Akcja dekontaminacja, czyli jak pomagają “terytorialsi”

Akcja dekontaminacja, czyli jak pomagają “terytorialsi”

W Domu Pomocy Społecznej w Zamościu zakażonych jest już 28 pracowników i podopiecznych. Żołnierze z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz 5 Pułku Chemicznego z Tarnowskich Gór wspólnie przeprowadzili dekontaminację tego ośrodka.

Wspólną akcję przeprowadzono 22 kwietnia w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Żdanowskiej w Zamościu na prośbę władz tego miasta. W operacji, obok chemików z 5 Pułku z Tarnowskich Gór, wzięli udział żołnierze z zespołów dekontaminacyjnych 2. LBOT, głównie siły 25 batalionu lekkiej piechoty z Zamościa. To były pierwsze tego typu działania “terytorialsów”, którzy wcześniej przeszli odpowiednie szkolenia pod okiem doświadczonych chemików.

Dekontaminacja została przeprowadzona w taki sposób, aby możliwie zminimalizować niedogodności dla pensjonariuszy. W większości przypadków są to osoby w ciężkim stanie oraz niepełnosprawne. Na czas operacji podopieczni i pracownicy zostali przeniesieni do specjalnie wydzielonej części budynku.

Żołnierze 2 LBOT wspierają domy pomocy społecznej w Zamościu, Majdanie Ruszowskim, Ruskich Piaskach (powiat zamojski), Nowinach (powiat lubelski) oraz Środowiskowy Dom Samopomocy w Łęcznej. Do tej pory zabezpieczali głównie transporty żywności, leków, łóżek oraz środków ochrony osobistej. Brygada jest w stałej gotowości, aby wspierać kolejne tego typu placówki.

Jak poinformował kpt. Damian Stanula, oficer prasowy 2. Lubelskiej Brygady OT, akcja dekontaminacyjna została przeprowadzona w ramach lubelskiego Zespołu Interwencji Kryzysowej, utworzonego od północy 20 kwietnia br. decyzją ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka w każdym województwie na bazie brygad obrony terytorialnej oraz jednostek podległych Dowódcy Generalnemu RSZ.

Głównym celem powstania tych zespołów jest wsparcie ewakuacji i przywracanie zdolności do funkcjonowania domów pomocy społecznej – powiedział kpt. Stanula. Dodał, że zespoły są utrzymywane w 6-godzinnej gotowości do podejmowania działań i kierowane do działania przez Dowództwo WOT na wniosek Głównego Inspektora Sanitarnego lub odpowiedniego wojewody.

Żołnierze WOT aktywnie włączyli się w działania pomocowe na rzecz DPS-ów. W sumie wspierają około 40 domów pomocy społecznej w całym kraju, a liczba ta wciąż rośnie. Zakres wsparcia jest bardzo szeroki i uzależniony od indywidualnych potrzeb zgłaszanych przez organy prowadzące, głównie samorządy.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Czy prosty test genetyczny COLOTECT zastąpi kolonoskopię?

Laboratorium Novazym i Państwowy Instytut Medyczny MSWiA w Warszawie rozpoczęły badanie porównujące skuteczność testu genetycznego COLOTECT z kolonoskopią.