#mamczasrozmawiac o HIV

#mamczasrozmawiac o HIV

Dziś obchodzimy Światowy Dzień AIDS. To dobra okazja, by  porozmawiać z bliskimi o trudnych problemach zdrowotnych. Szczera rozmowa może ochronić kogoś przed zakażeniem HIV i innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Liczba zakażeń HIV wykrytych w Polsce systematycznie wzrasta. Według ekspertów na każde 100 osób, u których wykrywa się wirusa, przypada mniej więcej drugie 100, które żyją z nim, nie zdając sobie z tego sprawy. I mogą zakażać swoich partnerów.

Ideą kampanii edukacyjnej prowadzonej przez Krajowe Centrum ds. AIDS pod hasłem “Mam czas rozmawiać” (#mamczasrozmawiac) jest zachęcenie wszystkich do podejmowania rozmów z bliskimi na tematy związane ze zdrowiem, takie jak choroby przenoszone drogą płciową.

Przekazując rzetelną wiedzę o profilaktyce, możemy uchronić bliskich przed zakażeniem albo zachęcić ich do zrobienia testu i w razie potrzeby podjęcia leczenia – mówią organizatorzy kampanii.

Jak wynika ze statystyk Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, w 2016 roku wykryto w Polsce 1306 zakażeń HIV. To najwyższa liczba od lat 80. ubiegłego wieku, kiedy po raz pierwszy usłyszeliśmy o epidemii. Liczba osób o tzw. seropozytywnym statusie ciągle wzrasta – tylko w punktach konsultacyjno-diagnostycznych, gdzie można wykonać test anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania, w minionym roku odnotowano 444 zakażenia HIV, a w tym już 409. Z powodu AIDS zmarły w ubiegłym roku 102 osoby.

Według szacunków, w Polsce żyje około 15 tys. osób, które nie wiedzą o swoim zakażeniu. A może ono dotknąć każdego, niezależnie od płci i wieku. Niestety świadomość na ten temat HIV i AIDS jest bardzo niska. Sposobem na jej podniesienie ma być kampania #mamczasrozmawiac, zachęcająca do rozmów na te trudne tematy z osobami, które darzymy zaufaniem.

Jeśli o ryzyku zakażenia HIV zacznie się mówić również w domach, zrobimy wielki krok w kierunku powstrzymania epidemii w Polsce. Obchodzony 1 grudnia Światowy Dzień AIDS to dobra okazja do podjęcia tego tematu. Na rozmowę o zdrowiu z bliskimi zawsze powinniśmy mieć czas – przekonuje Anna Marzec-Bogusławska, dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS.

Na zdjęciu uczestnicy kampanii “Mam czas rozmawiać” – Rafał Maślak i jego ojciec.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

5 pomysłów na pyszne przekąski z pieczarek

Dziś przedstawiamy wam 5 pomysłów na pyszne przekąski z pieczarkami, które z pewnością zadowolą każdego smakosza.