Strefa na Zdrowie – bezpłatne badania i porady specjalistów

Strefa na Zdrowie – bezpłatne badania i porady specjalistów

Od 27 maja do 28 września potrwa ogólnopolska akcja bezpłatnych badań Strefa na Zdrowie. W ośmiu miastach Polski, w specjalnie zaprojektowanym namiocie, będzie można skorzystać z bezpłatnych badań i konsultacji kardiologicznych, endokrynologicznych, okulistycznych i pulmonologicznych.

W ramach akcji, zainicjowanej przez firmę Polpharma, w Koszalinie, Sieradzu, Nowej Dębie, Starogardzie Gdańskim, Włocławku, Siedlcach, Legnicy i Białej Podlaskiej odbędą się następujące badania i konsultacje, na które nie jest potrzebne skierowanie:

  • badanie cholesterolu, glukozy, jedyne w Polsce badanie wieku serca oraz konsultacje kardiologiczne;
  • badanie tarczycy TSH i konsultacje endokrynologiczne;
  • badanie spirometryczne i konsultacje pulmonologa;
  • badania przesiewowe w kierunku jaskry (pomiar ciśnienia w gałce ocznej i badanie dna oka) i konsultacje okulistyczne.

Ideą akcji profilaktyki prozdrowotnej Strefa na Zdrowie jest ułatwienie dostępu do badań, porad lekarskich i edukacji zdrowotnej osobom w każdym wieku, a szczególnie powyżej 40. roku życia, bo to one są w grupie ryzyka najczęstszych zachorowań. Akcja jest także odpowiedzią na długi czas oczekiwania na wizytę u specjalisty.

Według danych Ogólnopolskiego Informatora o Czasie Oczekiwania na Świadczenia Medyczne, na wizytę w poradni endokrynologicznej w Legnicy trzeba czekać od 150 dni do ponad roku. W Koszalinie do kardiologa czekać trzeba 100 dni, do poradni okulistycznej w Białej Podlaskiej od 293 dni wzwyż, a w Starogardzie Gdańskim na świadczenia z zakresu endokrynologii blisko rok. Jak wynika z kolei z danych zebranych przez Fundację Watch Health Care, na najdłuższe kolejki natrafiają pacjenci czekający na wizytę do endokrynologa (10,3 mies.), kardiologa (3,2 mies.) i diabetologa (3 mies.).

„Program Strefa na Zdrowie chce zapewnić pacjentom dostęp do badań i lekarzy tych specjalności, do których dostęp na co dzień jest najbardziej utrudniony. Na zainteresowanych czekać będą specjaliści, którzy przeprowadzą wywiad, sprawdzą stan zdrowia oraz podpowiedzą, jak o nie dbać. Każdy pacjent, oprócz możliwości skorzystania z bezpłatnego badania, otrzyma również fachową poradę specjalisty, a jeśli zajdzie taka potrzeba – wskazówki dotyczące dalszego leczenia” – zapowiadają organizatorzy akcji.

Na miejscu będzie także okazja do poszerzenia swojej wiedzy i skorzystania z porad ekspertów na temat zawału serca, cukrzycy i stanu przedcukrzycowego, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc oraz jaskry.

Harmonogram bezpłatnych badań i konsultacji:

 Miasto Data Godziny
Koszalin 27.05 09:00 – 18:00

Park im. Książąt Pomorskich, okolice Amfiteatru

Sieradz 02.06 11:00 – 19:00

Rynek

Nowa Dęba 17.06 10:00 – 18:00
Włocławek 23.06 10:00 – 18:00

Stary Rynek

Starogard Gdański 30.06 08:00-16:00

parking przy Starostwie Powiatowym

Siedlce 2.09
Legnica 08.09 10:00 – 19:00

przy ulicy Złotoryjskiej

Biała Podlaska 28.09 10:00 – 18:00

Rynek

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You may also like

Bezpłatne badania i porady w 6 miastach Polski. Rusza akcja „Adamed dla Rodziny”

21 sierpnia w Pabianicach, tydzień później w Kołobrzegu,