Czy pamiętasz, jakie leki i suplementy diety przyjmujesz? Zrób sobie listę!

Czy pamiętasz, jakie leki i suplementy diety przyjmujesz? Zrób sobie listę!

Fot. pixabay.com

Listę stale przyjmowanych leków i suplementów diety z adnotacją o ewentualnych uczuleniach i kontaktem do osoby, którą należy powiadomić w razie potrzeby, warto mieć zawsze przy sobie. Dlaczego?

Lista stale przyjmowanych leków i suplementów diety to nie fanaberia, ale konieczność. Dlaczego warto ją mieć pod ręką? – Może uratować zdrowie, a nawet życie! — przekonują eksperci z Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Czytaj także: Suplementy diety nie leczą!

Lista stale przyjmowanych leków i suplementów diety — w jakim celu się ją tworzy?

Dlaczego lekarze podczas wizyty pytają mnie o stale przyjmowane leki? Przecież do specjalisty przychodzi się z konkretnymi dolegliwościami — zastanawia się wielu pacjentów.

dr Paweł Życiński

Pytanie o stale przyjmowane leki, które jako lekarze zadajemy naszym pacjentom podczas wizyt, jest bardzo ważne. Proponując pacjentowi określoną strategię terapeutyczną związaną z aktualnymi dolegliwościami, po pierwsze musimy poznać możliwie najpełniejszy obraz sytuacji klinicznej chorego, po drugie mieć pewność, że proponując nowe leki, niechcący pacjentowi nie zaszkodzimy. Tak mogłoby się zdarzyć, gdybyśmy zalecili pacjentowi leki, które mogłyby potencjalnie wchodzić w niebezpieczne dla zdrowia interakcje z innymi przyjmowanymi już przez pacjenta preparatami, o których przyjmowaniu przez pacjenta byśmy nie wiedzieli — tłumaczy dr n. med. Paweł Życiński z Katedry I Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, członek Zarządu Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Jak podkreśla, to szczególnie ważne w przypadku osób w podeszłym wieku, nierzadko stosujących jednocześnie kilka lub nawet kilkanaście różnych leków. – Jako lekarze często podkreślamy, że leczymy pacjenta — bywa, że z różnymi współistniejącymi schorzeniami, a nie tylko konkretną chorobę czy określony objaw. By czynić to skutecznie i bezpiecznie jednocześnie, musimy znać pełen kontekst kliniczny – dodaje.

Czytaj także: Suplementy diety w trakcie leczenia raka tylko po konsultacji z lekarzem!

Lista stale przyjmowanych leków i suplementów diety jest wsparciem dla lekarza

Jak podkreślają specjaliści, informacja o stale przyjmowanych przez pacjenta lekach i suplementach jest nieocenioną pomocą i wsparciem w organizacji przebiegu wizyty lekarskiej. Dzięki pełnej liście przyjmowanych przez pacjenta leków lekarz może się skoncentrować przede wszystkim na bieżących dolegliwościach zgłaszanych przez pacjenta, a nie na pozyskiwaniu dodatkowych, choć nie mniej istotnych informacji.

– Wziąwszy pod uwagę, że pacjent na wizytę w poradni czeka nierzadko nawet kilka miesięcy, wydaje się oczywiste, że czas przeznaczony na konsultację, zwykle 15-20 minut, powinien być wykorzystany jak najlepiej, do maksimum. Niestety, częstym wyzwaniem w mojej codziennej praktyce klinicznej jest problem niewłaściwego przygotowania pacjentów do wizyty. Bywa, że pacjent zapytany o stale przyjmowane leki jest zaskoczony tym pytaniem. Zestresowany próbuje sobie przypomnieć nazwy preparatów. Bywa, że jak w teleturnieju wybiera „koło ratunkowe” i telefonuje do bliskich. Czy wymienił wszystkie stale przyjmowane preparaty? Nie zawsze jest pewność. To wszystko zajmuje cenny czas, który moglibyśmy poświęcić na dokładniejsze omówienie bieżących dolegliwości zgłaszanych przez pacjenta – mówi dr n. med. Paweł Życiński.

Lista stale przyjmowanych leków i suplementów — można pobrać gotowy formularz

Sekcja Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego postanowiła wyjść tym wyzwaniom naprzeciw i zaproponować pacjentom (nie tylko kardiologicznym) prosty formularz, który może pomóc im w przygotowaniu do wizyty lekarskiej. Jest w nim miejsce na wpisanie stale przyjmowanych leków i suplementów diety oraz ich dawek. W kolejnym module należy wpisać informacje o ewentualnych uczuleniach. Ostatni akapit to pole do uzupełnienia danych kontaktowych do osoby, z którą należy się skontaktować w razie potrzeby.

– Warto poświęcić chwilę na zebranie wszystkich informacji i dokładne wypełnienie formularza. Jego wersję papierową i ewentualnie cyfrową (na przykład w postaci zdjęcia zapisanego w smartfonie), warto mieć zawsze przy sobie. To pomoże lepiej zadbać o zdrowie i może uratować życie — zachęcają eksperci Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Patrząc na kompletną informację o stale przyjmowanych lekach i suplementach diety, lekarz ma wyobrażenie o tak zwanym profilu klinicznym pacjenta. Wie, jaką strategię terapeutyczną zaproponować, by leczenie było skuteczne i bezpieczne jednocześnie.

Lista stale przyjmowanych leków i suplementów diety — nie zapomnij o suplementach

Specjaliści przypominają, by tworząc listę, nie zapomnieć o suplementach diety. Okazuje się, że one są dla lekarza równie istotne, jak leki, choć lekami nie są.

– O ile uzupełnienie poziomu magnezu nie niesie ze sobą istotnego ryzyka dla zdrowia (ewentualny nadmiar tego pierwiastka jest na ogół sprawnie usuwany z organizmu), to już na przykład jony potasu przyjmowane bez kontroli laboratoryjnej mogą spowodować zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia! W mojej praktyce niejednokrotnie miałem do czynienia z sytuacjami, w których pacjenci przyjmujący leki podnoszące poziom potasu, a dodatkowo na własną rękę suplementujący ten pierwiastek zgłaszali się do mnie z groźnymi zaburzeniami rytmu serca. Bywało, że z powodu przedawkowania potasu rytm serca pacjenta zwalniał tak bardzo, że niezbędna okazywała się pilna hospitalizacja i czasowa stymulacja serca – mówi dr n. med. Paweł Życiński.

– Leki i suplementy nie są obojętne dla zdrowia i dlatego nie powinniśmy przyjmować ich bez konsultacji z lekarzem. A jeśli już zażywamy jakieś preparaty, to koniecznie poinformujmy o tym lekarza prowadzącego — przypominają specjaliści.

Lista stale przyjmowanych leków i suplementów diety, informacja o uczuleniach i kontakt do opiekuna to może okazać się nieocenionym narzędziem także w nagłych wypadkach i konieczności interwencji pogotowia ratunkowego.

– Forma formularza nie jest tak istotna, jak jego treść. Wystarczy nawet odręcznie wypisana lista leków oraz suplementów, informacja o uczuleniach i numer kontaktowy do osoby, którą należy powiadomić w razie potrzeby. Alternatywą  może być nawet zapisana w telefonie fotografia zebranych razem wszystkich przyjmowanych przez pacjenta leków i suplementów. Taka forma również będzie bardzo pomocna – przekonuje dr Paweł Życiński.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

10-12 lipca odbędzie się 10. festiwal “Ślimakowe Rytmy”

W dniach 10-12 lipca odbędzie się jubileuszowy 10. Międzynarodowy Festiwal dla Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu "Ślimakowe Rytmy". Jak zwykle będzie mu towarzyszyć konferencja naukowo-szkoleniowa.