Zbadaj się w kierunku HIV. Daj szansę sobie i dziecku

Zbadaj się w kierunku HIV. Daj szansę sobie i dziecku

Fot.: materiały prasowe

Ruszyła nowa odsłona kampanii edukacyjnej Krajowego Centrum ds. AIDS „Mam czas rozmawiać”, zachęcająca do rozmów o chorobach przenoszonych drogą płciową oraz badania się w kierunku HIV. Jej twarzą jest aktorka Maria Seweryn.

„Ginekolog już potwierdził ciążę. Zlecił mi różne badania. Nawet na HIV. HIV może dotyczyć każdego” – informuje „filmową córkę” bohaterka kampanijnego spotu edukacyjnego Krajowego Centrum ds. AIDS, grana przez Marię Seweryn. Aktorka bez wahania zaangażowała się w kampanię #mamczasrozmawiac. „Mam nadzieję, że kobiety, które planują ciążę lub oczekują  narodzin dziecka, podobnie jak moja bohaterka, bez wahania wykonają wszystkie zalecane badania, w tym także test na HIV, i będą potrafiły o tym rozmawiać ze swoimi córkami, siostrami, czy mamami” – powiedziała Maria Seweryn.

Kampania #mamczasrozmawiac zachęca kobiety do wykonania testu w kierunku HIV i rozmów o zdrowiu z bliskimi. Przypomina kobietom o znaczeniu wzięcia pełnej odpowiedzialności za zdrowie własne i dziecka. Pomaga przełamać opór przed trudnymi rozmowami na ten temat. Tłumaczy, że taka wymiana myśli i wiedzy wcale nie musi być krępująca.

Zlecenie kobiecie ciężarnej testu w kierunku HIV jest obowiązkiem lekarza prowadzącego ciążę – podkreśla prof. Mirosław Wielgoś, krajowy konsultant w dziedzinie perinatologii, kierownik Kliniki Położnictwa i Ginekologii i rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Prof. Wielgoś wszystkim swoim pacjentkom będącym w ciąży zleca wykonanie testu w kierunku HIV. Według niego, najlepiej to badanie wykonać dwukrotnie: przed 10. oraz między 33. a 37. tygodniem ciąży. “Coraz więcej lekarzy rozumie i akceptuje potrzebę takiego badania. To prosty test, który może uchronić dziecko przed zakażeniem. Lekarz ginekolog, mając na uwadze zdrowie rodziny, powinien już na etapie planowania ciąży podkreślić konieczność wykonania testu w kierunku HIV przez przyszłą matkę oraz ojca dziecka” – tłumaczy prof. Wielgoś.

Z konsekwencjami pominięcia tego badania przez lekarzy lub przyszłe mamy boryka się na co dzień prof. Magdalena Marczyńska, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych Wieku Dziecięcego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w Warszawie.

„Od 1985 roku w Polsce zarejestrowano 195 zakażeń wertykalnych [przeniesionych przez matkę na dziecko – przyp. red.], 15 dzieci zmarło z powodu AIDS. Od czasu obowiązywania standardów opieki okołoporodowej, czyli po 2011 roku, 70 proc. dzieci trafiających do diagnostyki wrodzonego zakażenia HIV otrzymało profilaktykę. Nie oznacza to, że taki jest odsetek testowania ciężarnych w Polsce. Nadal szacuje się, że tylko 25-30 proc. kobiet było w czasie ciąży badanych w kierunku HIV i otrzymało pełną profilaktykę” – informuje prof. Magdalena Marczyńska.

Jak dodaje, z pilotażowego badania ankietowego, przeprowadzonego w kierowanym przez nią ośrodku, wynika, że 33 proc. kobiet miało dwukrotnie, czyli zgodnie ze standardami, wykonany test w czasie ciąży. “Nadal zdarza się jednak, że zakażenie HIV jest wykrywane dopiero u kilku- lub kilkunastolatków. Dziecko powinno być zdiagnozowane i leczone przed ukończeniem 3. miesiąca życia. Wczesna terapia daje szansę ograniczenia mnożenia się wirusa,  zmniejsza ryzyko uszkodzeń wielonarządowych. Dzieci starsze nadal trafiają do nas już z AIDS, tj. w bardzo zaawansowanym okresie choroby” – tłumaczy prof. Marczyńska.

W ponad 90 proc. przypadków do zakażenia dzieci HIV dochodzi w czasie ciąży, porodu i karmienia piersią, choć można temu zapobiec. Każda kobieta oczekująca narodzin dziecka powinna zrobić wszystkie badania, w tym na HIV. Ginekolog ma obowiązek zaproponować badanie w kierunku HIV każdej ciężarnej pacjentce.

„Badanie w kierunku HIV znajduje się w koszyku świadczeń lekarza prowadzącego ciążę w ramach opieki zdrowotnej nad ciężarną, finansowanej z Narodowego Funduszu Zdrowia, zatem jest zupełnie bezpłatne. Wykrycie HIV i włączenie leczenia antyretrowirusowego (ARV) u matki sprawia, że ryzyko zakażenia dziecka jest praktycznie eliminowane. Należy dodać, że leczenie ARV jest w Polsce bezpłatne i finansowane przez ministra zdrowia, w ramach programu polityki zdrowotnej” – przypomina Anna Marzec-Bogusławska, dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS.

W 2017 roku, w ramach “Programu profilaktyki zakażeń wertykalnych”, leczeniem objęto 46 kobiet w ciąży zakażonych HIV. Wszystkie noworodki, które otrzymały profilaktycznie leki antywirusowe, urodziły się zdrowe.

Co roku testy na HIV powinno wykonywać blisko 400 tys. kobiet w ciąży i drugie tyle ich partnerów, ponieważ test na HIV powinien zrobić również przyszły tata. Ojciec dziecka może wykonać test anonimowo i bezpłatnie w jednym z punktów konsultacyjno-diagnostycznych. Adresy tych punktów są dostępne na stronie internetowej Krajowego Centrum ds. AIDS: www.aids.gov.pl/pkd

 

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Badanie w kierunku HIV powinno być obowiązkowe, a nie zalecane

Kobieta zakażona HIV może urodzić zdrowe dziecko

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

5 pomysłów na pyszne przekąski z pieczarek

Dziś przedstawiamy wam 5 pomysłów na pyszne przekąski z pieczarkami, które z pewnością zadowolą każdego smakosza.