W tych ośrodkach będą dostępne przełomowe terapie

W tych ośrodkach będą dostępne przełomowe terapie

Dziesięć wyspecjalizowanych ośrodków będzie prowadziło i koordynowało badania kliniczne, dzięki którym zwiększy się szansa polskich pacjentów na dostęp do innowacyjnych terapii.

Agencja Badań Medycznych rozstrzygnęła właśnie konkurs, na który wpłynęło 30 zgłoszeń. Spośród nich wybrała 10 najlepszych. Zgłosiły je ośrodki, które zostaną włączone do sieci 10 Centrów Wsparcia Badań Klinicznych (CWBK). Na jej stworzenie Agencja przeznaczyła 100 mln zł.

– Wybrane jednostki dysponują znakomitą kadrą profesorów, mają olbrzymi wolumen pacjentów i leczą często niezwykle trudne przypadki. Jestem przekonany, że ośrodki te z jednej strony dadzą komfort pacjentom, z drugiej zaś pozwolą na wypracowanie bardzo wysokiego standardu badańpodkreśla dr n. med. Radosław Sierpiński, prezes Agencji Badań Medycznych.

Kto znalazł się w zwycięskiej dziesiątce?

Spośród 30 ośrodków, które zgłosiły się do konkursu, wybrano 10. Każdy z nich otrzyma grant z Agencji Badań Medycznych na utworzenie Centrum Wsparcia Badań Klinicznych. Są to kolejno:

  • Uniwersytet Medyczny w Łodzi,
  • Uniwersytet Medyczny w Białymstoku,
  • Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu,
  • Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie,
  • Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy w Gliwicach,
  • Gdański Uniwersytet Medyczny,
  • Narodowy Instytut Kardiologii im. Stefana kardynała Wyszyńskiego,
  • Instytut “Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”,
  • Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu,
  • Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie.

Centra Wsparcia Badań Klinicznych będą miały za zadanie zapewnianie kompleksowego i systemowego wsparcia realizacji badań, zarówno komercyjnych, jak i niekomercyjnych. Wsparcie to będzie dotyczyć m.in planowania, zarządzania, rozliczania, a także koordynowania badań.

– Infrastruktura Centrum Wsparcia Badań Klinicznych będzie zawierać przede wszystkim część pozwalająca na realizację wizyt pacjentów w trybie ambulatoryjnym, strefę relaksu pacjenta, salę telekonferencyjną oraz pokoje do pracy dla przedstawicieli sponsora – tłumaczą w Agencji Badań Medycznych.

W pogoni za najlepszymi ośrodkami w Europie

Inicjatywa stworzenia Centrów Wsparcia Badań Klinicznych ma na celu uatrakcyjnienie rynku badań klinicznych w Polsce. Dzięki temu zwiększy się szansa pacjentów na dostęp do nowoczesnych, innowacyjnych terapii, ośrodki badawcze w naszym kraju częściej będą wybierane przez sponsorów, a tym samym wzrośnie liczba przeprowadzanych badań.

Według autorów tej koncepcji powstanie sieci CWBK ma doprowadzić do utworzenia ośrodków, które nie będą ustępowały podobnym strukturom na zachodzie Europy. – Staną się one flagowymi instytucjami w ochronie zdrowia prowadzącymi badania o najwyższym standardzie, z troską o bezpieczeństwo uczestników badań. Badania kliniczne w Polsce będą dzięki temu prowadzone w sposób przyjazny zarówno dla szpitala, jak i pacjenta – tłumaczą.

Pierwsze inwestycje w placówkach, którym Agencja Badań Medycznych przyznała granty, planowane są jeszcze w tym roku.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w miejscu pracy?

"To nie jest zawód dla kobiet", "Może zajmij się czymś łatwiejszym, to zbyt trudne dla ciebie", "Masz za małą wiedzę i umiejętności", "Nie dasz rady, nie nadajesz się". Takie zdania słyszą na początku swojej kariery kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w tej branży?