Wzrok to dla dziecka ok(n)o na świat

Wzrok to dla dziecka ok(n)o na świat

- Psychologia, Zdrowie

Eksperci podkreślają, że od tego, jak widzi dziecko, zależy zarówno jego rozwój psychoruchowy, jak i wyniki osiągane w nauce.

„Warto dbać o oczy dziecka nawet wtedy, gdy wydaje nam się, że nie ma powodów do niepokoju” – tłumaczy dr n. med. Anna Maria Ambroziak z Centrum Okulistycznego Świat Oka, którą poprosiliśmy o kilka rad, w jaki sposób rodzice mogą zadbać o wzrok swoich dzieci.

dr Anna Maria Ambroziak

Wzrok rozwija się od momentu narodzin do 8. roku życia dziecka, należy więc zadbać, aby wszelkie nieskorygowane wady – szczególnie astygmatyzm czy różnowzroczność – nie zaburzały tego procesu. Jeśli zachowanie dziecka nie wzbudza niepokoju, na badania profilaktyczne należy wybrać się przynajmniej raz w roku. O badaniach wzroku należy pamiętać, zwłaszcza jeśli dziecko jest w okresie intensywnego wzrostu, wkrótce rozpocznie naukę albo sporo czasu spędza na oglądaniu telewizji lub graniu na komputerze. Okulista oceni, czy nie ma zeza, wad wzroku, a także czy prawidłowo rozróżnia kolory.

W ramach zabawy z dzieckiem wykonaj prosty test. Wskaż mu obrazek, znak lub napis znajdujący się w dalszej odległości, zasłoń raz prawe, raz lewe oko i zapytaj, czy obserwowany obraz jest tak samo wyraźny, kiedy patrzy prawym i lewym okiem. Jeśli obraz jest mniej wyraźny dla jednego z oczu, może to wskazywać na różnowzroczność lub niedowidzenie. W takiej sytuacji należy jak najszybciej zgłosić się na badanie specjalistyczne, ponieważ im wcześniej wykryje się niedowidzenie, tym większe jest prawdopodobieństwo jego wyleczenia.

Przypilnuj, żeby Twoje dziecko na każde 30-60 minut pracy wzrokowej w bliskiej odległości: czytania, pisania lub pracy przed monitorem komputera, ipada czy smartfona, spędziło 30-60 sekund, patrząc w dal przez okno. Takie ćwiczenie pozwoli rozluźnić oczy i zmniejszy ryzyko wystąpienia oraz postępu krótkowzroczności. Monitor komputerowy nie psuje oczu, ale odległość od niego, w której pracują i bawią się nasze dzieci, szczególnie w przypadku monitorów o małych wymiarach, może sprawiać, że rozwinie się wada wzroku. Korzystanie bez przerwy z komputera lub telefonu w bliskiej odległości jest bazowym elementem rozwoju oraz postępu krótkowzroczności.

Zadbaj, aby dziecko spędzało minimum godzinę dziennie na aktywności fizycznej, na świeżym powietrzu, przy naturalnym oświetleniu. Takie działanie pozwoli zmniejszyć ryzyko wystąpienia i postępu krótkowzroczności.

Jeśli Twoje dziecko często skarży się na swędzenie i łzawienie oczu, a do tego są one czerwone, to prawdopodobnie ma alergię. Może mieć ona charakter przewlekły i jej objawy wcale nie muszą pojawiać się wyłącznie w okresie wiosennym, dlatego nie zawsze łatwo je skojarzyć z konkretnym alergenem. Błona śluzowa układu pokarmowego, oczu, nosa i całych dróg oddechowych jest połączona, dlatego należy pamiętać, że leczenie alergii musi być kompleksowe i zawsze niezależnie od objawów obejmować oczy.

Jeśli dziecko przesadnie pochyla się nad tekstem,  schyla nienaturalnie głowę, podchodzi zbyt blisko do telewizora i skarży się na „przeskakujące” literki albo ma problemy z wykonywaniem zadań związanych z utrzymaniem równowagi czy łapaniem piłki, to najprawdopodobniej są to dolegliwości wywołane nieskorygowaną wadą wzroku lub zaburzeniami widzenia. Konieczne będzie udanie się z nim na specjalistyczne badanie wzroku.

Zwróć uwagę na oczy Twojego dziecka na zdjęciach, na których jest widoczny „efekt czerwonych oczu”. Porównaj refleksy z obu oczu. Jeśli jedna źrenica ma białawy odcień i różni się od drugiej, to niezwłocznie zgłoś się z nim na badanie dna oka, ponieważ może być to objaw niedowidzenia lub poważnych zmian na siatkówce oka.

Musisz mieć na uwadze, że niezależnie od wieku dziecka, każda wada wzroku wymaga korekcji. Pierwsze badanie wzroku powinno odbyć się najpóźniej w 6.-9. miesiącu życia, kolejne regularnie raz w roku. Pamiętaj, że badanie specjalistyczne powinno obejmować ocenę akomodacji i widzenia przestrzennego!

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj również

Jesteś kierowcą? Badaj się regularnie!

Przed uzyskaniem prawa jazdy każdy kierowca zawodowy musi