Kobieta zakażona HIV może urodzić zdrowe dziecko

Kobieta zakażona HIV może urodzić zdrowe dziecko

- Zdrowie
Fot. Freeimages.com

Wiedząc o swoim zakażeniu i przyjmując leki antyretrowirusowe, możesz urodzić zdrowe dziecko. Dlatego, jeśli nie zaproponuje Ci tego lekarz, sama upomnij się o skierowanie na badanie w kierunku HIV.

Większość dzieci zakażonych HIV w Polsce została zakażona przez swoje mamy. Można było temu zapobiec, gdyby będąc w ciąży, wykonały test w kierunku HIV, a w razie wykrycia zakażenia zostały objęte specjalistyczną opieką medyczną. U kobiety, która wie o swoim zakażeniu i przyjmuje leki antyretrowirusowe, ryzyko tzw. transmisji wertykalnej, czyli przeniesienia zakażenia z niej na dziecko, wynosi poniżej 1 proc. W przypadku gdy kobieta nie wie, że jest zakażona i nie bierze leków, ryzyko zakażenia dziecka wzrasta do 20-50 proc.

Jak już pisaliśmy TUTAJ, badanie w kierunku HIV jest zalecane, ale nie obowiązkowe. Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego powinno być wykonywane dwa razy: przed 10. tygodniem ciąży oraz między 33. a 37. tygodniem ciąży.

Zaproponowanie pacjentce testu w kierunku HIV wymaga jednak umiejętności komunikacji interpersonalnej. Zdarza się, że kobiety w ciąży nie zgadzają się na to badanie, ponieważ nie chcą, by w ten sposób ktoś próbował ocenić ich dotychczasowe życie. Dlatego lekarz powinien starać się je przekonać, tłumacząc, że jest to rutynowe postępowanie diagnostyczne, od którego zależy przyszłość ich dziecka.

Najczęściej lekarze tak właśnie robią, ale niestety jeszcze nie jest to postępowanie rutynowe. Dlatego, jeśli ginekolog nie zleci badania, należy o nie poprosić. Kobieta korzystająca z opieki medycznej finansowanej przez NFZ w czasie ciąży może wykonać test w kierunku HIV bezpłatnie, nawet jeśli nie ma ubezpieczenia. Co więcej, badanie powinien wykonać także ojciec dziecka. Przyszły tata może zrobić test bez skierowania, anonimowo i bezpłatnie w jednym z punktów konsultacyjno-diagnostycznych – mówi Anna Marzec-Bogusławska, dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS.

Ekspertka ma nadzieję, że dzięki edukacji uda się w Polsce doprowadzić do sytuacji, w której wszystkie kobiety w ciąży będą robiły testy na HIV, a dzieci nie będą już zakażać się tym wirusem od swoich mam.

Adresy i godziny pracy punktów konsultacyjno-diagnostycznych, w których można wykonać test w kierunku HIV, można znaleźć na stronie www.aids.gov.pl.

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj również

Nie ignoruj tych problemów!

Niektóre problemy jamy ustnej są przez nas często