Powiększenie, pomniejszenie czy lifting piersi to zabiegi mające na celu poprawę sylwetki i samopoczucia. Choć piękny biust dodaje kobiecie pewności siebie, a operacje piersi są bardzo popularnymi zabiegami w chirurgii plastycznej, to krąży wokół nich także wiele mitów.
O rozprawienie się z nimi poprosiliśmy dr n. med. Joannę Wiśniewską-Goryń, specjalistę chirurgii plastycznej w Centrum Medycznym Damiana.
Operacje piersi są jednymi z najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgii plastycznej. Szczególnie teraz, w czasie pandemii COVID-19, gdy wciąż lub znów w większości pracujemy zdalnie, zdecydowanie łatwiej jest wykonać ten zabieg – przez proces rekonwalescencji możemy przejść w domowym zaciszu.
Na podjęcie decyzji o wykonaniu operacji plastyki piersi wpływ ma wiele czynników, w tym także informacje, do których dotrzemy. Swoją wiedzę o tym zabiegu zazwyczaj chętnie poszerzamy o artykuły i wpisy, które znajdziemy w Internecie. Te jednak trzeba uważnie selekcjonować, ponieważ wciąż powielanych jest wiele mitów krążących wokół tego tematu.
Jakie wątpliwości najczęściej zgłaszają pacjentki zgłaszające się do chirurga plastycznego?
Z implantami piersi nie można podróżować samolotem
FAŁSZ. Jest to przekonanie, z którym często możemy się spotkać, a jest ono nieprawdziwe. Odpowiednio wykonana operacja i wysokiej jakości implanty silikonowe są w pełni bezpieczne i niewrażliwe na występujące na dużej wysokości zmiany ciśnienia. Nie ma więc żadnego ryzyka, że w trakcie lotu coś się z nimi stanie.
Cena wiąże się z jakością
PRAWDA. Operacje plastyki piersi to popularne zabiegi, jednak nie oznacza to, że każdy gabinet wykonuje je na takim samym poziomie. Najlepsze kliniki wykorzystują sprzęty i materiały najwyższej jakości, co może odpowiednio kształtować cenę zabiegu. Decydując się na zabieg chirurgiczny, musimy także pamiętać o bezpieczeństwie, dlatego kluczowy jest wybór kompetentnego specjalisty, miejsca z odpowiednim zapleczem medycznym, który zapewni kompleksową opiekę począwszy od przygotowania nas do zabiegu, poprzez konsultację i wykonanie odpowiednich badań, aż po monitorowanie efektu końcowego.
Powiększanie piersi oznacza wszczepienie implantu
FAŁSZ. Metod powiększania biustu jest więcej. Owszem, najczęściej stosuje się implanty, czyli silikonowe wkładki o anatomicznym kształcie kropli wody lub okrągłe. Umieszcza się je pod mięśniem piersiowym większym lub pod gruczołem, w zależności od tego, jak wyjściowo wyglądają piersi.
Istnieją jednak także inne opcje. Jedną z nich jest lipomodeling, czyli przeszczep tkanki tłuszczowej. W tym celu używa się własnej tkanki tłuszczowej pacjentki, pobieranej np. z okolicy brzucha. To propozycja dla wszystkich kobiet, które chcą powiększyć piersi, ale jednocześnie obawiają się operacji wszczepienia implantów. Dla uzyskania pełnych efektów zabieg musi być wykonany kilkukrotnie i możemy za jego pomocą powiększyć piersi o 1-2 rozmiary, a po pewnym czasie przeszczepiona tkanka staje się naturalną tkanką piersi.
Trzecia opcja to podniesienie biustu. Poprawimy w ten sposób jego formę i jędrność poprzez odpowiednie uformowanie i nadanie kształtu istniejącej tkance tłuszczowej i gruczołowej. Dzięki zabiegowi możliwe jest przywrócenie piersiom młodzieńczego wyglądu i uniesienie ich do góry. Podczas operacji możliwe jest także usunięcie nadmiaru skóry i przemieszczenie brodawki oraz otoczki w górę.
Przed operacją trzeba stosować specjalną dietę
PRAWDA/FAŁSZ. Przed zabiegiem pacjentki pytają o stosowanie diet. Nie są one jednak zalecane, szczególnie te mocno rygorystyczne. Odżywiać należy się zdrowo, a także zadbać o swój styl życia. Kwestia, na którą warto zwrócić uwagę dotyczy np. palenia papierosów – na minimum 3-4 tygodnie przed operacją należy rzucić palenie, ponieważ zawarte w nich substancje bardzo upośledzają gojenie ran poprzez zmniejszone ukrwienie skóry. Przez 2 tygodnie przed operacją nie można też przyjmować aspiryny ani innych preparatów rozrzedzających krew. O tym wszystkim pacjentka jest informowana już na pierwszej wizycie, dzięki czemu wie, jak się najlepiej do niego przygotować.
Po zabiegu konieczny jest okres rekonwalescencji
PRAWDA. Po każdym zabiegu chirurgicznym niezbędny jest okres rekonwalescencji, podczas którego pacjentka będzie wracała do pełni sił. Jednak w przypadku operacji piersi pobyt w placówce po operacji trwa zazwyczaj jeden, czasem dwa dni. Początkowo może pojawić się obrzęk oraz dolegliwości bólowe. Przez sześć tygodni pacjentka powinna powstrzymać się od wykonywania czynności wymagających intensywnego wysiłku fizycznego, nie powinno się w tym czasie uprawiać sportu. Po operacji otrzymuje się też specjalny biustonosz, który przez około ośmiu tygodni należy cały czas nosić, a także spać w nim.
Implant po jakimś czasie należy wymienić na nowy
FAŁSZ. Stosowane w dobrych klinikach implanty posiadają dożywotnią gwarancję i nie trzeba ich wymieniać na nowe. Oczywiście, pacjentka powinna być pod opieką lekarza i podczas rutynowych badań USG sprawdzać, czy z implantami nie dzieje się nic złego. Nie należy się jednak martwić, ewentualne powikłania występują bardzo rzadko. Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że ciało kobiety zmienia się cały czas, dlatego jeśli po kilkunastu latach nasza sylwetka ulegnie zmianie np. w wyniku karmienia piersią czy procesów starzenia się – możemy bez problemu zdecydować się na ponowną operację.
Implanty są bezpieczne i nie utrudniają profilaktyki
PRAWDA. Implant piersi nie wyklucza w przyszłości badań USG, rezonansem magnetycznym czy też radiologicznych, gdyż obraz piersi nie jest zaburzony podczas badania. Podczas wykonywanych badań profilaktycznych, jak USG piersi czy mammografia, wszystkie ewentualne zmiany będą widoczne.
Dodatkowo należy zaznaczyć, że wszystkie zabiegi są przeprowadzane z pełnym zachowaniem środków bezpieczeństwa, zarówno wobec personelu, pacjenta, jak i innych osób korzystających z pomocy placówek medycznych. Ponadto cały czas elementami ochrony jest dostępność do środków dezynfekcyjnych, zwiększenie czasu między wizytami, regularne odkażanie powierzchni czy mierzenie temperatury przed wejściem do przychodni.