#mamczasrozmawiac o HIV i zachęcić bliskich do wykonania testu

#mamczasrozmawiac o HIV i zachęcić bliskich do wykonania testu

Rozpoczął się Europejski Tydzień Testowania na HIV, a wraz z nim ruszyła kolejna odsłona kampanii edukacyjnej Krajowego Centrum ds. AIDS “Mam czas rozmawiać”, promująca rozmowę z bliskimi o tym, dlaczego, kiedy i po co należy wykonać test.

Europejski Tydzień Testowania w kierunku HIV i przypadający 1 grudnia Światowy Dzień AIDS są doskonałą okazją, żeby wykonać test w kierunku HIV. Badanie można zrobić anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania w jednym z 30 punktów konsultacyjno-diagnostycznych w całej Polsce, które w tych dniach będą pracowały częściej i dłużej. Pracują w nich wysoko wykwalifikowani doradcy, niosący profesjonalną pomoc.

Osoba, która zgłosi się do punktu konsultacyjno-diagnostycznego, ma zapewniona anonimowość i może skorzystać z poufnej rozmowy zarówno przed, jak i po wykonaniu testu. Adresy i godziny otwarcia punktów konsultacyjno-diagnostycznych są dostępne na stronie: aids.gov.pl/pkd

Znajdź czas na rozmowę o HIV z bliskimi

Celem kampanii Krajowego Centrum ds. AIDS “Mam czas rozmawiać” (#mamczasrozmawiac) jest zainspirowanie do rozmowy z bliskimi o HIV i zachęcenie ich do wykonania testu. Obok aktorki Marii Seweryn, Katarzyny Woźniak, lekarki, autorki bloga “Mama i stetoskop”, czy vlogerki Karoliny Sobańskiej, w działania informacyjno-promocyjne zaangażowali się eksperci: seksuolog i pedagog prof. Zbigniew Izdebski oraz psycholog Małgorzata Ohme.

W Polsce codziennie trzy osoby zakażają się HIV. Od 1985 r. rozpoznano już blisko 23 tys. zakażeń, a tylko co druga osoba zakażona wie, że żyje z wirusem. Choć wciąż za mało osób decyduje się na zrobienie badania, to jednak prawdą jest też, że z roku na rok liczba wykonanych testów wzrasta.

“Należy szukać pretekstów do rozmowy. Przykładowo, Polacy często oglądają seriale telewizyjne, w których m.in. podejmowana jest tematyka seksualności, zdrady, używania narkotyków, przemocy, zawodów miłosnych, ciąży itp. To wszystko są według mnie preteksty dla rodziców czy dziadków do tego, aby ten temat w domu wywołać i zachęcić do wyrażenia poglądu przez innych domowników. Chodzi o to, żeby nie pytać wprost, czy dziecko doświadcza takich sytuacji, ale czy to, co pokazywane jest w serialu, bądź w reportażu też go dotyczy. Co ono o tym sądzi” – tłumaczy prof. Zbigniew Izdebski, seksuolog, kierownik Katedry Humanizacji Medycyny i Seksuologii Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Katedry Biomedycznych Podstaw Rozwoju i Seksuologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Kampania edukacyjna “Mam czas rozmawiać” pokazuje, że rozmowa na temat HIV i testowania jest normalnym i naturalnym sposobem dbania o zdrowie swoje i swoich bliskich oraz elementem edukacji zdrowotnej w rodzinie. Spoty telewizyjne z Marią Seweryn, a przede wszystkim eksperci i blogerzy, którzy do takich rozmów oraz testowania zachęcają, instruują jak podjąć ten trudny dialog. Najważniejsze informacje o HIV oraz przykładowe “Minirozmówki rodzinne” są dostępne na stronie internetowej kampanii: https://mamczasrozmawiac.aids.gov.pl

“Bardzo często życzymy sobie zdrowia, ale za tym powinny iść także czyny. Na przykład rozmowa o bezpieczniejszych zachowaniach seksualnych lub wykonaniu testu w kierunku HIV. Problem nadal istnieje, bo milczenie o HIV i innych zakażeniach przenoszonych drogą płciową nie pozwala nam traktować bezpieczniejszych zachowań seksualnych jako elementu osobistej odpowiedzialności, a badań w kierunku HIV i innych zakażeń przenoszonych drogą płciową jako normalnej diagnostyki” – powiedziała Małgorzata Ohme, psycholog, pisarka i dziennikarka, wykładowca Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie oraz redaktor naczelna serwisu internetowego Onet Kobieta.

Ten problem dotyczy każdego z nas

Jak wynika ze statystyk Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, od wdrożenia badań w kierunku HIV w 1985 roku do 30 czerwca 2018 roku stwierdzono w Polsce 23 233 zakażenia HIV oraz odnotowano 3619 zachorowań na AIDS. 1398 chorych zmarło. W 2017 roku rozpoznano 1193 nowe przypadki zakażenia. Do zdecydowanej większości z nich dochodzi w Polsce drogą kontaktów seksualnych.

“Strach i wypieranie faktu, że ten problem może nas dotyczyć, to wciąż częsta reakcja wielu osób, kiedy przychodzi do rozmowy o zapobieganiu zakażeniu HIV lub wykonaniu testu. Lepiej z tym lękiem radzą sobie osoby, które wiedzą, że zakażenie nie jest już wyzwaniem dla medycyny i że można z nim żyć wiele lat, a po osiągnięciu niewykrywalnej wiremii, stać się całkowicie niezakaźnym dla innych osób. Szerzenie tej właśnie wiedzy to jeden z celów kampanii #mamczasrozmawiac” – podsumowuje Anna Marzec-Bogusławska, dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS.

 

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w miejscu pracy?

"To nie jest zawód dla kobiet", "Może zajmij się czymś łatwiejszym, to zbyt trudne dla ciebie", "Masz za małą wiedzę i umiejętności", "Nie dasz rady, nie nadajesz się". Takie zdania słyszą na początku swojej kariery kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w tej branży?