Trwają badania nad nowym związkiem skutecznym w leczeniu raka

Trwają badania nad nowym związkiem skutecznym w leczeniu raka

Naukowcy z instytutu badawczego Walter and Eliza Hall Institute oraz firmy farmaceutycznej Servier wykazali, że nowy związek chemiczny, oznaczony symbolem S63845,  blokuje białko, które odgrywa kluczową rolę w podtrzymywaniu wzrostu nawet jednej czwartej wszystkich nowotworów, w tym ostrej białaczki szpikowej, chłoniaka, szpiczaka mnogiego, czerniaka, raka płuc i raka piersi. 

Wyniki badań opublikowano 20 października 2016 r. w internetowym wydaniu prestiżowego czasopisma naukowego “Nature”.

Uśmiercić komórki nowotworowe, nie niszcząc zdrowych

Odkryta przez badaczy z Servier we współpracy z brytyjską firmą naukowo-badawczą Vernalis substancja uśmierca komórki rakowe, oddziałując na białko o nazwie MCL-1, mające kluczowe znaczenie dla utrzymania przy życiu komórek nowotworowych. Są dowody na to, że hamowanie syntezy białka MCL-1 może być skuteczną metodą zwalczania wybranych typów nowotworów.

– Białko MCL-1 jest istotne dla przetrwania wielu nowotworów, gdyż pozwala komórkom rakowym unikać procesu zaprogramowanej śmierci, który normalnie prowadzi do usunięcia ich z organizmu – wyjaśnił prof. Guillaume Lessene, kierujący zespołem badawczym z Walter and Eliza Hall Institute z siedzibą w Melbourne w Australii. – Szeroko zakrojone badania na różnych modelach nowotworów wykazały, że związek S63845 silnie oddziałuje na te komórki rakowe, których przeżycie zależy właśnie od MCL-1.

Badacze z Walter and Eliza Hall Institute – instytutu badawczego działającego w ramach Centrum Kompleksowych Badań nad Rakiem (skupiającego wiodące szpitale i ośrodki badawcze z australijskiego stanu Victoria, które zajmują się leczeniem nowotworów), już 28 lat temu odkryli rolę białek z rodziny BCL-2 w przebiegu raka. A cztery lata temu opisali rolę, jaką odgrywa białko MCL-1 w przeżyciu komórek nowotworowych.

Nowa klasa leków onkologicznych

Zespół prof. Lessene’a ściśle współpracował z hematologiem prof. Andrew Wei i dr Donią Moujalled ze Szpitala Alfreda w Melbourne. Udało im się wykazać nie tylko skuteczność S63845 w zwalczaniu wybranych typów nowotworów, ale również to, że związek ten może być podawany w dawkach, które są dobrze tolerowane przez zdrowe komórki. 

Prof. Guillaume Lessene wskazuje na jeszcze jedną korzyść z badania przedklinicznego, które prowadził. Według niego dostarczyło ono kolejnych dowodów na przydatność nowej klasy leków onkologicznych, tzw. mimetyków BH3.

Mimetyki BH3 hamują syntezę białek z rodziny BCL-2, do której należy białko MCL-1. Zahamowanie jego syntezy wyzwala proces zaprogramowanej śmierci komórek nowotworowych – przekonuje prof. Lessene.

Projekt badawczy był współfinansowany przez Australijską Radę ds. Zdrowia i Badań Medycznych, Amerykańskie Towarzystwo Leczenia Białaczki i Chłoniaka, Radę Stanu Victoria ds. Nowotworów, Fundusz Badań nad Białaczką im. Kay Kendall, Agencję Onkologiczną Stanu Victoria, Australijską Fundację na rzecz Badań nad Rakiem, Program Operacyjny Rozwoju Infrastruktury w Stanie Victoria oraz Fundację Anthony’ego Redstone’a.

Według dr. Oliviera Geneste, dyrektora ds. programów badawczych w onkologii w firmie Servier, wyniki wyniki tego projektu są tak obiecujace, że wkrótce mogą się rozpocząć badania kliniczne nad inhibitorem MCL-1 – lekiem zawierającym związek S63845. Będą one prowadzone wspólnie przez firmy Servier i Novartis, które współpracują ze sobą w obszarze onkologii.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w miejscu pracy?

"To nie jest zawód dla kobiet", "Może zajmij się czymś łatwiejszym, to zbyt trudne dla ciebie", "Masz za małą wiedzę i umiejętności", "Nie dasz rady, nie nadajesz się". Takie zdania słyszą na początku swojej kariery kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w tej branży?