Zakażonym HIV pomogą seropozytywne edukatorki

Zakażonym HIV pomogą seropozytywne edukatorki

Fot. pixabay.com

Od 17 stycznia Punkt Informacyjno-Konsultacyjny dla osób zakażonych HIV przy Poradni Profilaktyczno-Leczniczej w Warszawie przy ul. Wolskiej 37 będzie działał w każdy drugi i czwarty czwartek oraz pierwszy i trzeci poniedziałek miesiąca w godzinach 12.00-14.00.

Będą w nim dyżurować dwie seropozytywne edukatorki HIV/AIDS, które podzielą się swoimi doświadczeniami i udzielą bezpośredniego wsparcia zakażonym pacjentom, jak również zachęcą ich do udziału w spotkaniach edukacyjnych organizowanych przez organizacje pozarządowe. Edukatorki będą też mogły zapisywać pacjentów na spotkania ze specjalistami oraz na wykłady i warsztaty.

Irena Przepiórka


Bardzo się cieszę z uruchomienia regularnych spotkań w Punkcie Informacyjno-Konsultacyjnym na Wolskiej. Dotychczas były one rzadkie, albo nie odbywały się w ogóle. A przecież na Wolską przychodzą ludzie z HIV, którzy chcą się leczyć. Często są zagubieni, wstydzą się lekarzy, potrzebują konsultacji, a nawet informacji o leczeniu. Nasze edukatorki będą mogły im pomóc – mówi Irena Przepiórka, prezes Stowarzyszenia Wolontariuszy Wobec AIDS “Bądź z Nami”, które na działalność Punktu Informacyjno-Konsultacyjnego otrzymało grant z konkursu odbywającego się w ramach programu “Pozytywnie Otwarci”.


W ramach projektu “Wszechnica wiedzy pozytywnej – długo, zdrowo i bezpiecznie” w Punkcie Informacyjno-Konsultacyjnym przy ul. Wolskiej w Warszawie będą realizowane dwudniowe spotkania wykładowo-warsztatowe. W 2019 roku odbędą się cztery takie zjazdy – w kwietniu, czerwcu, wrześniu i listopadzie. Osoby HIV+ będą mogły poszerzyć na nich swoją wiedzę na temat przebiegu zakażenia, chorób współistniejących i leczenia oraz sposobów zmniejszenia ryzyka zachorowania na inne przewlekłe choroby.


Celem naszego projektu jest zwiększenie świadomości osób zakażonych HIV. Główny nacisk kładziemy na edukowanie, informowanie oraz wspieranie osób seropozytywnych, przede wszystkim tych, które nie miały dotąd okazji uczestniczyć w tego typu spotkaniach – mówi Irena Przepiórka.


Codziennie w Polsce HIV zakażają się 3-4 osoby. Każda z nich potrzebuje wsparcia i informacji, żeby w sposób odpowiedzialny i skuteczny kontrolować wirusa. Dzięki nowoczesnym lekom, z HIV można żyć do starości bez obawy o groźne skutki uboczne terapii, które nękały pacjentów w przeszłości.


Tylko trzeba o tym wiedzieć. Lekarze naturalnie doradzają, ale wiadomo, że pacjenci najbardziej wierzą innym pacjentom. Jestem przekonany, że Punkt Informacyjno-Konsultacyjny przy ul. Wolskiej przyniesie wiele dobrego – mówi Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu “Pozytywnie Otwarci”.

Celem Programu “Pozytywnie Otwarci” jest promocja profilaktyki HIV oraz wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. Partnerami programu są: prezydent m. st. Warszawy, Krajowe Centrum ds. AIDS, “Służba Zdrowia”, Wydawnictwo Termedia oraz firma Gilead Sciences, która w ciągu ostatnich sześciu lat przeznaczyła na realizację projektów konkursowych granty w wysokości blisko 1,5 mln zł.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

5 pomysłów na pyszne przekąski z pieczarek

Dziś przedstawiamy wam 5 pomysłów na pyszne przekąski z pieczarkami, które z pewnością zadowolą każdego smakosza.