300 dzieci z Ukrainy będzie się uczyć w Polsce. Trwają zapisy do szkoły

300 dzieci z Ukrainy będzie się uczyć w Polsce. Trwają zapisy do szkoły

Fot. Bartłomiej Dwornik

We Wrocławiu i Gdańsku powstają klasy przygotowawcze, w których od września będzie się uczyć prawie 300 uczniów z Ukrainy. To dzieci, które razem z mamami uciekły przed wojną do Polski.

Klasy przygotowawcze tworzy fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty. Powstają na udostępnionych przez firmę Nokia dwóch piętrach biurowca przy ul. Śrubowej we Wrocławiu, w Domu Ukraińskim przy ul. Ofiar Oświęcimskich we Wrocławiu prowadzonym przez fundację ZOBACZ MNIE oraz w nowej siedzibie Szkoły Podstawowej Hevelius przy ul. Suchej 29 w Gdańsku.

– Łącznie wszystkich klas będzie aż jedenaście. Dydaktycznie, programowo i kadrowo jesteśmy już gotowi. Chcemy zapewnić dzieciom również komfortowe warunki do nauki, integracji i rozwojowej zabawy – mówi Mateusz Krajewski, prezes fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty. – Ważne, żeby nauka była dla dzieci i nauczycieli przyjemna, a przede wszystkim efektywna. Liczymy, że mieszkańcy Wrocławia, Gdańska i tutejsze firmy zechcą nas w tym wesprzeć.

Podstawa programowa jest już opracowana, a nauczyciele gotowi do prowadzenia zajęć od 1 września. Trwają zapisy uczniów i prace adaptacyjne pomieszczeń na potrzeby sal lekcyjnych. Fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty, wspierana przez darczyńców, doposaża klasy w brakujące meble, kompletuje sprzęt do pracowni informatycznej i pomoce dydaktyczne do prowadzenia pozostałych zajęć.

Ty też możesz pomóc

W projekt wsparcia dla ukraińskich dzieci i adaptacji pomieszczeń na klasy przygotowawcze może się zaangażować każdy, kto tylko chce. Jak to zrobić?

  • przekazując w darze materiały biurowe, plastyczne i szkolne;
  • biorąc udział w licytacjach charytatywnych;
  • realizując zakupy w sklepach internetowych przez aplikację przekazującą część zysku sklepu na cel pomocowy;
  • wpłacając dowolną kwotę na zbiórkę, prowadzoną na portalu Zrzutka.pl.

Fundacja zaprasza do współpracy również przedstawicieli biznesu, którzy chcieliby i mogą dołączyć do projektu nie tylko finansowo czy rzeczowo. Równie cennym wsparciem będzie czas i aktywność, poświęcone przez pracowników w ramach wolontariatu pracowniczego.

Jak ważna i potrzebna jest nauka w bezpiecznych i komfortowych warunkach, zwłaszcza w obliczu wojennej traumy, doskonale wiedzą osoby, które pomagają uchodźcom z Ukrainy od pierwszych dni wojny.

– Bardzo zależy nam na tym, żeby dać im bezpieczeństwo i namiastkę normalności. A szkoła jest dla dzieci bardzo istotna nie tylko z edukacyjnego, ale i społecznego punktu widzenia – podkreśla Agnieszka Aleksandrowicz-Zdral, prezes zarządu Fundacji ZOBACZ MNIE, prowadzącej we Wrocławiu Dom Ukraiński. – Szkoła i dziecięce przyjaźnie to fundamentalny element szczęśliwego dzieciństwa, którego część próbujemy stworzyć im w Polsce.

Wszystkie informacje na temat projektu „Chodźmy razem do szkoły!”, relacje z osiągniętych efektów, postęp przygotowań i możliwości wspierania uczniów z Ukrainy fundacja publikuje na swojej stronie internetowej pod adresem: www.operator.edu.pl/chodzmy-razem-do-szkoly/

Przebieg akcji można będzie śledzić również w mediach społecznościowych, korzystając z hasztagu #razemdoszkoły na Facebooku i Instagramie.

Ogólnopolski Operator Oświaty od ponad 20 lat wspiera samorządy w realizacji zadań i projektów oświatowych. Fundacja jest organizacją pożytku publicznego. Prowadzi bezpłatne przedszkola i szkoły w całej Polsce. W 63 placówkach, prowadzonych obecnie przez fundację, uczy się ponad 6000 dzieci.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Tym pacjentom pomoc psychologiczna jest potrzebna na każdym etapie choroby

Choroba hematoonkologiczna bardzo często spada na pacjenta i jego rodzinę niespodziewanie. I choć na przestrzeni ostatnich lat postęp medycyny jest ogromny, to na każdym etapie leczenia — od podejrzenia choroby, poprzez pobyt w szpitalu, a także po zakończeniu leczenia, pacjentowi potrzebna jest pomoc psychologiczna.