym można nie tylko oczyścić, ale również wzmocnić zęby i ochronić je przed rozwojem próchnicy. Jak często decydujemy się na te zabiegi?

Dbałość o zdrowie jamy ustnej ma fundamentalne znaczenie dla ogólnego zdrowia, dobrego samopoczucia i wyglądu. Mimo to wielu Polaków, choć stosuje codzienne środki higieny jamy ustnej, nie idzie do dentysty na profesjonalną higienizację. Z badania przeprowadzonego dla SE+ Studio Stomatologii Estetycznej w Krakowie wynika, że 31% Polaków nie korzysta ze skalingu, 44% z piaskowania, a aż 60% z polerowania zębów. Pytani o działania, jakie podejmują, aby dbać o higienę jamy ustnej, najwięcej respondentów (73%) wskazało mycie zębów przynajmniej dwa razy dziennie. Płyn do płukania jamy ustnej stosuje 50%, a nici dentystyczne niecałe 37%.

Wiosna ze zdrowym uśmiechem

 – Szczotkowanie zębów, używanie nici dentystycznych, czy mycie języka nie zawsze wystarczą, aby zęby były idealnie czyste i białe. Warto pamiętać o profesjonalnej higienizacji zębów, która powinna być przeprowadzana minimum raz w roku albo częściej – podkreśla dr n. med. Barbara Książkiewicz, specjalistka stomatologii ogólnej i protetyki stomatologicznej, kierownik kliniczny i naukowy w SE+ Studiu Stomatologii Estetycznej w Krakowie, które zainaugurowało program program „Wiosna ze Zdrowym Uśmiechem”. Jego celem jest edukacja na temat korzyści płynących z profesjonalnej higienizacji wykonywanej w gabinecie stomatologicznym.

Jak podkreślają specjaliści, regularne usuwanie kamienia nazębnego, złogów, osadów oraz przebarwień, a także fluoryzacja chronią zęby przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko wystąpienia próchnicy i innych chorób, wynikających z niewystarczającej higieny. Profesjonalna higienizacja pozwala również zachować piękny, zdrowy uśmiech. W ramach programu „Wiosna ze Zdrowym Uśmiechem” krakowska klinika będzie prowadzić działania edukacyjne za pośrednictwem materiałów video, w kanałach social media. W kampanię włączyli się też ambasadorowie, którzy z racji wykonywanych przez siebie zawodów oraz zainteresowań wiedzą jak ważny jest zdrowy i piękny uśmiech.

Obowiązkowo higienizację zębów wykonuje się u osób, które chcą wybielić zęby w gabinecie. Jedynie dokładnie oczyszczona powierzchnia zębów jest w pełni podatna na działanie środka wybielającego.

Czym są zabiegi higienizacyjne i dlaczego warto je stosować?

1. Skaling – usuwanie złogów kamienia

Podstawowym zabiegiem higienizacyjnym jest skaling. Polega na profesjonalnym usunięciu kamienia, który odkłada się na płytce nazębnej. Duża ilość kamienia skutkuje m.in. stanami zapalnymi, odsłanianiem szyjek zębowych, a z czasem również paradontozą. Usunięcie złogów kamienia można wykonać skutecznie jedynie w profesjonalnym gabinecie, z wykorzystaniem urządzeń mechanicznych oraz skalera ultradźwiękowego.

2. Piaskowanie – uzupełnienie skalingu

Dentyści zalecają wykonywanie tego zabiegu razem z piaskowaniem. Jest to dodatkowe, bardzo dokładne oczyszczanie zębów. Pozwala usuwać zanieczyszczenia ze szczelin międzyzębowych, do których nie jesteśmy w stanie dotrzeć podczas codziennego szczotkowania.

3. Polerowanie

Polerowanie zębów to swoiste wykończenie po piaskowaniu i skalingu. Polega na nałożeniu przez dentystę specjalnej pasty na powierzchnię zębów. Następnie jest ona rozprowadzana przy pomocy szczotki dentystycznej. W ten sposób usuwane są resztki osadów, które pozostały po dwóch poprzednich zabiegach. Polerowanie likwiduje również przebarwienia.

4. Fluoryzacja dla wzmocnienia szkliwa

Fluor, czyli pierwiastek, który poza innymi właściwościami wzmacnia również szkliwo. Jest stosowany w środkach higieny jamy ustnej, które używamy na co dzień – od past, poprzez nici aż po płyny do płukania ust. Aby uzyskać silne działanie lecznicze i profilaktyczne, warto udać się do specjalisty, który nałoży na powierzchnię zębów środek o wysokim stężeniu fluoru.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w miejscu pracy?

"To nie jest zawód dla kobiet", "Może zajmij się czymś łatwiejszym, to zbyt trudne dla ciebie", "Masz za małą wiedzę i umiejętności", "Nie dasz rady, nie nadajesz się". Takie zdania słyszą na początku swojej kariery kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w tej branży?