Światowy Dzień Menopauzy: spójrz na ten okres z innej perspektywy

Światowy Dzień Menopauzy: spójrz na ten okres z innej perspektywy

Menopauza to nie pauza — przekonuje marka Jasnum, która poprzez edukację stara się zmienić postrzeganie tego okresu w życiu kobiet. Przypadający 18 października Światowy Dzień Menopauzy to bardzo dobra okazja, aby rozwiać mity krążące wokół tego tematu.

Światowy Dzień Menopauzy jest obchodzony od 2000 roku. Ustanowiła go Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w celu zwrócenia uwagi na problemy kobiet w tym okresie oraz sposoby radzenia sobie z objawami i następstwami menopauzy, która przez wiele lat owiana była wieloma mitami i stereotypami. Kampanie edukacyjne i szerzenie wiedzy na jej temat sprawiło, że powoli zmienia się jej obraz. Menopauza staje się tematem filmów, książek i sztuk teatralnych. Mówią o niej lekarze, psycholodzy, socjolodzy, seksuolodzy i kobiety, które coraz chętniej dzielą się swoimi doświadczeniami.

Menopauza to dobry moment, by na nowo spojrzeć na swoją kobiecość

Dla wielu kobiet menopauza bywa tematem trudnym i wypieranym. Wiele przechodzi ją w milczeniu, nie przyznając się do niej. To także czas zmian – samopoczucia, zmian zachodzących w ciele i aktywności. Jednocześnie może być doskonałym momentem, by na nowo spojrzeć na swoją kobiecość i wykorzystać drzemiące w niej potencjały. Do tego zachęca marka Jasnum, która podkreśla, że menopauza wcale nie musi oznaczać pauzy w życiu.

Jak wynika z raportu marki Jasnum “Menopauza to nie pauza”, przygotowanego wspólnie z instytutem badawczym Zymetriau, u pań w okresie przedmenopauzalnym dominują trzy negatywne emocje: niepewność, lęk i przygnębienie. Tylko co czwarta kobieta podchodzi do tematu menopauzy z akceptacją. Jednak już w okresie menopauzy dominują przede wszystkim pozytywne emocje. 37 proc. kobiet akceptuje sytuację, w której się znalazły, co czwarta odczuwa spokój, natomiast co piąta — równowagę i ulgę. Negatywne emocje odczuwane są w mniejszym stopniu, choć większość kobiet nadal odczuwa niepewność i lęk. Kobiety, które przeszły menopauzę, przeżywają więcej pozytywnych emocji w porównaniu do kobiet, które obecnie ją przechodzą. Niemal połowie z nich towarzyszy akceptacja oraz trochę w mniejszym stopniu spokój, równowaga i ulga.

Menopauza to nowy początek dla dojrzałych kobiet

Marka Jasnum do kolejnej edycji swojej kampanii edukacyjnej #MENOPAUZA TO NIE PAUZA zaprosiła socjolożkę dr n. hum. Julitę Czernecką oraz psychoterapeutkę i edukatorkę seksualną dr n. hum. Alicję Długołęcką. Obie panie pomagają kobietom zrozumieć ten czas i spojrzeć na niego z nowej perspektywy.

– Menopauza odbierana jest w naszej kulturze na dwa sposoby. Z jednej strony jest postrzegana jako czas, w którym kobiety tracą część „widzialności” społecznej związanej z utratą młodości. Z drugiej strony widzimy jednak coraz więcej kobiecości dojrzałej, pełnej wigoru, z jasno określoną drogą na przyszłość. Wiele artystek czy dziennikarek przedstawia temat dojrzałości i menopauzy jako czasu, który jest nowym początkiem – zauważa Julita Czernecka.

Jak podkreśla, menopauza może stać się piękną przygodą i przynieść spełnienie. Wszystko zależy od tego, jaką przyjmiemy postawę do „przejścia” przez ten etap.

Ważne, żeby dostrzec całość tej drogi i starać się kształtować pozytywną postawę do samych siebie. Kobiety w wieku 45 plus są pełne siły, mają już doświadczenie życiowe i zawodowe. Menopauza może być etapem, w którym mocno postawią na siebie. Bo to rozdział, w którym na ogół już wiemy, co jest dla nas najważniejsze, jakie mamy wartości, jakie relacje chcemy umacniać, na czym chcemy się skupić, jakie obszary zawodowe rozwijać, a z czego rezygnować.

dr n. hum. Julita Czernecka, socjolożka

Aktywność seksualna w czasie menopauzy

Jak kobiety podchodzą do relacji i strefy seksualnej w czasie menopauzy? Z raportu “Menopauza to nie pauza” wynika, że samopoczucie fizyczne i psychiczne oraz życie seksualne są sferami życia, na które menopauza wywarła największy wpływ. Poczucie własnej wartości i relacje z partnerem również ucierpiały u co czwartej kobiety. Ponad połowa badanych uważa, że jest aktywna seksualnie, a same kontakty seksualne są dla niej ważne. Ponad połowa czuje się w pewnym stopniu atrakcyjna, zarówno dla siebie, jak i w oczach mężczyzn/swojego partnera.

Czytaj też: Menopauza. Jak zadbać o satysfakcjonujący seks?

– Chociaż rozwój nauki i dostęp do wiedzy na temat menopauzy staje się powszechny, okazuje się, że pozostaje jeszcze wiele do zrobienia. Menopauza jest progiem przejścia do kolejnego etapu rozwoju tak jak fazy poprzednie, na przykład okres dojrzewania. Do każdego etapu wskazane jest wszechstronne przygotowanie, jeszcze zanim się rozpocznie. Okres menopauzy nie stanowi żadnego wyjątku. To przygotowanie powinno obejmować szerokie pole działań: zarówno regularne konsultacje lekarskie, jak i psychoedukację, uczenie się nowych nawyków prozdrowotnych oraz pielęgnowanie relacji – podsumowuje dr n. hum. Alicja Długołęcka, psychoterapeutka i edukatorka seksualna.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Upał może być bardzo groźny dla serca i naczyń

W trakcie upału serce pracuje intensywniej niż zwykle. Jednak u osób z chorobą wieńcową, po zawale, z wadami zastawkowymi lub nieleczonym nadciśnieniem tętniczym może nie sprostać dodatkowym obciążeniom.